Gå til innhold

Backup av musikken min?


Anbefalte innlegg

Beklager, vet ikke helt hvor jeg skal poste dette; jeg er ikke så kjent ved disse delene av forumet.

 

Uansett, problemet mitt er at jeg har en veldig stor andel musikk på pc'en, og om den gikk ad undas hadde jo det vært grådig kjipt å måtte gjøre opp igjen alt arbeidet jeg har lagt i å legge dem inn her.

 

Så jeg lurer på hva som er gunstig/smart å bruke for å backe opp musikken min? Er det greit å bare hive inn litt penger for en 100GiB ekstern harddisk?

Lenke til kommentar
Videoannonse
Annonse

Ja bra med ekstern harddisk. Men de kan også gå istykker! Kompissen mistet sine 160 GB med MP3 ... synd.

 

Best og ha de 2 plasser ... evt på dvd

 

Og du kan jo gi dem til vennen din også .... kanskje han sparer på dem (da har du enda en gratis-backup)

Lenke til kommentar

RAID1 er _INGEN_ erstatning for backup. Aner ikke hvor mange ganger jeg må si dette, men det skjer gang på gang, at en eller annen trodde RAID var backup. Det er det ikke. Hold dataen lagret på 2 forskjellige plasser hvis du er redd for å miste den.

Endret av kpolberg
Lenke til kommentar

Ja, hver sin smak egentlig. Jeg selv kopierer alt manuelt på en helt uavhengig disk på pc'n, altså ingen forbindelse via raid. Nesten det samme, men da er de totalt uavnhengig av hverandre. Men hvis det bare er data du ikke er voldsomt redd for å miste så kan det være en grei erstatning fremfor ingenting. Men da kan man vel også strengt talt spørre seg selv hva man skal med raid-backup av noe som man ikke er veldig redd for å miste. :hmm:

 

Men er altså valget mellom ingen backup eller raid, så er raid å foretrekke. Med skikkelig backup bør man bruke en uavhengig disk til dette, hvis datamengden er stor.

Lenke til kommentar

kpolberg:

Nå driver du flisespikkeri. Feil på raid-controller (som gir kurrupte disker) er en mulig feilkilde på lik linje som en DVD gradvis forsvinner over tid eller får seg en stygg ripe.

 

Det mest sårbare punktet er selve harddisken og ved RAID1 har man tryggheten om informasjonen ligger på begge diskene. Selve backupprosessen (les: backupen!) foregår med at man kopierer fra kilde A til kilde B. Dermed ligger informasjonen på 3 harddisker, sansynligheten for feil er ekstremt liten.

 

Kakofoni:

Den er "kun" 489GB i RAID1 ;)

Lenke til kommentar
Så jeg lurer på hva som er gunstig/smart å bruke for å backe opp musikken min? Er det greit å bare hive inn litt penger for en 100GiB ekstern harddisk?

 

Da leste du ikke nøye nok. Fyren spurte etter hvilken løsning han burde velge for å kjøre backup av musikken sin...

Lenke til kommentar
Hvis du hadde lest posten over, anbefales et RAID1 oppsett. Du sparer masse jobb ved å slippe å brenne ut alt selv.

Sansynligheten for at 2 disker skal gå istykker samtidig er svært lav, dermed får man tid til å erstatte.

Denne posten, insuinerer for min del, at alt han trenger er ett RAID1 oppsett. Men jeg har fått frem mitt poeng, så for min del er tråden ferdig.

Lenke til kommentar
Kan hende det er et begrep jeg ikke kjenner til, men backup har jeg alltid ansett som å være noe man kopierer til et annet, eksternt sted, slik at sjansene for å miste viktige ting blir mye lavere.

 

Det er helt riktig. Backup skjer ved å kopiere det man har til en ekstern kilde så man sprer "risikoen". Tror kpolberg mente å trolle litt uten at noen bet på...

 

Epsilon-[/url]']

Hvis du lagrer det på en ekstern harddisk som i tillegg kjører raid1 så er vel det dobbel så trygt da?

 

Burde nok heller se på det som "dobbelt så trygt", for det stemmer ikke helt. Uansett har man en mulig failover ved havari på en harddisk. Uansett hvilken av diskene som går i stykker.

 

For det WD kabinettet får man medfølgende instruksjoner og tegniner som viser hvordan du bytter en disk. Når du gjør dette får du beskjed om at RAID-et ikke lenger er optimalt og må ombygges. Under denne prosessen kopierer RAID-kontrolleren fra disken som fungerer til den som er ny. Under denne prosessen kan man risikere at den gjenværende disken feiler under ombygging. Det er her "kildedisken" (også kalt den disk #3) kommer inn som inneholder de orginale data i tilfelle en slik feil skulle skje.

Hvis man skulle være virkelig uheldig og begge diskene i RAID1 går i stykker samtidig har man en mulighet til å koble 1 og 1 disk til den interne sata kontrolleren, dermed kan man kjøre rescuetools pr disk og kanskje sitter igjen med et komplett sett data.

 

Personlig kjører jeg RAID6 med incbackup til en RAID1 WD Disk. Dette gir meget høy sikkerhet så lenge huset ikke brenner ned. Forøvrig jobber jeg med en ekstern backupløsning for familien, slik at alle familiebildene kan samles trygt.

Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...