Gå til innhold

Ikke rettigheter til å skrive på disken


Anbefalte innlegg

Videoannonse
Annonse
daniel-desktop ~ # sudo chmod -r u /media/disk/
chmod: kan ikke åpne «u»: No such file or directory
daniel-desktop ~ # sudo chmod -r u /dev/sdb
chmod: kan ikke åpne «u»: No such file or directory
daniel-desktop ~ # sudo chmod -r u /dev/sdb1
chmod: kan ikke åpne «u»: No such file or directory

Endret av Klekkus
Lenke til kommentar
U og W er ikke gyldige kommandoer i chmod.

Stemmer det, de er ikke kommandoer - de er deler av MODE;

"Hver MODE har formen `[ugoa]*([-+=]([rwxXst]*|[ugo]))+'."

 

"chmod u+w foo" setter skriverettigheter (w = write) for eieren (u = user) av foo.

root står typisk som eier av mountpointet - da hjelper chmod u+w /mnt/ditt_mountpoint deg lite, siden det bare setter skriverettigheter for root på /mnt/ditt_mountpoint.

 

Det enkleste du gjør er rett og slett å sette din bruker som eier av mountpointet med "chown -R din_bruker:din_gruppe /mnt/ditt_mountpoint", og så chowne det til 700/750 - avhengig av hvilke rettigheter andre skal ha på mountpointet. Dette er imidlertid ikke så elegant dersom du har fler brukere på systemet.

En ok løsning hvis du har fler brukere kan være å opprette en gruppe for de brukerne som skal ha (skrive)tilgang til disken, legge dem til i den, og chowne mountpointet til root:ny_gruppe (chown -R root:ny_gruppe /mnt/ditt_mountpoint), og så sette rettighetene til 775/770 (rwxrwxr-x/rwxrwx---) avhengig av hvor mye tilgang du vil gi andre brukere (chown -R 775 /mnt/ditt_mountpoint / chown -R 770 /mnt/ditt_mountpoint).

Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...