Gå til innhold
Spørsmål om bil og motor? Still spørsmål her ×

KRISE! Lade feil på dynamo/regulator eller?


Anbefalte innlegg

Hei!

 

Vi har store lade problemer og styrken på volt er helt patetisk.

 

Vi har akkurat byttet børster på dynamoen vår og kjøpt ny regulator.

 

Før vi gjorde dette ladet dynamoen 24-30volt da vi tok målemeteret(husker faen ikke hva det heter så kaller det målemeter jeg, haha) og fra batteriet var det 4-8volt som ladet.

 

Så vi gikk ut ifra at det var regulatoren det var noe galt med og kjøpte ny, satte den inn og målte igjen. Samme resultat. Så da gikk vi ut ifra vårt andre tips og kjøpte nye børster(fordi de vi hadde var nedslitte selvsagt). Satte inn nye og satt inn dynamoen på nytt. Satt på målemeteret igjen, men ikke no forandring. Etter regulator og dynamobørster ladet selve dynamoen 20-30volt og batteriet viste 6-8volt.

 

Hva kan da være galt? Kan kobberet inne i dynamoen ha brent opp? Kan det være noe annet?

 

Trenger Krise hjelp. Russetiden starter om ca 10dager(da vi "sleppes fri")

Lenke til kommentar
Videoannonse
Annonse

Nå skjønner jeg ingenting..

 

Er det 24 volts annlegg?

Hva er hvilespenningen over batteriet(ene)? Altså når batteriet bare står dere uten at noen ting går..

Skjønner ikke dette med 4-8 volt. Det hører ikke hjemme noen plass..

 

Starter dere kjerra med de batteriene som sitter i eller starthjelp?

Lenke til kommentar

Det sitter dioder i dynamoen som kan ryke. Tror de skal kunne måles med en vanlig diodetester. Ellers kan det hende at en haug av cellene i batteriet også er ødelagt. Ta ut batteriet og lad med en dedikert lader et døgn eller noe og se om spenninga kommer seg. Evt. mål batterisyra med en syremåler.

Lenke til kommentar

jeg vet! målingene er helt fucked up! 4-8V hører ikke til noen stand, og det på dynamoen med 20-30V er jo helt på bærtur også. Batteriet er helt nytt det også, så burde nesten funke=/. Skal ta en liten test til med litt av hvert uten at ting er tilkoblet eller noe strømforbruk er på(altså med bilen av). Målemeteret skal være i orden, er en kamerat som bruker det på jobben sin(mekaniker hos Toyota) så det burde være i stand. Og det er 24V anlegg ja=)

 

Takker så mye!

Lenke til kommentar

Er det noen her som vet hvor vi/man kan få tak i et bilde eller noe over ledningsnettet til bilen? evt et bilde eller forklaring over kabler som går fra dynamo til batteri osv osv. Er litt fred for at han ene som klippet av kabler og satt inn nye kabler samt ryddet i kabel rotet har glemt å sette på noe eller klipt bort noe.

 

Takk så mye<3

Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...