Gå til innhold

Kva er mb Cache på ein HD? og kva har det å seie?


MrBBs

Anbefalte innlegg

Videoannonse
Annonse

En harddisk er i seg selv mekanisk, og en av de tregeste lagrignsmedia i en PC. Cache er en mellomlagring på disken, der data skrives før det blir lagt på de magnetiske skivene. Poenget med cache er at det skal være raskt å lese fra, og hyppig brukt data blir liggende der.

Lenke til kommentar
  • 3 uker senere...

Jeg er ikke sikker på sammenhengen mellom HD størrelse og cache størrelse. Cache teori er ikke helt enkelt... Skal prøve å forklare det

 

Cache skal være kjapt å lese fra, derfor må det være så lite som mulig, men samtidig stort nok til å inneholde nok data til at dette blir nyttig. Er cachen for stor tar det lang tid å lese gjennom den, som gjør at I/O på disken ikke blir optimal. Er den ikke stor nok, blr ikke nok data liggene i cache slik at man må gå på disken (som er treg) å lete etter de data man vil ha. Det optimale er å finne en middelvei.

Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...