Gå til innhold

D200 vs D80 Hva er forskjellen?


Anbefalte innlegg

Tenker å oppgradere mitt D50. Har ett solid 18-200mm objektiv, så trenger bare å bytte ut selve huset. Tenkte først på Nikon D200, men fant ut at D80 hadde nesten akkurat samme specs til mye rimeligere pris..

 

Så jeg spør, hva er så mye bedre med D200 i forhold til D80?

Lenke til kommentar
Videoannonse
Annonse

Ang. D80 vs D200

D80 bruker SD kort, D200 CF kort

D200 har værtettning, D80 har ikke

D200 har vel litt bedre buffer

D80 har bedre batterikapasitet enn D200

D200 kan ikke bruke den billige IR trådløse utløserern

 

Sikkert flere forskjeller

Endret av jvc1986
Lenke til kommentar
Vil du si at 18-200mm er god?

 

Ikke i forhold til dine nei :tease: Men objektivet jeg har nå passer bra, så velger å konsertrere meg om nytt hus, før jeg går igang med lyssterk optikk.

 

Ser ut som om de få fordelene D200 har ikke er verd de ekstra 3000 kr.. Blir nok D80

Lenke til kommentar

D200 er betydelig betre bygd, og har i tillegg værtetting, så det vil vere meir robust. D200 er i utgangspunktet eit noko meir avansert kamera, fleire "knappar og instillingar", som kan gjere fotografering/bruken av kameraet kjappare, men det tek tid å setje seg inn i.

 

Dersom du ynskjer eit kamera å vekse på, vil begge to vere gode val. Det som veg opp for meg på D200, er at det er større/tyngre/meir robust hus, samstundes som at det etter kvart er mykje kjappare å manøvrere (5 bps kan nemnast mot 3 bps for D80). D80 på si side er lettare å setje seg inn i, enkelt og kjappt i bruk frå fyrste stund

 

Båe to er etter mi meining svært gode kamerahus, biletkvaliteten vil nok vere ganske identisk, både ved låg og høg iso, det spørs kva du vel å prioritere. Kan nemnast at ein i dag kan få fint brukt D200 m/batterigrep+batteri til same prisen som eit nytt D80-kit, under 9000,-.

Lenke til kommentar

Som sagt, Nikon D200 gir lysmåling og aperaturprioritert automatikk på alle manuellobjektiver fra 1977 og opp! Det er jo en hel del kremobjektiver du faktisk kan få ganske billig. I tillegg kan du skrive inn objektivdata og få dette med i EXIF.

 

Har du derimot ingen interesse av manuelloptikk så ser jeg ingen skrikende viktige grunner til å velge D200 foran D80. Begge har mulighet for batterigrep, begge har fin (samme?) søker, skjerm. Værbestandigheten ser jeg ikke helt for meg skulle være så dramatisk mye bedre på D200 enn D80.

 

Inspirasjon:

 

469677621_58385a2d18.jpg

 

1171153547_2ba591c752.jpg

 

106792626_388e607d91_o.jpg

Lenke til kommentar
D200 bruker 1005-punkters CCD-sensor, og D80 bruker en 420-punkters CCD sensor.

 

Dette var nytt, da jeg var sikker på at de begge hadde samme sensor og bildebrikke? Vil det være noe betydelig fordel med 1005-punkters sensor?

Endret av Speik
Lenke til kommentar

I korte trekk hva D200 gjør bedre enn D80:

Tilgjengelighet: Mer knapper å foreta hurtiginstillinger med.

Byggekvalitet: Murstein vs Svamp

Vekt: Tyngre

 

D80 bedre enn D200:

Mer nybegynnervennlig i det at du har programhjulscenevalg.

Bedre batterikappasitet (som etter å ha brukt D70, er helt elendig på D200)

Vekt: Lettere

 

 

Jeg førte opp vekt to ganger fordi noen vektlegger tung, andre vil ha lett hus :)

Lenke til kommentar

D200 har også mange flere dedikerte knapper, som feks ISO. Dette er noe jeg savner med mitt D80. Det er ofte at jeg er litt rask på avtrekkeren og begynner å scrolle i bildene istedenfor å endre ISO.

 

Jeg angrer litt på at jeg ikke kjøpte D200 pga knappene og værtettningen, men for all del, D80 er et supert kamera som du kommer til å ha stor glede av :)

 

Francis

 

EDIT: MrLee kom meg itt i forkjøpet ;)

Endret av :Francis:
Lenke til kommentar
Vil du si at 18-200mm er god?

 

Ikke i forhold til dine nei :tease: Men objektivet jeg har nå passer bra, så velger å konsertrere meg om nytt hus, før jeg går igang med lyssterk optikk.

 

Ser ut som om de få fordelene D200 har ikke er verd de ekstra 3000 kr.. Blir nok D80

 

Så lenge du selv er fornøyd så er alt slik det skal. Jeg vil ikke si at 70-300mm eller kit'n vil være så mye bedre enn 18-200mm, men har hørt mye rart om kompromiss objektivet.

Lenke til kommentar
Bruker D80 jeg, er veldig fornøyd. Jobben har D200er, merker ikke store fordeler med det, grepet er (for min del iaf) mye bedre på D80en, prisen er snillere, begge har egne batteri grep. Samme sensor, bare litt mere MPX på D200. Så bildekvaliteten er IKKE bedre =)

 

Ville gått for D80 jeg =) Det gjorde jeg forresten også :p

 

De har samme MPX om det er megapixler du mener, sensorene er den samme Sonysensoren, men D80 har kun to utkanaler, og D200 har fire, som gjør den raskere (5fps)

 

 

D200 bruker 1005-punkters CCD-sensor, og D80 bruker en 420-punkters CCD sensor.

 

Dette var nytt, da jeg var sikker på at de begge hadde samme sensor og bildebrikke? Vil det være noe betydelig fordel med 1005-punkters sensor?

Det er ikke bildebrikken det snakkes om her!

 

Som andre var inne på, så ville jeg forsøkt å legge pengene i optikk foran hus kanskje, men om du uansett lurer på hva som er best for deg:

 

Her er to millioner andre tråder og artikler om det samme, lett tilgjengelig fra en kjapp googling på D80 vs D200

 

http://www.kenrockwell.com/nikon/d80/vs-d200.htm

 

https://www.diskusjon.no/index.php?showtopi...7&mode=flat

 

http://wetpixel.com/i.php/full/d80-vs-d2001/

 

http://www.slrtoday.com/articles/133/1/The...D200/Page1.html

 

http://photo.net/bboard/q-and-a-fetch-msg?msg_id=00Hf7C

 

http://forums.dpreview.com/forums/readflat...mp;changemode=1

Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...