Gå til innhold

Det du trenger å vite om PS3


The Stig

Anbefalte innlegg

I lys at den forrige informasjonstråden om PS3 ble stengt, tenkte jeg vi skulle prøve oss på et nytt forsøk. I denne tråden skal du finne generell info om PS3. Dette skal ikke være en samletråd med diverse spørsmål om PS3, opprett heller en ny tråd - så får vi et fint og oversiktlig forum.

 

--

Sony Play Station 3

 

PS3s.jpg

 

Tre varianter av maskinen er nå ute til salgs,

 

"Premium edition" - 80 Gb, Sort - Den største varianten, har 80 Gb harddisk, bakover støtte for PS2-spill, 4 USB-porter og kortleser. Merk at denne sorten er eksklusiv for det Amerikanske markedet per i dag.

 

"Standard edition" - 60 Gb, Sort - Den neste største varianten, har 60 Gb harddisk. Denne varianten finnes i to sorter, en som ble lansert først i USA, med maskinvare støtte for PS2 spill. Variant nr to som kom noe senere til den Europeiske slippen av PS3, har kun programvare støtte for PS2 spill. Om dette har noen reel forskjell for bakover støtten er vanskelig å si pga av det enorme antallet PS2-spill. Begge variantene kommer med kortleser og 4 USB-porter.

 

"Economy edition" - 40 Gb, Sort/Hvit - Den minste og nyeste varianten, har 40 Gb harddisk. Denne varianten kommer i to sorter, en hvit og en sort. Førstnevnte kommer kun til det Japanske markedet, mens den sorte varianten kommer til EU. Verdt å merke seg er at denne sorten ikke har noen form for bakover støtte til PS2-spill, ergo kan du ikke spille PS2-spill på denne. Konsollen kommer også med kun 2 USB-porter og ingen kortleser.

 

Om konsollen

Maskinvare (listet)

 

 

CPU

Cell Processor

PowerPC-base Core @3.2GHz

1 VMX vector unit per core

512KB L2 cache

7 x SPE @3.2GHz

7 x 128b 128 SIMD GPRs

7 x 256KB SRAM for SPE

* 1 of 8 SPEs reserved for redundancy

total floating point performance: 218 GFLOPS

 

GPU

RSX @550MHz

1.8 TFLOPS floating point performance

Full HD (up to 1080p) x 2 channels

Multi-way programmable parallel floating point shader pipelines

 

Lyd

Dolby 5.1ch, DTS, LPCM, etc. (Cell- base processing)

Memory

256MB XDR Main RAM @3.2GHz 256MB GDDR3 VRAM @700MHz

 

System Bandwidth

Main RAM 25.6GB/s

VRAM 22.4GB/s

RSX 20GB/s (write) + 15GB/s (read)

SB< 2.5GB/s (write) + 2.5GB/s (read)

 

System Floating Point Performance

2 TFLOPS

 

Lagrinsplass

Detachable 2.5" HDD slot x 1

 

I/O

USB Front x 4, Rear x 2 (USB2.0)

Memory Stick standard/Duo, PRO x 1

SD standard/mini x 1

CompactFlash (Type I, II) x 1

 

Kommunikasjon

Ethernet (10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T) x 3 (input x 1 + output x 2)

Wi-Fi IEEE 802.11 b/g

Bluetooth 2.0 (EDR)

 

Kontroller

Bluetooth (up to 7)

USB 2.0 (wired)

Wi-Fi (PSP)

Network (over IP)

 

AV Utgang

Screen size: 480i, 480p, 720p, 1080i, 1080p

HDMI: HDMI out x 2

Analog: AV MULTI OUT x 1

Digital audio: DIGITAL OUT (OPTICAL) x 1

 

Disk media

CD PlayStation CD-ROM, PlayStation 2 CD-ROM, CD-DA, CD-DA (ROM), CD-R, CD-RW, SACD, SACD Hybrid (CD layer), SACD HD, DualDisc, DualDisc (audio side), DualDisc (DVD side)

DVD: PlayStation 2 DVD-ROM, PlayStation 3 DVD-ROM, DVD-Video, DVD-ROM, DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW

Blu-ray Disc: PlayStation 3 BD-ROM, BD-Video, BD-ROM, BD-R, BD-RE

 

 

Diskmedia

- Blu-Ray/DVD

 

Lagringsplass

- 2.5" Harddisk, kan byttes

 

Nettverkstøtte

- 10/100/1000Mbps nettverkskort

- Trådløst nettverkskort, støtter 802.11 B og G

TV/LYD-utgang

- HDMI-utgang for samtlige oppløsninger: 480i, 480p, 720p, 1080i og 1080p

- Kompositt-utgang

- Lyd via kompositt, optisk eller hdmi

 

Kortleser

- CF

- SD/miniSD

- MMC

 

Håndkontrolleren (SIXAXIS)

 

sixaxis-original.jpg

 

Sony har beholdt formen til den gamle DuoShock-kontrolleren. Dette er en form som har bevist seg populær hos folk verden rundt. Før PS3 ble lansert ble det eksperimentert med en ny type kontroller, denne ble dog forkastet nokså tidlig.

 

- Trådløs

- Innebygde sensorer som lar deg bevege stikken fysisk for kontroll (SIXAXIS)

- Batteritid på ca 24 timer

- Ristefunksjon (rumble) - merk! Rumble ble nylig lagt til som en funksjon, disse har derfor enda ikke kommet i salg. Derfor er det svært sannsynlig at du vil få en stikke uten rumble om du kjøper din PS3 i dag.

PlayStation Network

 

PlayStation Network (PSN) er en samletjeneste som involverer flere av Sonys tjenester for PS3-en. Du lager deg en brukerprofil som blir felles for alle Sonys tjenester, som "Home", "PS Store" og flere. Du bruker også din PSN-konto for å spille på Internett - det koster ingenting å lage seg en PSN-konto.

 

PlayStation Store

 

Det eksisterer 4 "store locations", selv om det er tenkt at du skal benytte den som er deg "nærmest", er det fult mulig å opprette seg kontoer for andre land.

 

- Europe store

- US Store

- Japan store

- Australia store

 

PlayStation Store (PStore) er en portal hvor du kan hente spill, demoer, trailere, skjermbilder og mye mer. Ønsker du å kjøpe innhold (for eks. spill/utvidelser/etc) betaler du enkelt og trygt med kredittkort, hvor du deretter laster ned innholdet på harddisken. Det er verdt å merke seg at innhold du kjøper på PStore blir låst til din PSN-konto, går din PS3 i stykker vil du fortsatt kunne hente innholdet du har betalt for på nytt senere.

 

--

 

Det er en del spørsmål som støy-nivået på PS3, min konsoll produserer et meget komfortabelt desibel-nivå, jeg har ikke "nubbsjangs" å høre konsollen under verken spilling eller film. Dessverre er det ikke alle som har vært like heldige, men heldigvis er det langt mellom disse, og jeg vil tro disse har vært særdeles uheldig og fått en defekt konsoll. Dette er dog noe en skal ta med en klype salt, da temaet er oppe til diskusjon daglig.

 

--

 

Håper denne tråden gir en grei oversikt over hva PS3 kan tilby. Tråden blir garantert oppdatert ettersom jeg ser at det er info som mangler, eller må rettes - setter stor pris på litt hjelp på det feltet :)

 

 

 

 

 

 

Endret av Stikko
Lenke til kommentar
Videoannonse
Annonse

Hvilke filformater støtter PS3?

Har endel filmer(13 stk, totalt 8-10gb) som jeg vil kunne se på ps3.

Alle er i avi-format.

 

Hvordan kan jeg kunne vise desse(uten å konvertere å lagre dem direkte på ps3).

Det ideele ville vært å fåttt dem på dvd-disc av en eller annen slags type.

Men vet ikke hvilken eller hvordan.

Lenke til kommentar
Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
×
×
  • Opprett ny...