Gå til innhold

Ekstern NAS harddisk


Anbefalte innlegg

Noen som har erfaringer med å koble en NAS ekstern harddisk på trådløs ruter som backup disk. Fint om disken kan nåes fra noen annet enn Windows, Linux og Mac. Kjør på med dårlige og gode erfaringer. Fint om enn nevner hva slags ruter og harddisk enn bruker og noe om ytelse/hastigheten ved bruk.

Endret av Neotetra
Lenke til kommentar
Videoannonse
Annonse

Network Area Storage "disker" kobles rett på nettet, derav navnet. De er som regel en "minidatamaskin" med Linux/Unix som tar seg av disken(e) i boksen - gjerne for å tilby f.eks. RAID. En ekstrern harddisk er derimot ikke noe mer enn en disk i en boks som styres av et lite kontrollerkort som f.eks. gir USB/FW-tilgang.. Og der ender det.

 

Ellers er jo trådløst og NAS et relativt dårlig kombinasjon når noe mer enn "småfiler" skal flyttes på. Jeg bruker selv NAS (Thecus 2100 i RAID), og kjører 2xGigabit-LAN da Megabit-LAN ofte blir en plage p.g.a. (mangel på) hastighet. Å flytte GB med bilder fra den bærbare via WLAN er tregt som fa__, så da er det rett opp på switchen å bruke kabel.

 

Forresten, hva annet enn Windows, Linux/Unix og MAC finnes det å nå NAS eller eksterne disker med?!

Lenke til kommentar

Glemte å nevne xbox360 min som helst skulle ha tilgang til harddisken som da er satt opp

som NAS. En WII eller PS3 er også under vurdering og kanskje en tynn klient til LCD TV.

Mulighetene er mange poenget er at tilgang til samlet lagringsplass uavhengig av OS kunne NAS være tingen. Etter å ha sjekke endel virker det som erfaringen til Autodidact med hastigheten er gjennomgående.

Endret av Neotetra
Lenke til kommentar

Det blir som multimedia bruker alt mulig av ting. Stream musikk og video, backup av filer som bilder, filmer, programvare etc

Mulig NAS ikke er løsningen eller er det at det er NAS koblet på trådløs ruter som er problemet her ?

I så fall vil jo alt av løsninger som er trådløst være tregt. Det vil være endel store overføringer på flere GB.

Endret av Neotetra
Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...