Gå til innhold

Hjelp: Kjøp av speilreflekskamera.


Anbefalte innlegg

Da var tiden kommet for at jeg skal gå til anskaffelse av et kamera.

Jeg er ikke noe dreven fotograf, men velger alikevel å gå for et speilreflekskamera.

 

Det skal hovedsaklig brukes kun til hobbyfotografering.

Ting jeg vil ta bilde av:

- Natur

- Vann

- Nærbilder; insekter, blomster

- Mennesker

- Urban stil

 

Jeg har ikke sett meg ut noe kamera, men jeg ønsker at det skal være mulighet for å ta bilder i RAW, og det skal være mulighet for HDR(AEB).

Hvor mange megapixel kamerat skal ha er jeg ikke sikker på, men jeg kommer til å bruke en bildestørrelse på rundt 1280x1024 og opp til 1600x1200.

Jeg vil ha mulighet for å stille på ISO, lukkerhastighet, og blenderhastighet, men det skal også være mulighet for å stille det til automatisk.

 

Jeg har omtrent 5-6000 ,- å bruke på kamerat.

All hjelp settes stor pris på. :)

Lenke til kommentar
Videoannonse
Annonse

Til bildestørrelsene dine, holder det lenge med to megapiksler. Så med andre ord, er ikke det et tema (alle DSLR har minst seks megapiksler i dag).

 

Les noen av de veldig veldig mange trådene som omhandler akkurat det samme, så får du nok noen gode tips. Tipset som går igjen er; Kjøp kameraet i en fotobutikk. Det er stort sett veldig nær internettbutikkene i pris, og du får holdt de før du bestemmer deg. Kameraene i de samme prisklasser i dag, er så like at det er følelsen som bestemmer.

 

Alle DSLR har mulighet for å ta bilder i RAW, men er ikke sikker på om det er noen som kanskje mangler AEB. ISO, lukker, blender osv... kan du også stille enten manuelt eller automatisk på alle DSLR.

Lenke til kommentar
Det har ikke all verden å si hvilket kamerahus du velger, du kommer ikke til å ta bedre bilder med det ene kamerahuset fremfor det andre. Billeddmessig sett er det samme om du går for 350 el 400. Må jo si at 350 og 400 er mer tilpaset kvinnehender :)

9192073[/snapback]

 

Okey, så for meg som har gorilla hender så burde jeg kanskje vurdere noe annet da..

Lenke til kommentar

Hei du!

 

Alle speilrefleksene på markedet er egnet, så du får ta en tur i butikken og klå. Speilrefleks egner seg dårlig til å kjøpe på internett, for ergonomi er en viktig del av pakka: Hvor godt er grepet, hvor stor og lys er søkeren, hvor mange sentrale funksjoner finnes det knapper for?

 

Sjekk også hvor nærme du kan komme med de forskjellige kamerapakkene - du skriver jo at du skal drive med nærfotografi. Siden du ikke har budsjett for macro-objektiv, så må du klare deg med kit-objektivet - og da er det greit om det ikke er heeelt på bærtur. Du kommer til å ta macrobildene med "full zoom", altså max tele - så bruk det når du tester nærgrensen.

 

Lykke til!

Lenke til kommentar

som førstegangsbruker kan deg også være et alternativ å kjøpe et brukt kamera. jeg punga netopp ut 6k for et nesten ubrukt(1400bilder) 20d med objektiv i 3000kr klassen. må si jeg er utrolig fornøyd med kjøpet så om du har lyst på kanskje 2 objektiver burde det gå an å gjøre kupp på bruktmarkdet.

Lenke til kommentar
hehe har faktisk skaffe meg dette kamera idag også! :) er ganske nybegyner når det gjelder med å fotografering.

9197642[/snapback]

 

Hvor mye måtte du gi for det?

 

Edit: Gå inn på Canon sine hjemmesider og registrer kjøpet ditt, så får du 650,- tilbake. [Link]

9197656[/snapback]

 

Husk å bruke IBAN bankkontonr, ellers tar det vinter og vår før du har pengene :p

Lenke til kommentar
hehe har faktisk skaffe meg dette kamera idag også! :) er ganske nybegyner når det gjelder med å fotografering.

9197642[/snapback]

 

Hvor mye måtte du gi for det?

 

Edit: Gå inn på Canon sine hjemmesider og registrer kjøpet ditt, så får du 650,- tilbake. [Link]

9197656[/snapback]

 

 

Jeg ga 7174 kr med 4 gig minnekort ifra Fotovideo butikken i Oslo.

 

Ja takk :yes: jeg viste om de 650 kr jeg skal få tilbake av canon, men jeg må ringe Banken på mandag og høre om IBAN nr osv (jeg har jernbanebanken).

 

jeg er fornøyd med kamera hittil! men jeg må lære meg å bruke det og lese om råd og tips osv. (jeg er en fersk foto-noob) :blush:

Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...