Gå til innhold

Innstallasjon av KDE i Ubuntu 7.04


Anbefalte innlegg

Har begynt å laste ned / innstallere KDE med kommandoen :

 

sudo aptitude install kubuntu-desktop (takk til HavarN for denne :yes: )

 

Men pga ustabil linje (usb-modem fra ICE) så er det enkelte pakker som ikke blir lastet ned. Slik som dette : (Utdrag fra terminalen )

 

Get:167 http://no.archive.ubuntu.com feisty/main libmeanwhile1 1.0.2-2 [74.1kB]

Get:168 http://no.archive.ubuntu.com feisty/main libjasper-runtime 1.701.0-2 [21.9kB]

Get:169 http://no.archive.ubuntu.com feisty/main kopete 4:3.5.6-0ubuntu9 [7279kB]

Err http://no.archive.ubuntu.com feisty/main kpdf 4:3.5.6-0ubuntu4

Could not connect to no.archive.ubuntu.com:80 (129.241.93.37). - connect (111 Connection refused)

Err http://no.archive.ubuntu.com feisty/main kpersonalizer 4:3.5.6-0ubuntu20

Could not connect to no.archive.ubuntu.com:80 (129.241.93.37). - connect (111 Connection refused)

Get:170 http://no.archive.ubuntu.com feisty/main kpf 4:3.5.6-0ubuntu9 [205kB]

Eller slik:

 

Get:141 http://no.archive.ubuntu.com feisty/main kmag 4:3.5.6-0ubuntu1 [286kB]

Err http://no.archive.ubuntu.com feisty/main kmag 4:3.5.6-0ubuntu1

Connection timed out

 

 

 

Regner jo da med at det ikke vil fungere. Er det noen måte jeg kan laste ned de pakkene senere etter nedlastingen er ferdig? Eller er aptitude kommandoen såpass glup at den prøver å laste ned de pakkene som mangler pånytt av seg selv før en evt. innstallasjon starter (er på ca. 82% nå).

 

Vil egentlig innstallasjonen (prøve) å starte rett etter den er "ferdig" (dvs. etter den er på 100% mener jeg) da vil vel hele systemet krasje? :dontgetit:

 

Eller burde jeg rett og slett bare avslutte hele nedlastingen og bestille Kubuntu? (håper jo ikke på det siste siden det vil jo ta tid :( )

Lenke til kommentar
Videoannonse
Annonse
Takk og pris  :) Da håper jeg det er ferdig nedlasta til jeg står opp i morra :D

 

Men vil innstalleringa starte automatisk etter alle pakkene er lastet ned? Er det da etterpå bare å restarte så er det inne?

8474095[/snapback]

 

Etter nedlasting vil aptitude installere KDE for deg. Så er det bare å logge ut av Gnome og inn i KDE.

 

S

Endret av adder1972
Lenke til kommentar

Gikk som smør det, bruker nå KDE, til og med oppstartsbildet har endret seg fra Ubuntu til Kubuntu :)

 

Måtte til og med starte nedlastinga på nytt etter jeg prøvde Alt+F2 (måtte bare sjekke hvordan det funka :blush: ) , når jeg da trykka Alt+F7 for å starte (x-server?) GNOME igjen så klikka det, tror det var Compiz som låste seg da... Men når jeg starta igjen med den samme kommandoen bare forsatte den der den slapp :w00t:

 

Det jeg lurer på nå er hvordan jeg får starta Compiz i Kubuntu, i Ubuntu så var det vel "Advanced Desktop Handler" eller noe slikt. Jeg lastet ned pakkene "compiz-kde" og "compize-extra", men det står ikke noe "Kubuntu merke" foran der statusen står, som det gjør på de pakkene som var innstallert fra før. (er det et tegn på at det ikke er laget "snarveier" til de eller at de ikke ligger i noen meny e.l?)

Lenke til kommentar

Fant svaret her : http://www.linuxquestions.org/questions/sh...ight=kde+compiz

 

Men oppskriften går på å få Compiz til å fungere i KDE med Slackware... går det stort sett om hverandre? Fikk startet Compiz med kommandoen :

compiz --replace decoration wobbly fade minimize cube switcher move resize place rotate zoom scale &

 

som det jo stod beskrevet der, men da jeg prøvde meg på det "executable" oppstartsscriptet som skulle starte Compiz i oppstarten som stod beskrevet under, så tror jeg noe alvorlig skjedde :roll:

 

Når jeg nå starter Linux og den prøver å boote (K)ubuntu så stopper det fullstendig opp. Fikk etter masse knot kommet meg i terminalen ved å trykke Ctrl+Alt +F2 og etter en ganske langvarig og fortvilende gjettekonkurranse klarte jeg å starte GNOME ved å skrive "startx" (tror jeg det var) etter å ha skrevet brukernavn og passord for å logge meg inn. :dontgetit:

 

Der er igrunn status pr nå, siden jeg nå sitter i GNOME og ikke helt vet hvordan jeg skal fixe dette igjen :hmm: Regner jo med at neste gang jeg prøver å starte Linux så vil det samme skje igjen. (At jeg ikke kommer så langt som til påloggingsvinduet før den låser seg altså) :no:

 

Jaja, da var det å gå igang med å prøve å fixe litt igjen :p Man lærer jo av de feila man gjør, hehe :w00t:

Lenke til kommentar

Compiz og Beryl er fortsatt i tidlig stadium, dersom du ønsker en problemfri hverdag så avinstaller dem. Hvis du derimot er eventyrlysten kan jo en live-CD være en fin ting når du trenger litt hjelp til å finne kommandoer slik som startx.

Lenke til kommentar

Har Ubuntu live cd`en (den nyeste altså) som jeg jo i ettertid valgte å innstallere KDE i tillegg til GNOME på.

 

Dette er scripta jeg lagde etter den oppskrifta, hva jeg gjorde feil har jeg ikke peiling på :roll:

 

sudo nano ~/.kde/startcompiz.sh

 

i denne script fila skrev jeg og lagret :

 

#!/bin/sh
compiz --replace dbus png svg decoration wobbly fade minimize cube switcher move resize place rotate zoom scale
kde-window-decorator --replace

 

denne skulle jeg gjøre eksekuterbar (eller hva det heter på norsk :) ) med kommandoen :

 

chmod +x startcompiz.sh

 

Så skulle jeg lage et skript til :

 

sudo nano ~/.kde/env/compizwm.sh

 

som inneholdt :

 

#!/bin/sh
KDEWM=$HOME/.kde/startcompiz.sh
export KDEWM

 

Har vel noe med at kodene var ment på slackware og ikke Kubuntu kanskje? Kom ikke engang så langt som til påloggingsvinduet etter dette :no:

 

prøvde etterpå å slette de med :

 

rm ~/.kde/startcompiz.sh

 

og

 

rm ~/.kde/env/compizwm.sh

 

men det hjalp ikke.

 

Får denne feilmeldingen etter det fryser og jeg går i terminalen med Ctrl+Alt+F2 : "init: rcs-svlogin main process (4689) killed by QUIT signal" :ermm:

 

Da er jeg vel dømt til å enten innstallere Ubuntu pånytt, og så laste ned KDE (som jeg jo da liker best) eller liksågodt laste ned Kubuntu. Brukte nesten 14-15 timer tror jeg å innstallere KDE med aptitude kommandoen pga den treige linja jeg har, så jeg tror jeg går for det siste :yes: Å vente i 4-6 uker på at den skal komme i posten klarer jeg uansett ikke :ermm:

 

 

 

Edit : Compiz fungerte (noen ganger iallefall) i GNOME med denne maskina, og forsikret meg om at xorg.conf var konfigurert riktig og hadde riktig driver.

Endret av _ziggy_
Lenke til kommentar
  • 3 uker senere...

Helt sprøtt, men nå funker alt som det skal, uten at jeg har gjordt en døyt med denne maskina på et par uker :D Bare fyra opp linux og tenkte jeg måtte trykke ALT + F1 for å komme i terminalen, logge meg inn der og skrive startx for å starte X, og regna da med å komme inn i GNOME (som jeg skjedde sist jeg starte den). Men nå kom jeg rett inn i den grafiske pålogginga med en gang etter jeg starta maskina og den starta i KDE _MED_ compiz fullt fungerende :w00t:

 

Kan den på noen måte ha reparert seg selv? Jeg har som sagt ikke starta Linux på denne på over 2 uker, har kun brukt windows på den siden det forrige innlegget jeg skrev inn :)

 

Har forstått det slik at det er inneholdet i xorg.conf som sørger for å starte X automatisk, og at det skal finnes en backup av denne, kan den ha tatt i bruk en fungerende xorg.conf backup slik at x starta automatisk som den skulle nå? Var nemlig slik at x ikke starta automatisk før og måtte som sagt gjøre dette manuelt...

 

EDIT : skriveleif

Endret av _ziggy_
Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...