Gå til innhold

Formatering av pc HJELP!


Anbefalte innlegg

Videoannonse
Annonse

Det kommer på en måte ut av ordet:

Formatering

Det betyr at hele formatet på disken blir laget på nytt.

På harddisken din er det et filsystem (sikkert NTFS) det som skjer under en formatering, er at hele filsystemet blir slettet, og laget på nytt, så alle filer og mapper vil gå tapt (det kan godt hende de fysisk fortsatt er på disken, men de er ikke lenger en del av filsystemet, og vil bli skrevet over ved første anledning)

Reinstallering er som regel noe som følger etter en formatering, det man gjør da, er å installere operativsystemet på nytt.

Som regel er en formatering og reinstallering siste utvei (eller den sløveste og enkleste utveien, og kanskje den eneste for en som ikke er så datakyndig)

Lenke til kommentar

Det er jo mange ganger det ikke nytter å gjøre annet enn å formatere da, iallefall i Windows. Må iallefall formatere en gang i året, helst mer.

 

Uansett i korte trekk er reinnstalering bare å innstalere operativsystemet på nytt. Det kan du gjøre uten å formatere maskinen sånn at ikke alt går tapt. Iallefall hvis du har rett filsystem, noe du har hvis du bare har brukt Windows. Mest sannsynlig NTFS, men det kan også være FAT. Men det pleier det ikke være under XP.

Men jeg har opplevd at når jeg innstalerer oppå den gamle (\Windows) går noen ganger brukerkontoen tapt (Mine dokumenter, Skrivebord o.l).

Du kan altså endre hvilken mappe Windows skal være i, og beholde begge to om ønskelig.

Lenke til kommentar
Det er jo mange ganger det ikke nytter å gjøre annet enn å formatere da, iallefall i Windows. Må iallefall formatere en gang i året, helst mer.

8370186[/snapback]

Hehe, nei.

Formatering er bare den enkleste løsningen, Selv den verste virusinfeksjonen kan rettes opp uten formatering, men det handler ofte om kunnskap og erfaring, noe langt ifra alle Windows XP brukere har...

Men formatering og reinstallering er noe de aller aller fleste klarer på egenhånd.

 

Opprydding i registry og filsystem, og defragmentering er egentlig alt som skal til.

Lenke til kommentar

Har prøvd både å rydde i registeret, og filsystemet. Samt fjerne spywares, unødige programmer, rydde skrivebordet, endre på ting i registeret, o.l .. Men jeg har alltid mått formatere for å få maskinen helt opp på høyden igjen.

Men greier du virkelig å rette opp i alle feilene som oppstår er jeg stolt av å ha snakket med deg :D

En kan vell strengt tatt aldri få den så perfekt som når den ble innstalert? Med mindre en stiller alt tilbake? :p

 

Edit: Hadde vært kjekt om du kunne laget en aldri så liten guide om hvordan å få maskinen raskere. Har prøvd alt du nevnte nemlig, og litt til.

Kanskje jeg har bommet totalt :roll:

Endret av steffenz
Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...