Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Jeg skal kjøpe nytt d-SLR - Hadde KM 5d før men nå ønsker jeg meg noe bedre .

 

Jeg skal ikke kjøpe Sony Alpha da den er så og si det samme som Dynax 5d ,antagligvis mer støy ved høyre iso .

 

Så dermed har jeg plukket ut 2 kandidater : Nikon D80 & Canon EOS 30D

 

Jeg bryr meg svært lite om pris, er villig til å betale litt mer hvis jeg får et bedre produkt . Jeg vil ha en kamera som veier litt og er solid .Det skal føles som et kamera og ikke et leketøy .

 

Et annet ting som er også svært viktig er driftsikkerheten ,Dynaxen streika under ferien i fjor og jeg var mildt sagt svært så forbanna ,heldigvis hadde jeg et reserve kompakt kamera som gjorde jobben .

 

Jeg vil gjerne høre erfaringer og for & imot argumenter for begge .

Lenke til kommentar
Videoannonse
Annonse

Jeg har 30D, så ikke tro at jeg er nikonfanboy.

 

30D har en grønnfarge på LCDen som gjør det vanskelig å se om du treffer helt på hvitbalansen før du får sett bildene på skjerm. Siden bildene komprimeres noe når du ser dem på LCDen gjør dette det vanskelig å se om du treffer med fokusen også. Om dette med komprimering gjelder for D80 også vet jeg ikke. Fordeler er jo at 30D har magnesiumhus, 5fps og et godt hjul å navigere med. Det ligger visst godt i hånden på de fleste også, men det må du finne ut av selv. Displayet og knappene på toppen er skikkelig enkle å bruke sammen med de to hjulene.

 

Fordeler jeg kan komme på med D80 blir vel lysere LCD, større og lysere søker, noe finere farger (siden det er Nikon. personlig mening) og blitzstyring.

Endret av pederk
Lenke til kommentar

30D begynner å bli gammel på markedet nå. Det spekuleres om at 40D kommer snart. 30D har mere støy i iso enn D80 (se sammenligning på dpreview.com), D80 har i tilleg ett bedre kitobjektiv. :thumbup:

 

Jeg har også KM 5D og den starter å klikke litt. Linsa vil ikke feste seg til kamera og det kommer ikke signal. :cry:

Endret av parleur
Lenke til kommentar

Kan vel først som sist si at jeg er Canontilhenger, så mitt syn er selvfølgelig farget av det.

 

Jeg skulle ta akkurat det samme valget som deg i fjor, rett før jul. Da stod det mellom 400d, 30d og d80. Men etter at jeg følte hvordan de forskjellige kameraene lå i hånden, var det vel nesten ingen tvil lengre. Så mitt tips er at du prøver de forskjellige kameraene og finner ut hvilket som føles best for deg. For uansett om du kjøper 30d eller d80 så trur jeg du kommer til å bli meget fornøyd.

 

Fordelene for d80 er vel at det er nyere, bedre teknologi (blitz, bildebehandling i kameraet) og høyere oppløsning (dog liten forskjell).

 

Fordelene for 30d er meget god ergonomi, knappene, displayene, alt sitter der det skal, herunder er det umulig og ikke nevne det helt geniale scrollehjulet som 30d’en har. 30d har også mindre støy ved høyere ISO, og original objektiv er en aning billigere hos Canon.

 

Ville som sagt latt magefølelsen etter du har prøvd kameraene avgjort det hele. Begge kameraene er to strålene kameraer.

 

Lykke til med valget! :thumbup:

Lenke til kommentar

Dette valget er ikke lett . Begge kameraene er ganske bra

 

Men hvilken av dem mest drifsikker ? Hørt at Canon er mye mer solide en Nikon ??

 

Skal i slutten av uke ta en tur innom fotoforhandler og kjenne på kamerene ,så får jeg ta en sluttvurdering da .

Lenke til kommentar

Nesten 15 stk på trinnet mitt har DSLR. 2/3 har Nikon. Har aldri hørt av noe feil på noen av kamerahusene. Selv her på forumet har jeg ikke hørt av noe kamerahus som plutselig har streiket komplett, verken Canon eller Nikon. Derfor tror jeg ikke driftssikkerhet bør være noe å legge vekt på.

 

Jeg mener at med mindre du planlegger å gi kamerahuset mye bank vil D80 være et bedre valg. Godt kitobjektiv også.

Endret av pederk
Lenke til kommentar

Ikke veldig store forskjeller mellom disse kameraene.

 

Begge har sine sterke og mindre sterke sider.

 

Personlig ville jeg valgt Canon, pga. lavere støynivå ved høy ISO, og lavere pris på sammenligbar kvalitetsoptikk( samt mange flere linser med ultrasonic motor, som er et stort pluss i mine øyne).

 

Nikon har mye bedre blitzstyring, og større søker( ikke så viktige for mitt bruk).

 

Bare så det er sagt, jeg er Canon bruker, og mine meninger er sikkert farget som følge av det.

Lenke til kommentar

Jeg forstår at du har valgt deg ut to alternativer alt, men har du vurdert Pentax K10D? Like gode bilder som med D80 og 30D og ca. samme pris, men med bedre byggekvalitet, mer funksjonalitet, innebygget støvfjerning, innebygget bildestabilisator og værtettet hus.

 

Akams test av K10D

 

Jeg ville i alle fall anbefale å ta en titt på det. Hvis ikke det er aktuelt med Pentax ville jeg gått for D80. Jeg tror det vil gi deg mer for pengene enn 30D. Blandt annet et bedre autofokussystem og Nikons annerkjente lysmålingssystem.

 

Uansett hva du velger vil du bli fornøyd. Både D80, 30D og K10D er knallhus :thumbup:

 

Lykke til med valget. Mvh. Casino

Lenke til kommentar

Støvfjerning gjør jeg selv .Så det er for min del ikke noe argument .

 

 

- Byggekvalitet

- Driftsikkerhet

- Batterilevetid

- Støy ved høyre iso

- Tilgang på brukt optikk

 

 

 

Pentax :

 

Bildestab

Værtett hus

Endret av Noman
Lenke til kommentar

Kameraene er hipp som happ. Begge er kjempekamera (og D80 er forøvrig 5 mnd nyere enn 30D....)

 

Har Nikon de objektivene du vil ha, eller kanskje har Canon det?

Liker du teleobjektiv vil du sette svært stor pris på Canons 70-200 serie som består av to med lysstyrke f/4 og to med f/2.8. Spesiellt de førstnevnte er uhyre populære blant de som vil ha noe bedre en konsument-optikken uten av det koster skjorta. Med og uten stabilisator og for envher lommebok.

Det samme gjelder Canons 300/4 med stabilisator sin Nikon ikke har noen konkurrent til.

 

Men Nikon har også svært mye bra og interessant optikk. 18-200 VR, kanskje ikke verdens beste, men et utrolig allsidig objektiv som mange som er i startgropa faller for pga fleksibiliteten. De har også en 180 grader fisheye for DX formatet (10.5mm f/2.8 tror jeg den heter).

Nikons 17-55/2.8 er også enormt bra på alle måter.

Lenke til kommentar
Ikke for å høres fanboy ut, men Canon har også en meget god 17-55mm f/2.8 IS USM.

8235566[/snapback]

 

LOL!! har gode erfaringer med USM linsene oxo.

 

Som sagt kan du gå inn på testen til Akam, eller du har kansje gjort det?

 

http://www.akam.no/test/speilrefleks/10mp_...i_tusen/32877/1

 

I byggekvalitet står det at A100 og 400D er plastikkaktig, mens D80 virker dyrere både på funksjoner og byggekvalitet. Men ikke at det utgjør noe problem.

Lenke til kommentar
Ikke for å høres fanboy ut, men Canon har også en meget god 17-55mm f/2.8 IS USM.

8235566[/snapback]

 

LOL!! har gode erfaringer med USM linsene oxo.

 

Som sagt kan du gå inn på testen til Akam, eller du har kansje gjort det?

 

http://www.akam.no/test/speilrefleks/10mp_...i_tusen/32877/1

 

I byggekvalitet står det at A100 og 400D er plastikkaktig, mens D80 virker dyrere både på funksjoner og byggekvalitet. Men ikke at det utgjør noe problem.

8236072[/snapback]

 

 

Hva prioriterer du? Byggekvalitet og funksjoner, eller bildekvalitet og AF? Personlig er jeg ikke i tvil.

 

Når det gjelder 17-55 linsene fra Canon og Nikon, må det nevnes at Canon sin har IS, koster 3000kroner mindre og har like bra bildekvalitet. Jøss, vanskelig valg.

Lenke til kommentar
Personlig ville jeg valgt Canon, pga. lavere støynivå ved høy ISO, og lavere pris på sammenligbar kvalitetsoptikk( samt mange flere linser med ultrasonic motor, som er et stort pluss i mine øyne).
Nikon har ingen kamera med såkalt "ultrasonic motor" (USM), men de har AF-S som finnes i alle nyere objektiver fra Nikon. Dette kan sammenlignes med Canons USM. Så at det ikke står USM på Nikon objektivene, er ingen ulempe.

 

Nikon har til tider noe dyrere optikk enn Canon, men ofte er byggekvalitet eller optisk kvalitet tilsvarende bedre. For eksempel koster Canon EF 50/1,8 ca 900 kroner, mens Nikons 50/1,8 koster 1100. Selv om begge er meget bra optisk, føles Canon objektivet veldig lite solid ut, og Nikon objektivet mye mer solid. Nikons objektiv er også hakket skarpere på blender 1,8. Man får hva man betaler for uansett.

 

Tradisjonelt sett har Canon vært bedre på autofokus (hurtighet), mens Nikon har vært bedre på eksponering og blitsstyring (nøyaktighet). Derfor ser man nesten utelukkende Canon kamera på sportsarrangementer og hos reportasjefotografer, mens man hos kunstfotografer, naturfotografer og portrettfotografer stort sett finner Nikon. Forskjellene er blitt mye mindre med årene, men de er der fortsatt. Nikon har fortsatt ikke klart å matche Canons USM med sin AF-S, og Canon har ikke Nikons avanserte 3D Matrix fargelysmålingssystem som gir mer korrekt eksponering.

 

Forskjellene er imidlertid veldig små. Faktisk så små at grepet på kameraet bør spille en viktig rolle. Derfor bør kameraet kjøpes i butikk. Like billig som på nettet i de større byene (billigere, ettersom du slipper porto), og du er sikker på at kameraet er godt å holde. Er det ikke det, havner det bare på hylla.

 

Personlig ville jeg valgt Nikon D80 av følgende grunner:

 

*Nyere teknologi, dog er 30D er et noe høyere spesifisert kamera og tåler tidens tann godt selv om det bygger på 20D.

*Større søker og skjerm

*Bra kitobjektiv (18-70 er best)

*Billigere, hvis man tenker på at man bør bytte ut 30D sitt kitobjektiv 18-55

*Noe bedre lysmåling

*Trådløs blitsstyring innebygget

*To hjul for styring av hhv blender og lukker (Canon bruker et hjul)

 

Skulle jeg gått for 30D hadde det blitt av følgende grunner

 

*Litt mer solid

*USM noe bedre enn AF-S

*Litt bedre støyegenskaper.

*Litt større utvalg i objektiver

*Velgerhjulet på baksiden (Nikon mangler dette, bruker knapper i stedet).

*Norsk meny

*Gjennomsnittelig kortere reparasjonstider

 

Ellers bør du ta en titt på Pentax K10D. Er flere tråder om de her på forumet :)

 

Men du blir nok uansett fornøyd :) Bildekvalitet og funksjonalitet er uanett i toppklasse på dagens DSLR.

Lenke til kommentar
Hva prioriterer du? Byggekvalitet og funksjoner, eller bildekvalitet og AF? Personlig er jeg ikke i tvil.

 

Når det gjelder 17-55 linsene fra Canon og Nikon, må det nevnes at Canon sin har IS, koster 3000kroner mindre og har like bra bildekvalitet. Jøss, vanskelig valg.

8236161[/snapback]

 

Det er faktisk første gang jeg har hørt at noen har sagt at vidvinklene til Canon er bedre enn Nikon sine. Hvor har du det fra? Hvorfor er det da slike store forventninger til den nye vidvinkelzoomen (16-35mm f2.8L) til Canon?

 

Til OP: For meg høres det ut som du vil ha et Nikon D200. Legg til en 17-55mm f2.8 og 70-200mm f2.8 VR og du er i mål. Da sa jo at penger ikke spilte noe rolle ;)

 

Håkon

Lenke til kommentar
Hva prioriterer du? Byggekvalitet og funksjoner, eller bildekvalitet og AF? Personlig er jeg ikke i tvil.

 

Når det gjelder 17-55 linsene fra Canon og Nikon, må det nevnes at Canon sin har IS, koster 3000kroner mindre og har like bra bildekvalitet. Jøss, vanskelig valg.

8236161[/snapback]

 

Det er faktisk første gang jeg har hørt at noen har sagt at vidvinklene til Canon er bedre enn Nikon sine. Hvor har du det fra? Hvorfor er det da slike store forventninger til den nye vidvinkelzoomen (16-35mm f2.8L) til Canon?

 

Til OP: For meg høres det ut som du vil ha et Nikon D200. Legg til en 17-55mm f2.8 og 70-200mm f2.8 VR og du er i mål. Da sa jo at penger ikke spilte noe rolle ;)

 

Håkon

8237254[/snapback]

 

Har lest gjennom mitt eget innlegg, og ditt svar, og kan fortsatt ikke se hvor jeg har skrevet at Canons vidvinkeloptikk( generellt) er bedre enn Nikon sin. Det jeg skriver er at 17-55 linsene til Canon og Nikon har like bra bildekvalitet, mens Canon sin er billigere og har IS.

 

Kan du være så vennlig å utdype ditt(håpløse) svar?

Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...