Gå til innhold

Hvorfor blir bokstaver som æ bare til rare tegn?


Gjest Slettet+19283741

Anbefalte innlegg

Gjest Slettet+19283741

Vedlagt fil inneholder en templates, men når jeg skal skrive bokstaver som æ,ø og å så blir dette bare til firkanter! Hva er galt? Noen som ev. kan redigere den hvis det er bare en linje eller en liten tekst som må forandres i html filen?

 

 

På forhånd, takk! :)

4610.zip

Lenke til kommentar
Videoannonse
Annonse
Gjest Slettet+19283741
Jeg orker neimen ikke å laste ned et arkiv, unzippe for så å sjekke filene, nei. Hva slags tegnsett har du deklarert i filene? Har du husket på å lagre filene i UTF-8 format, om det er tegnsettet du har valgt, for eksempel?

7818094[/snapback]

 

Grunnen til at jeg laster ned templates er pga jeg ikke skjønner hva du snakker om nå.

Å unzippe og laste ned denne ene filen tar ca 20 sek, hvis du ikke gidder det så kan du sikkert ikke hjelpe meg uansett.

 

Jeg håper noen andre orker å hjelpe meg, men det er kanskje for mye forlangt. Jeg vet ikke hvor vanskelig dette kan være å ordne opp i..?

Lenke til kommentar
Å unzippe og laste ned denne ene filen tar ca 20 sek, hvis du ikke gidder det så kan du sikkert ikke hjelpe meg uansett.

Å gidde og å kunne har som regel ikke så mye med hverandre å kunne. Forventer du et skikkelig svar, må du kunne gi litt mer, enn å bare legge ut et arkiv til nedlasting og forvente at folk gjør de nødvendige endringene og laster opp igjen.

 

Tegnsettet som Ståle sier du skal bruke, ville jeg ikke ha brukt. Kjør på med UTF-8.

<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=utf-8">

 

Hvis du åpner filene dine i Notepad, legger til linja jeg limte inn over her mellom <head> og </head>, velger Save as... fra filmenyen og velger Encoding: UTF-8, skulle det bli bra. Vær oppmerksom på at alle særnorske tegn i fila di kan bli til firkanter når du gjør dette, så kopier innholdet i hele fila før du lagrer med UTF-8-encoding, og lim inn i den samme fila etterpå. Eller du kan bare rette en og en bokstav, så klart.

 

 

Og, dropp kjekkasholdninga.

Endret av Mr.Berg
Lenke til kommentar
Gjest Slettet+19283741

Dette står mellom head og head fra før:

 

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<head>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />
<title>Welcome to Website</title>
<link href="css/stylesheet.css" rel="stylesheet" type="text/css" media="all" />
</head>

 

Det er rart det ikke virker fortsatt, siden denne linjen er inkludert. Er det noe annet slike "enkle" feil som det kan være galt med?

Endret av Slettet+19283741
Lenke til kommentar
Gjest Slettet+19283741

Jeg glemte å sjekke at det skal være lagret med rett format.

 

1. Jeg åpnet derfor index.html i notepad og sørget for å lagre filen med rett format, også la jeg til noen linjer med tekst med ø.

 

2. Åpnet index.html i ie, norske tegn virket:)

 

3. Åpnet index.html i programmet "PageBreeze HTML Editor", la til noen norske tegn, men nå ble det kluss.

 

Programmet lagrer tydeligvis filen automatisk i feil format. Jeg må derfor åpne den hver enkelt gang i notepad, med samtlige sider jeg lager for å lagre i rett format igjen.

Det som er litt rart med dette er at andre templates jeg har lekt litt med fungerer, mens andre ikke fungerer med norske tegn. Hvorfor lagrer den noen sider i rett format og noen i galt?:hmm:

 

Takker for hjelpen så langt iallefall:) Det ble jo ikke nødvendig å laste ned filen og lese igjennom alt :thumbup:

Endret av Slettet+19283741
Lenke til kommentar
  • 3 uker senere...
Gjest Slettet+19283741

I tilfelle noen andre bruker pagebreeze og lurer på det samme så er det dette programmet som gjør dette. Rett og slett en bug i programmet. Jeg prøvde nettopp samme template på et annet program, og da ble det ingen rare tegn. Litt synd at pagebreeze har denne feilen siden programmet er utvilsomt et kjempe bra program. Uansett så er det versjon 4.0a (alpha?), så vi får håpe det kommer en beta versjon som retter opp i feilen.

Lenke til kommentar
Gjest Slettet+19283741
At det ikke støtter utf8 er vel ikke akkurat en bug, heller mangel på funksjonalitet.

Men hvis du endrer den linja til

<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=iso-8859-1">

så kan du nok bruke editoren din uten problemer.

8003192[/snapback]

 

Takker for tipset. Jeg har raportert problemet til utviklerne av programet.

Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...