Gå til innhold

Gode programmer til å lage spill med


Anbefalte innlegg

Flere personer er sikkert interessert i å lage spill, og hvis det ikke gjør noe at spillet ikke er på nivå med Oblivion, eller F.E.A.R visuellt sett, er det flere programmer man kan bruke m/ integrerte motorer, slik at man slipper å programmere motorene selv i C++, eller tilsvarende (noe som tar lang tid).

 

Hvis man vil lage enkle arkadespill (enkelt er ikke synonymt med dårlig, flere arkadespill er sykt vanedannende), er Game maker (http://www.gamemaker.nl/) et god alternativ.

 

Vil man lage spill i rein 3D, kan man bruke 3D Game Studio (www.3dgamestudio.com), dette programmet har en anstendig grafikkmotor, som støtter flere DirectX 9.0c-features (støttes kun av 6.30). Fysikkmotoren er allikevel ikke spes. avansert (den har kollisjonsdetektor, men ikke features på nivå med f.eks Havok), det finnes allikevel fysikkmotorer man kan kjøpe utenom, myntet på 3D gs.

 

For å lage et Point 'n Click-spill, i klassisk Sierra- eller LucasArts-stil, kan man bruke Adventure Game Studio (www.bigbluecup.com). Det finnes også en 3D-plugin til dette programmet, slik at man kan lage isometriske ("2,5D") spill, som f.eks. Grim Fandango. Denne pluginen støtter desverre ikke dynamiske skygger, men støtter bl.a. Cel-shading, og det jobbes med en Direct3D-versjon av denne pluginen.

 

Sist i dette innlegget vi jeg nevne Wintermute (www.dead-code.org). Dette programmet støtter høyere oppløsning enn AGS, og er også beregnet på Point 'n Click-spill. Det støtter også 4x Anti-aliasing, og har støtte for 3D (uten plugin). Her er det også støtte for avanserte dynamiske skygger, slik at man kan lage spill på nivå med f.eks. Alone in the Dark 4. Dette programmet er allikevel litt mer avansert enn AGS. Det skal også nevnes at Wintermute ikke støtter Cel-shading.

 

Alle disse programmene (med ett unntak: 3D Game Studio) er gratis. :) Er takknemlig for alle (seriøse) forslag til programmer som bør være på listen.

Lenke til kommentar
Videoannonse
Annonse

har ikke tro på at det finnes mye som er mer n00b enn gamemaker, sorry.

 

Om du virkelig har lyst å lage spill så anbefaler jeg deg å investere den tiden det tar å tilegne seg litt mer kunnskap om f. eks gamemaker.

Lenke til kommentar

Vel, hvis du synes Gamemaker er for vanskelig, kan du kanskje vurdere Neverwinter Nights og mulighetene der til å lage egne moduler/eventyr? Du er riktignok begrenset til rollespill (dnd) og en fantasy setting, men det er såpass enkelt at du kanskje kan få en helt grunnleggende kunnskap. Der har du muligheten til å designe egne brett, personer og historier, og du kan etter hvert forsøke deg på å lage helt enkle handlingsskript, eventuelt omtrent så avanserte skript som du ønsker.

 

Som sagt, det er begrenset, men du er et sted å starte :)

Lenke til kommentar
  • 1 år senere...

I 3dgamestudio, hvordan er modelleringsmulighetene? Er det bare presets, enkel modellering eller er det skikkelig heftige saker man snakker om? Kan man porte filer fra de mest kjente modelleringsprogrammene som Maya, og 3dMax om man ikke finner den interne modelleringen tilfredstillende?

Endret av S-r-ex
Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...