Gå til innhold

windows applikasjoner på OSX


Anbefalte innlegg

Skrevet (endret)

jeg har planer om å gå over til mac, men er litt usikker på saker og ting...

dette er tross alt nytt for meg siden jeg ikke har brukt mac de siste 8-10 åra

det jeg lurer på er, går det ann å bruke windows programmer på OSX?

må det emuleres el.?

husker jeg hadde en win3.11 emulator på gamle performa maskinen med MacOS 7.5 for VELDIG lenge siden nå:)

men er det slik enda?

Endret av Firesky
Videoannonse
Annonse
Skrevet

Dersom du vurderer å kjøpe deg en ny Mac er tiden inne!

 

Apple har nemlig byttet fra PowerPC arkitektur til Intel prosessorer, dette betyr at det nå er mulig, takket være Apple's egen Boot Camp, å "dual-boote" på alle de nye Intel-Macene. Dette betyr at du kan installere og kjøre Windows XP på samme Mac, uten å måtte emulere noe som helst. Boot Camp leveres også med de viktigste driverne, så det er også mulig å spille spill etc.

  • 2 uker senere...
Skrevet

Du bør være oppmerksom på at Boot Camp er i beta.

Og Apple gir ikke support vis noe går galt.

 

Boot Camp kommer til å bli integrert i Mac OS X Leopard som kommer på nyåret.

Skrevet

Men i tillegg kan du også kjøre Windows som et klient-operativsystem på maskinen, dvs. du kjører hele windows i OS X, med noe redusert hastighet selvsagt - men allikevel brukbart.

 

Ellers er det vel også mulig å emulere programvare.

Skrevet
Men i tillegg kan du også kjøre Windows som et klient-operativsystem på maskinen, dvs. du kjører hele windows i OS X, med noe redusert hastighet selvsagt - men allikevel brukbart.

 

Ellers er det vel også mulig å emulere programvare.

5974460[/snapback]

Mac OS X Leopard skal vel få litt funsjonalitet med virtualisering.

Men er det noen gode programmer for dette i dag på tiger?

Skrevet

Yup, Parallels har lansert en betaversjon av sitt program som gjør akkurat det. Vet ikke hvordan det går i praksis da jeg enda venter på min MacBook Pro (Intel er et krav), men jeg hører gode ting.

Skrevet

men det er ikke noe mulighet på en maskin som ikke koster det hvite i øya?

hadde tenkt å handle inn en laptop meg en G4 elns...

men det er ikke noe emulatore el.?

Skrevet

På en G4 kan du bruke blant annet Microsofts Virtual PC. Da programmet må emulere CPU i tillegg til alt annet går det ekstremt sakte. Er 100% ubrukelig til litt krevende applikasjoner som spill o.l.

Er det iBook eller PowerBook du har tenkt på? Eventuelle spesifikasjoner?

Så lenge du ikke er avhengig av å bruke tunge programmer via Virtual PC fungerer det helt fint.

Personlig ville jeg ha begynnt å spare, og så ventet og sett hva som skjedde med en eventuell MacBook.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...