Gå til innhold

Keyboardproblem i Debian


Anbefalte innlegg

Hjelp!

 

jeg kjører debian testing, etter siste oppgradering har noe gått galt med tastaturoppsettet.

 

Alt / alt Gr funker ikke

Delete funker som backspace

Jeg kan ikke skrive tegn med "tødler", så 'dead keys' fungerer ikke.

 

 

Mao er det blant annet ikke mulig å skrive <krøllalfa> (alt-gr 2) Men æøå har jeg... Dette skjer både i terminal og i X. Jeg har et halvgammelt PS2 tastatur uten windowstast, er vel 101-tasters.

 

M.

 

rettelse: leif,

Endret av mysjkin
Lenke til kommentar
Videoannonse
Annonse

Hvis det er i kde kan du enkelt sette opp tastatur i kcontrol. Hvis problemet ditt er allerede i terminal-session, kan du fra kommandolinja kjøre keyboardconfig eller hva det var (en stund siden jeg har kjørt den, tror den er forkortet noe).

Lenke til kommentar

Takk for svar!

 

Det merkelige er at de samme problemene dukket opp både i konsollet og i X, så det så ut for å ligge på et 'dypt' nivå. Jeg gikk inn i xorg.conf og fjernet noen xKbOptions og det fungerer igjen. Vet ikke om det var det som gjorde det... Men, nå går det... :hmm:

 

M.

Lenke til kommentar

Du kan jo prøve ctrl-alt-backspace å se om du fortsatt har problemer i terminal session. Noen pakker krever at du på nytt setter opp keyboard, og da kan det ofte gå litt fort i svingene, og valgmulighetene på keyboard configurasjon i terminal er alt annet enn intuitive.

Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...