Gå til innhold

.NET for første gang


Anbefalte innlegg

Tenkte jeg skulle starte å leke litt med Visual Basic.. så lastet ned Microsoft Visual Basic 2005 Express Edition(Gratis!!) fra MS og starta å se litt videoer etc som jeg fant på nett.

 

Har før drevet med c++(bittelitt, lagd no småscript så å si bare) og php(drevet med dette en god stund).

 

Tingen er at jeg vil lage noe jeg kan bruke.. Noe som gir meg lyst til å lage det.. noen som har en ide på en ting som ikke blir alt for vanskelig for meg?

Lenke til kommentar
Videoannonse
Annonse
Hvis du har drevet med C++ og php, hvorfor i all verden velger du VB.net?

5302003[/snapback]

Fordi VB er raskt og enkelt å lære seg. Og ettersom det er .NET så kan man likså greit bruke det som f.eks. C#. Som med så mye annet: Det enkleste er ofte det beste! ;)

 

Men hva du skal lage? Finn først et behov du har, og prøv å dekk det. Da er motivasjonen som oftest størst til å tilegne seg kunnskap! :)

Lenke til kommentar
Hvis du har drevet med C++ og php, hvorfor i all verden velger du VB.net?

5302003[/snapback]

Fordi VB er raskt og enkelt å lære seg. Og ettersom det er .NET så kan man likså greit bruke det som f.eks. C#. Som med så mye annet: Det enkleste er ofte det beste! ;)

5310646[/snapback]

Det enkle er ofte det beste: ergo; ikke VB ;) hihi. C# er likere C++/php i syntax enn det VB er. Og når man først skal i gang med et nytt språk i .net har ejg flere argumenter for hvorfor velge C# fremfor VB.

 

Men det går mye på smakssak også. Jeg er bare ikke så overlykkelig for VB personlig ;)

Lenke til kommentar
Men det går mye på smakssak også. Jeg er bare ikke så overlykkelig for VB personlig ;)

5314026[/snapback]

Ja, klart det er en smakssak! :)

 

Når jeg mener "det enkleste er ofte det beste", så er det fordi VB er et språk med enklere syntaks enn C#/C++ (mener jeg. Nå bruker jeg VB.NET så forskjellene er ikke så utrolige lenger).

 

VB er for meg et typisk ingeniør-språk, og brukes fordi man ikke har tid til å lære seg noe annet. Og det fungerer jo utmerket til det det brukes til. VB kan man jo nesten fra Excel (heia VBA) med en enkel og lett-fattelig syntaks. Man lager også funksjoner og rutiner nesten på samme måte som i f.eks. Matlab, og det kjenner de fleste siv.ing'er fra studietiden, vil jeg tro (iallfall på mitt kontor).

 

Når det ikke finnes programvare for det vi vil regne på (og det skjer relativt ofte), må vi lage den selv. Og det blir stort sett i VBA eller .NET for det kan vi. Det er ikke kostnadseffektivt å lære seg et nytt språk. ;)

 

 

Dessuten synes jeg det er så stygt å strø "{" og "}" rundt over hele koden... :D

Lenke til kommentar

Jeg er ingeniør, og jeg kan C# (i tillegg til endel andre språk).

 

Stygt å strø { og } overalt? Det er da i det miste oversiktlig, i motsetning til VB :\

 

VB ligner ikke noe annet programmeringsspråk, og jeg liker ikke logikken i det. Det er enklere å skrive "String s;" i stedet for "Dim s As String". Jeg programmerer, jeg skriver ikke en engelsk stil.

Lenke til kommentar
Jeg er ingeniør, og jeg kan C# (i tillegg til endel andre språk).
Ingen regel uten unntak. Og siden vi er i et forum for programmering er det sikkert mange som deg. :)

 

Men jeg tror flertallet har mer peiling på VB enn f.eks. C++.

 

 

Stygt å strø { og } overalt? Det er da i det miste oversiktlig, i motsetning til VB :\
Var ikke meningen at du skulle bli personlig fornærmet av den kommentaren. Det var et forsøk på en spøk, tydeligvis ikke vellykket... ;)

 

Her tror jeg det blir en vanesak, som så mye annet.

 

 

VB ligner ikke noe annet programmeringsspråk, og jeg liker ikke logikken i det. Det er enklere å skrive "String s;" i stedet for "Dim s As String". Jeg programmerer, jeg skriver ikke en engelsk stil.

5318594[/snapback]

VB er fremdeles lettere å forstå for oss som ikke har tid, ressurser eller behov til å lære oss noe annet. :)

Lenke til kommentar

Du har jo selvfølgelig lov til å ha noe i mot VB. :)

 

Men jeg forbeholder meg derfor retten til å ha noe i mot "programmerere-som-hater-VB-fordi-det-ikke-er-et-'skikkelig'-programmeringsspråk". ;) Ja, jeg møter diverse dataingeniører. Diskusjonene kan være slik:

Data.ing.: "Ja, jeg ser at du får jobben gjort, men hvorfor brukte du ikke C#?"

Meg: "Fordi jeg får gjort jobben i VB raskere enn i C#."

Data.ing.: "Men da går du glipp av tilfredsstillelsen av å bruke et skikkelig programmeringsspråk!"

Meg: "Men alt i alt må jo sluttbrukeren fremdeles installere .NET Framework og han merker nok ikke forskjell."

Data.ing.: "Nei, antakeligvis ikke. Men tilfredsstillelsen..."

 

Sukk... :nei:

 

Den gangen jeg finner et soleklart fortrinn (som jeg ser nytten av) for C# over VB, skal jeg ta det opp til vurdering. ;)

Lenke til kommentar
Hvem som merker det? Kommer litt an på hva du skal lage da ;)

5319237[/snapback]

Klart det! Men jeg tror at i mange tilfeller vil ikke brukeren legge merke til forskjellene. Hadde jeg laget Red Sled Down (som riktignok er et veldig lite spill laget av en person på ca. 1 mnd) i C#, så er jeg rimelig sikker på at du ikke hadde merket forskjell. Tror programmet skal være ganske avansert før det spiller noen rolle...

 

Og i de fleste tilfeller er det ikke laget en VB og en C# versjon, så det er lite å sammenligne med... ;)

 

 

EDIT: Eller for å si det på en annen måte: For de programmene jeg lager, spiller den lille eventuelle hastighetsforskjellen ingen rolle. ;)

Endret av moskus
Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...