Gå til innhold

legge inn usr katalogen på nytt uten og formatere?


Anbefalte innlegg

Videoannonse
Annonse
jeg presterte en dag her og slette absulutt alt inne på usr katalogen min :blush:

går det an og få lagt inn det som er der rett etter at du har lagt inn oprativsystemet uten og legge inn oprativsystemet på nytt?

Det vil nok verte svært vanskeleg.

 

I så fall må du lage ein ny installasjon og kopiere over.

 

Korleis klarte du dette?

Lenke til kommentar

naaaaa, det kan nok bli litt vanskelig, desverre. Hvorfor kan du ikke legge inn hele Slackware på nytt igjen da? hvis det er f. eks /home du trenger så lar du bare den stå igjen også formaterer du resten av partisjonene. / /boot /var /usr også /swap. Det går bra det :)

Lenke til kommentar

Slackware har da vel en form for pakkehåndtering? Såvidt jeg husker var det mulig å få tilgang til en enkel pakkehåndterer fra shellet, som kan hente tgz-pakker fra en gitt katalog.

 

Jeg har klart å gjøre noe liknende, men da var det en katalog med masse uerstattelige dokumenter, bilder fra digitalkamera, en haug med passord osv. Dette skjedde som vanlig bruker, men jeg hadde selvsagt skriverettigheter til mine egne filer. jeg prøvde å kopiere tilbake seneste backup via en gammel båndstasjon, men båndet var selvsagt skadet. HELDIGVIS hadde jeg en ganske nylig sikkerhetskopi på xboxen( ! ). Moralen er at du alltid skal fjerne skriverettigheter til kataloger du ikke jevnlig skriver til. Det er nok om du legger på "write-bit" de gangene det er nødvendig. Dessuten bør du alltid ta backup av filer som du ikke "bare" kan laste ned på nytt eller installere fra cd/dvd-medium. For å være ekstra sikker bør du ha flere identiske kopier.

 

Denne gangen var du heldig. /usr inneholder statiske data, og jeg ville ikke enset det en tanke siden dette er lett å erstatte. Takket være FHS er det bare nødvendig å ta sikkerhetskopi av /home, /etc, /root og evt. /var. Ellers er det bruker som har gjort en fatal feil.

Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...