Gå til innhold

HDD forskjell på 7200 RPM og 10000 RPM


Mathiasman

Anbefalte innlegg

Videoannonse
Annonse
Raptor 74 GB er utvilsomt den raskeste ATA-disken på markedet i dag, og er rett og slett bare å anbefale hvis man ønsker en virkelig rask OS-disk. Vi understreker at dette på ingen måte er en fornuftig investering som lagringsdisk, men passer for oppgaver hvor man har mye diskjobbing, som f.eks. videoredigering, som OS-disk eller som disk i en server, da enten for database eller filserver.

 

Går man f.eks. over fra en vanlig 7200 RPM-disk til Raptor som OS-disk, så kan vi i grunn garantere at man ikke vil angre!

Tatt fra hardware.no sin test av harddisken.

 

Den du har linket til er "dårlig" i forhold til en "vanlig" 200GB's harddisk.

Den har bare 2mb cache, noe som ikke er helt vanlig på en så ny harddisk.

Samt at det er en P-ATA harddisk. En S-ATA harddisk er å fortrekke, hvis du har en ledig S-ATA kontakt.

 

Ytelsesforskjellen på de to harddiskene er vel at Raptor disken er dobbelt så kjapp som den andre du linket til. (Wild guess)

Lenke til kommentar

raptoren har access tid på 4,5 ms mot over 8 på vanlige WD disker (omtrentlige tall, gidder ikke å sjekke nøyaktig)

 

4,5 ms er tett oppunder accesstid på en scsidisk, tror den er ca 3,5.

 

Videre er dataoverføringen vesentlig raskere også.

 

Blir det samme som å spille en lp på 45, kommer dobbelt så mye musikk ut av høyttaleren

</ot>

 

Men seriøst, dataoverføringen er raskere, og disket er også bedre på å lese fra forskjellige deler av disken i høyt tempo. Jeg har to raptordisker, og syns det var verdt det. men det er også et spørsmål om bruksområde og budsjett.

Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...