Gå til innhold
Trenger du hjelp med internett og nettverk? Still spørsmål her ×

SW eller HW brannmur


Anbefalte innlegg

Videoannonse
Annonse

Jeg ville hatt begge deler.

Hardware-firewallen stopper det meste grumset, men det må jo alltid være noen porter åpne i den for at diverse programmer som krever internetttilkobling skal funke, og disse portene vil jo være sårbare.

Med en software-firewall så kan du jo kontrollere hvilke programmer som skal få lov til å bruke de åpne portene.

 

Ang. det at du ikke kommer deg skikkelig på nett med software-firewall påskrudd:

Et tips: Hold deg unna Win XP SP2-firewallen. Ihvertfall jeg har hatt masse problemer med den (sperrer programmer som ikke skal sperres osv.). Dessuten føler jeg at jeg har veldig liten kontroll på den i forhold til den jeg bruker nå (kerio personal firewall 2, glimrende firewall etter min mening).

 

Jeg ville gått for Kerio FW om du har lyst på en enkel, men samtidig veldig fleksibel firewall.

Noen kamerater av meg bruker Zonealarm firewall, og den ser også ut til å fungere veldig bra, uten at jeg har veldig mye erfaring med den personlig.

 

Uansett.. konklusjonen min er ihvertfall: HW firewall gir nok "bra nok" beskyttelse i de fleste tilfeller, men den blir jo aldri helt tett. Å ha en SW firewall i tillegg er absolutt å anbefale.

Lenke til kommentar

Har du en gammel maskin med windows 98 er den mest sannsynlig treg nok allerede. Jeg ville ikke brukt sw firewall, jeg ville konfigurert hw firewallen best mulig og kjørt noen tester for å se at alt fungerte nogenlunde i allefall.

f.eks.

Firewall test

Endret av Doleo
Lenke til kommentar

Jeg installerte en SW-firewall for faren til en venn av meg. Og for å være helt ærlig: det er noe av den verste driten jeg noen gang har vært borti. Det kom popups fra firewallen hele tiden, og det gikk ikke bort heller. Så jeg for min del sverger til HW-firewall.

Lenke til kommentar
Jeg installerte en SW-firewall for faren til en venn av meg. Og for å være helt ærlig: det er noe av den verste driten jeg noen gang har vært borti. Det kom popups fra firewallen hele tiden, og det gikk ikke bort heller. Så jeg for min del sverger til HW-firewall.

Enig med deg der, men det er få som har råd eller kunnskap nok til å sette opp en skikkelig hw-brannmur.

 

Jeg anbefaler Kerio Personal Firewall. Bruker den selv sammen med Eset NOD32 anti-virus. Fungerer utmerket til hjemmebruk. :thumbup:

 

Åpne for alt utgående og sperr alt inngående utenom de programmene som trenger det. Kommer det spørsmål om inngående på programnavn du ikke vet hva er velger du deny. For ordens skyld; Utgående betyr trafikk startet fra din maskin, inngående betyr at noen utenfra vil ha informasjon av deg (trenger selvfølgelig ikke være farlig;)).

Følger du den oppskriften er du sikker nok etter min mening.

 

NB! Gjelder selvfølgelig ikke for sensitive data eller bedrifter og jeg gir ingen garanti for noe som helst. ;)

Endret av maedox
Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...