Gå til innhold

S-ata disk problemer "disabled write cache"


Vuggum

Anbefalte innlegg

Hei.

 

Problemet mitt er som følgende:

 

Reinstalerte windows xp for 2 dager siden, men etter å ha brukt maskina litt, merket jeg at ene hardisken min arbeida svært masse og treigt. Jeg hadde sett tidligere observert tidligere at windows uppdate hadde ein ny driver til kontrollern min, så jeg kjørte uppdate å lasta den ned. Dette hjelpte lite Så jeg sjekka drivern til s-ata kontrollern på hoved kortet "Silicon Image SiI 3112 SATARaid Controller". Denne drivern hadde litt flere opplysninger oppgitt. Da jeg gikk inn på propeties på kontrolleren viste det seg at på ene disken min så hadde "write cache blitt disabled". Har kjørt SiSoft sandra 2005 og får oppgitt det samme problemet. Er klar over at dette var en nokså rotete forklaring på problemet. Er det noen der her som vet hvordan jeg kan slå på "write cache" på denne disken igjen. Har ingen ide hvordan dette problemet har oppstått.

 

 

Mvh.

 

Vuggum

 

 

Litt hardware informasjon

 

HK:

ASUS P4G8X Deluxe https://www.komplett.no/k/ki.asp?sku=115221

 

Cpu:

Intel Pentium 4 2.53GHz https://www.komplett.no/k/ki.asp?sku=111591

 

Minne: 2x

TwinMOS PC2700 DDR-DIMM 512MB CL2 https://www.komplett.no/k/ki.asp?sku=115063

 

Hdd: 2x

Maxtor DiamondMax Plus 9 120GB S-ATA 8MB cache 7200RPM https://www.komplett.no/k/ki.asp?sku=115560

Endret av Vuggum
Lenke til kommentar
Videoannonse
Annonse

Hadde det samme problemet med en IBM-disk for leenge siden, og det lot seg fikse ved å laste ned et dos-verktøy. Man kunne stille på lydnivå(accoustic management) og stille på cacheinstillinger. Sjekk på Maxtors websider om du kan finne et passende verktøy.

Lenke til kommentar

Hvor får man se i windows xp om cache er på eller av? Jeg har sett det ett eller annet sted men husker ikke hvor. Da jeg så det var den nye Seagate Sata disken min uten cache write. Er misfornøyd med ytelsen på den nå så kanskje det hjelper meg å slå på cache.

 

EDIT: glemte et ord

Endret av valentino
Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...