Gå til innhold

Tempraturer på store harddisker


GrinJe

Anbefalte innlegg

Videoannonse
Annonse

Nei, ikke om du bare har den disken med noe luft rundt. Men stabler du flere stykker (disker) i høyden med lite luft mellom, ja. Da bør du har det på alle harddisker.

 

Er det en maskin som står på 24/7 er det også anbefalt, men ikke et must.

Lenke til kommentar

Annbefaler å bruke kjøling på disken(e) uansett, du forlenger levetiden på diskene om du bruker kjøling på disken(e).

Har ikke hatt noen harddisk problemer etter at eg begynte å bruke kjøling på mine disker. Tempen på mine 4 disker er ca 27-32C. Eneste disken som er varm er den som er i min bærbare, ca 42C. Mine 3 pc'er står på 24/7.

Har snart 4 pc'er :thumbup:

Lenke til kommentar

:hmm: jeg har litt dårlig plass skjønner du, har 4 harddisker nå, vil så gjerne ha mer plass:P harddisken skal kun brukes til å lagre videoer og sånt på, så den skal brukes lite, jeg har 2 stk 80 mm vifter forran. så jeg håpte at jeg bare kunne putte i en 400 GB eller 300 GB uten å måtte omublere for å ha plass til viftekjøling på den harddisken ;)

 

EDIT: har nemlig dårlig erfaring med 200 GB-en min fra maxtor, den kan komme opp mot 50 :ermm: men det er utifra speedfan da, jeg vet ikke om jeg kan stole på det :hmm:

Endret av clue
Lenke til kommentar

clue: Om du bruker 4 eller 8 disker spiller ikke noen rolle, men mere disker varmere inni kabinettet.

Slik har eg gjort det på mine ny pc'er: 2 vifter bak som blåser ut + psu'en, men eg har kjøpt 2 av disse kabinetene: http://www.psdata.no/proddetailsprint.asp?it=106536 Disse ha en meget bra front hvor luften kommer inn.

Men med ditt kabinett må du kanskje gjøre det selv, lage mere/bedre luftinntak.

PS: Håper du skjønner hva eg mener :thumbup:

Lenke til kommentar
clue: Om du bruker 4 eller 8 disker spiller ikke noen rolle, men mere disker varmere inni kabinettet.

Slik har eg gjort det på mine ny pc'er: 2 vifter bak som blåser ut + psu'en, men eg har kjøpt 2 av disse kabinetene: http://www.psdata.no/proddetailsprint.asp?it=106536 Disse ha en meget bra front hvor luften kommer inn.

Men med ditt kabinett må du kanskje gjøre det selv, lage mere/bedre luftinntak.

PS: Håper du skjønner hva eg mener :thumbup:

sånn som jeg har det nå er det: 2 forran hdd-ene (80 mm) 2 bak, ved hovedkortet (80 mm) 1 i sidedør (80 mm) og 2 på toppen over radiatoren (120 mm)

så jeg tror nok at det er nok luftgjennomstrømning da, for jeg får ikke noe hete fra nb, cpu eller gpu inni kabinettet siden radiatoren ligger øverst i kabinettet bak 2 120 mm vifter ;)

så lenge hdd-en i krasjer for den blir for varm kjøper jeg, varmen inni kabinette engster jeg meg ikke for :tease:

Lenke til kommentar
Tempraturer på store harddisker

<...>

Trenger jeg viftekjøling på noen av disse?

Harddisker trenger ikke mer kjøling jo større de er. (Det er ingen sammenheng der)

 

Men sjekk temperaturer hos www.storagereview.com . De har en god sammenligning mellom alle mulige disker. Gå inn på "Perfromance" og velg "net drive temperature" så får du sortert disker etter temperatur.

 

Min erfaring er at disker fint kan kjøre uten kjøling så lenge du holder de innenfor temperaturområdet de er laget for (normalt 0-60°C). Men om du ligger nært 60°C så kan det jo godt hende det er litt risikabelt for levetida, uten at jeg har opplevd det som noen fare. Det holder som regel å ha et par ledige 3,5" brønner mellom hver disk eller en stillegående vifte ved tett plasserte disker.

 

Uansett så er backup en selvfølge for data du ikke vil miste.

Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...