Gå til innhold

XP2500@11x100 Uansett


Haanz

Anbefalte innlegg

Eg har nett kjøpt nytt hovedkort, prosessor og minne. Alle funkar heilt fint, men: Under oppstart får eg eit pip og så startar ho opp med 11x100Mhz FSB uansett kva eg har FSB innstilt på. Er det noko kjent problem som kan gjere at han ikkje vil køyre vanlege FSB-fartar?

 

XP2500+

Gigabyte 7N400L nForce2 Ultra400

Kingston HyperX Pc3200 2x256

WD Caviar 40 og 80

Plexwriter

Asus DVD

WinXP

Lenke til kommentar
Videoannonse
Annonse

Prøv:

 

1. Start med bare 1 minnebrikke (bruk slot 1)

2. Load bios setup defaults

3. sett fsb til 166

4. restart, sjekk med cpu-z og post resultatet her

 

Funker det nå, kan du sette i den andre minnebrikken i slot 3 se om fsb endrer seg.

 

EDIT:

Lurt tips av mantra17! Jeg tok meg friheten å laste ned manualen til hovedkortet, og frem til følgende:

 

Cirka en centimeter fra northbridge, nedenfor til venstre, sitter en bryter ("CLK_SW"). Default posisjon er OFF, og da er fsb låst til 100MHz. Sett bryteren til posisjon ON, og du kan stille FSB i BIOS :thumbup:

 

LYKKE TIL!

Endret av thoering
Lenke til kommentar

Nei altså, det var denne FSB-fix som hadde ein fysisk jumper... Takk for godt forslag Thoering, men det var altså denne lille jumperen som eg ikkje sjekka før eg starta maskina. Antok at han stod på :blush: så nå skal eg nok få rask maskin, ja! :thumbs:

 

"Husk exit and save," hehehe, exit and save på ein fysisk jumper?

 

Eg må legge til at eg trudde kanskje det var at minnet mitt prøvde å køyre for raskt, det stod på på 100%. Det skulle eg ikkje ha endra på for nå bootar ikkje maskina og eg finn ikkje clear_cmos. Det kan hende den er ved BIOS, for den ligg så praktisk plasser som mellom PCI slots og veggen, og der har eg ein del kort.

 

Såg ikkje editen din før etterpå Espen. =]

Endret av Haanz
Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...