Gå til innhold
Trenger du hjelp med internett og nettverk? Still spørsmål her ×

Norge som frihavn for piratvirksomhet


Anbefalte innlegg

Videoannonse
Annonse

Altså, jeg bare skummet gjennom dette her, men fyren mener faktisk seriøst at den rettsaken enda feil? Den dagen CD-plateprodusentene skal få bestemme om jeg kan få høre på MIN, egen, kjøpte og betalte musikk i bilen... Hmm, nei, kommer ikke på noe jeg ville gjort da pga jeg gjør det nå uansett. Jeg vil ikke finne meg i det iallefall.

 

Som en fyr kommenterte: Det er ikke en kopisperre, det er en avspillingssperre. Og *der* går grensa altså!

Lenke til kommentar

At Norge er en frihavn for piratvirksomhet er å ta litt hardt i.

Bare fordi de ikke klarer å dømme DVD-Jon for å se på sine egne DVD-filmer?

 

Han laget ikke programmet, han gjorde bare sånn at vi kunne trykke på knapper med musa. Altså mer brukervennlig. Dette ble jo ikke laget for at folk skulle kunne piratkopiere filmer, men heller kunne spille av filmene sine under da tidens Linux.

 

Hvis DVD-Jon hadde blitt dømt for at det han lagde ledet til piratkopiering, så hadde vi vært nødt til å stevne alle kniv produsentene for drap, fordi knivene deres kan brukes som drapsvåpen, selv om de er beregnet får å kutte grønsaker.

 

Tåpelig!

Endret av Cappo
Lenke til kommentar
Jeg synes Michael Moore har et sunt syn på dette med kopiering og spredning,her er en link til et intervju hvor han svarer på akkurat dette.

 

http://student.his.no/data/his/7352/Michae...filesharing.avi

 

(Filen er på ca. 5mb)

Meget bra svar. Dette viser bare hvor patetiske musikk industrien er.. de vil ikke spre budskapet (hvilket budskap?) de er kun ute etter å tjene masse masse penger..

Lenke til kommentar

Michael Moore har vist seg å være en fornuftig mann, noen som har lest noen av bøkene hans ( Stupid White Men og oppfølgern Dude, Where's my Country ), og sett filmene ( Roger ... & Bowling for Columbine ) ?

Han har mange gode poenger, men av og til drar han de litt langt, ( ikke i dette tilfellet tho. )

Lenke til kommentar
Offtopic: Michael Moore er genial. Han burde vært rådgiver i det hvite hus. Jeg visste at USA hadde inkompetente ledere, men ikke at det var SÅ gale som Michael Moore demonstrerer i bøkene sine.

han burde blitt president ;)

 

jaja, at vi er en frihavn viser bare hvor inkompetente de som påstår dette er ;)

Lenke til kommentar

vel, selv om michael moore sier og skrive mye genialt.. bør det med alt annet tas med en klype salt.. uansett back to topic.. den dagen du kjøper en cd med "kopisperre" som egentlig er en avlesnings sperre , kan musikk selskapene ikke kalle dette en CD fordi det er en musikk plate med kopisperre, en CD "compact disk" skal ikke ha noen "kopisperre" blir provoser¤#"&%¤#

Lenke til kommentar

Det som også provoserer meg er at de ikke skjønner at slike tiltak ikke bare provoserer forbrukerne,men at de er så enfoldig at de tror de klarer å lage løsninger ingen klarer å gå rundt.

Det siste jeg så nå er at morpheus 4 er kommet,en p2p klient som tilbyr anonym fildeling,altså det eneste som skjer når disse "smarte" 50-60 åringene begynner å se milliardene glippe ut av nevene deres er at de tvinger folk til å gå mer "under jorden".

Nå er det vel frittfram for friflyt av barneporno som en konsekvens av RIAA sin heksejakt.

Lenke til kommentar

Måtte ta meg ein pause mitt i artikkelen eg, måtte tella og pusta litt. Det bler for dumt når me ikkje ska få lov t å ha samme musikken på hyttå, bilen og hjemma. E veldig greit å laga kopier t når me f.eks ska på fest, hende ofte at cd'er blir utsatt for litt av kvert de ikkje e så glade i.

 

Faren for illegal distribuering e der selvfølgelig, og muligheten for å tjene et par slanter blir stor, men som ein bruker før meg her sa: det blir det sama som å gi alle knivprodusentene/selgerne skylda for drap.

 

Et skikkelig dilemma, men ein gylden regel e jo: "man kan aldri alle til lags at gjøre"

Lenke til kommentar

"Da musikk først ble tilbudt i digitalt format på CD-platene, som skulle overta etter LP-platene på 1980-tallet, var ikke kopiering noe vesentlig problem for musikkbransjen. CD-brennere og Internett ble ikke tilgjenglig for folk flest før over ti år senere, og da var det i seneste laget å legge inn kopi-sperrer."

 

Den særdeles opplyste mannen som skrev kronikken i Aftenposten har sannelig glemt kasettspillere han! Folk kopierte jo i hytt og gevær på kasetter. Det er en GRUNN til at kassett deckene ble levert med TO kassettspillere.

 

Snakk om selektiv tolkning av historien.

 

Mvh, Kim

Lenke til kommentar
Gjest Slettet-80wCWpIM
hah! Michael More genial?

sjekk http://www.moorewatch.com/ så får dere kanskje ett snev mer av sannheten i hans fiksjon.

jeg anbefaler deg å lese "stupid white men".

så sjekker du opp hva som stemmer og ikke stemmer, jeg tror du kommer til å bli temmelig overrasket.

alt han gjør er å peke på visse "tilfeldigheter".

Lenke til kommentar

Sitat:

Da musikk først ble tilbudt i digitalt format på CD-platene, som skulle overta etter LP-platene på 1980-tallet, var ikke kopiering noe vesentlig problem for musikkbransjen. CD-brennere og Internett ble ikke tilgjenglig for folk flest før over ti år senere, og da var det i seneste laget å legge inn kopi-sperrer.

 

Folk har bestandig kopiert musikk og det i haugevis uten at noen egentlig har brydd seg. Platebransjen har uansett tjent gode penger og kopieringen mennesker i mellom har bidratt til å gjøre artistene mer kjent og dermed større potensielle pengeinntjeningsobjekter for platebransjen. Kopiering har med andre ord vært sunt for alle parter.

 

Det er først i de senere årene at platebransjen har begynt å se negativt på dette. Det selv om det faktisk er over 20 år siden de første CD platene nådde butikkhyllene. Motivet er selvfølgelig å tjene mer penger, men jeg mener platebransjen gjør seg selv en bjørnetjeneste. Kopiering mellom kameratgjengen øker bare interessen for musikk og artistene. Det får oss til å diskutere musikk oss i mellom og å høre på nye og spennende musikksjangre forskjellig fra det vi er vant med. Kort sagt bidrar det til at vi liker musikk bedre og det øker forståelsen for hva musikk faktisk er. Platebransjen burde heller sett på kopiering som en gratis-reklame for dem. Gode penger er det ingen tvil om at de genererer uansett.

 

Når det gjelder kopiering over internett stiller saken seg litt annerledes. Det burde blinke noen varsellamper over alle og en hver når en kan laste ned en ukomprimert dvd/cd over nettet og brenne den ut uten noen kvalitetstap. Da er det ikke lenger snakk om kopiering mellom kameratflokken men massedistribusjon. Dersom platebransjen ikke gjør noe med dette, hva da? Det er mulig noe burde gjøres med distribusjonen over nettet, men å straffe de som faktisk går og kjøper cd-platen i butikken i form av brukersperrer er ikke bare helt høl i hue, det er rett og slett så lite gjennomtenkt at det er pinlig.

Lenke til kommentar

Så klart massedistrubisjon over internett er av en litt annen dimensjon en gamle dagers LP til kassett kopiering.

Men jeg ser da vitterlig at Hollywood tar nye på nye førstehelgs salgsrekorder og klarer å "lønne" skuespillerne sine i 100 millioners klassen.

For meg er det ikke snakk om en bransje som holder på å gå konkurs eller ikke ha penger til å kunne levere kvalitetsprodukter,men rett og slett en ufattelig grådighets kultur.

Masse kan nok gjøres for å begrense kopiering og deling over internett,men forbud og tåpelige kopierings/brukersperrer,søksmål mot folk som innehar kopiert åndsmateriale uten hensikt til å skape fortjeneste på det,er ingen løsning.

Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...