Gå til innhold

Sikkerhetsklarering + gjeld


Anbefalte innlegg

Hei,

Jeg innehar allerede SH, men må reklareres fordi jeg har samboer som må meldes inn. Jeg har rundt 230 000 i kredittkort- og forbrukslån (175 000 forbrukslån og resterende på kredittkort). Jeg har god, håndterbar økonomi utover dette og har ikke mislighold eller betalingsanmerkninger - betaler selvsagt ned. Jeg er dessverre dog en overtenker av natur, og litt redd for om denne gjelda kan påvirke reklareringen min? Noen av lånene var der når jeg fikk godkjent klarering sist, men et par er nye.

Hvorfor gjelden er pådratt er ikke relevant her, men det er ikke knyttet til pengespill. 

Lenke til kommentar
Videoannonse
Annonse
  • 2 uker senere...
Maya14 skrev (På 20.1.2025 den 16.00):

Jeg har god, håndterbar økonomi utover dette og har ikke mislighold eller betalingsanmerkninger

Her svarer du egentlig på spørsmålet ditt, for du blir jo spurt om du kan håndtere økonomien din, ikke om hvor mye lån du har. Jeg tror ikke du trenger å bekymre deg noe særlig for dette.

Men, hvis du fortsatt er usikker, så snakk med nærmeste sjef/sikkerhetsansvarlig og skriv eventuelt en kort merknad på skjemaet. Det er bedre å si ifra om for mye enn for lite.

  • Innsiktsfullt 1
Lenke til kommentar
  • 2 måneder senere...

Viktigste du gjør her er å være ærlig (Støtter Runar over her ang merknad/kommentar til det, da det vil øke din troverdighet når saksbehandler går igjennom opplysningene dine).

En kan jo tenke seg hvordan det går dersom du unngår å oppgi deler av gjelden, og så dukker de opp under kredittsjekk. DET kan jeg love deg ser dårlig ut.

Hovedpoenget med klarering er å vurdere om du er en person til å stole på. Da lønner det seg dårlig å snuble fra start.

Forøvrig er jeg helt enig med de to over her, og hadde ikke vært bekymret for det. Så lenge du kan håndtere gjelden er det uproblematisk.

  • Liker 1
Lenke til kommentar

Etter at jeg ble dødssyk for halvannet år siden lå jeg i kunstig koma i 6 uker, og fikk blant annet Fentanyl. Når jeg har vært på jobbintervju hvor det kreves sikkerhetsklarering dukker spørsmål rundt bruk av narkotiske midler opp. Jeg har aldri brukt det, men nevner for sikkerhets skyld at jeg i praksis var tung narkoman da jeg var i kunstig koma. Absidensene da jeg ble trappet ned var relativt kjipe. Hvis jeg skulle nevne absidensene under en kaffe, lunch eller whatever og de ikke kjente til konteksten kan det fort bli noen hevede øyebryn og en del kjipe spørsmål, så bedre å være føre var (som det poengteres i postene over). 

  • Hjerte 1
Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...