Gå til innhold

César Millán. Omdiskutert hundevisker..


Anbefalte innlegg

Mannen har hatt noen metoder som annen ekspertise har dømt nord og ned. Sikkert med rette. Det ser ut som han har tatt ting innover seg og sluttet med de. 

Men det meste av det som gjenstår, også med svært utfordrende(aggressive) hunder imponerer meg veldig. Ikke noe godbiter og overdreven dulling. Heller ingen høylytte ordre, kjefting eller straff. 

Det er utelukkende timing og tålmodighet som gjelder. Eller i ekstreme situasjoner tiltvinge ro med andre metoder enn de tidligere omdiskuterte. Tillit er også selvsagt målet. Og til tross for fravær av godbiter og dulling så elsker hundene han. Endelig har de fått en leder som er tydelig og som også forstår dem. Disse frustrerte hundene passet aldri til å være ledere overfor mennesker, så er det rart de ble helt krakilske egentlig?

Det som likevel imponerer meg mest med César er at han lar oss seere får se de gangene også han mislykkes, ikke forutsett situasjoner, tatt ting litt for gitt. Har jo hørt han korrigere seg selv; "didn´t see that coming."

Det er for meg patetisk å lese disse fasitene for hundeoppdragelse på KG hvor det skal stappes godbiter i kjeften på hundene til de nærmest svimer av.

Noen som har hund og som digger denne fyren? Eller hater han for den sakens skyld..

Lenke til kommentar
Videoannonse
Annonse

Hæ? Er dette fortsatt et tema? Gikk ikke han løken der i glemmeboka for minst 10 år siden? 

Første regel; ikke tro alt du ser på TV er det hele og fulle bildet. 

Andre regel; du er ikke en hund, og det er heller ingen grunn til å tro at hunden din ser på deg som en hund. Ergo er mesteparten av "teorien" til Millan allerede der falt i grus. "Dominans" handler i dyreriket nesten utelukkende om seksuell dominans. At enkelte litt forvirrede sjeler har blanda det begrepet inn i noe mennesker skal drive med overfor hunder, er totalt skivebom. 

https://nocesarmillan.weebly.com/uploads/5/4/3/7/5437907/cesar_millan_-_hundehviskeren_som_brler.pdf 

Denne "diskusjonen" var over for lenge siden. La det ligge, og oppsøk noen med en reell utdannelse om du trenger hjelp med bikkja di. 

  • Liker 1
  • Innsiktsfullt 1
Lenke til kommentar
jonlem skrev (57 minutter siden):

 

Denne "diskusjonen" var over for lenge siden. La det ligge, og oppsøk noen med en reell utdannelse om du trenger hjelp med bikkja di. 

Jo det er fortsatt et tema. Det finnes en verden av hunder fortsatt. Og nei, jeg har ikke en problemhund.

Ser linken din og som etter min oversikt er like ensidig og overdreven overfor César som de mener han er i hundeoppdragelse. Én klassiker som jeg har hørt fra flere; "han sparker hundene." Holdt på å le meg ihjel når jeg så hva han faktisk gjorde og som hadde effekt. Det var nærmere en touch med god timing og hvor han ved det avverget at hunden opprettholdt fokus på et ikke ønskelig sted for trening. Av vold, som man bedyrer at César driver med nå for tiden, er dette touchet det nærmeste.

 

jonlem skrev (1 time siden):

du er ikke en hund, og det er heller ingen grunn til å tro at hunden din ser på deg som en hund.

Da sier jeg "HÆ?" Nei, og heldigvis. Ikke er jeg noe bra på å logre med halen heller..

Lenke til kommentar
  • 2 uker senere...
  • 2 måneder senere...

Jeg har ikke sett Milan på lenge og vet han har moderert seg litt. Men veldig mye av det han gjorde var særdeles kritikkverdig. 

Ikke minst sette hunder i situasjoner de ikke kan takle og så kvele/sparke/tsh-hundene med dramatisk musikk for å gjøre dem "calm submissive". 

Hovedsaklig er Milan et underholdningsprogram, og det er dermed lagt opp og klippet for å følge en mal. Det er derfor helt ubrukelig som hjelp til å trene egen hund (det gjelder forøvrig de fleste realityshows uansett hva det handler om).

Ellers viser din formulering"det skal stappes godbiter i kjeften på hundene til de nærmest svimer av" at du ikke har forstått prinsippene bak trening på problematferd med godbiter. Jeg har gjort dette mye med egen hund med veldig gode resultater.

Men så kommer det også an på hvilke resultateter man er ute etter. Hvis man bare vil fjerne symptomet (f.eks utagering) så kan man selvsagt straffe bort atferden. Hunden vil (i noen tilfeller) slutte å utagere fordi den ikke tør, men årsaken til at den utagerte (f.eks usikkerhet) ligger fortsatt der.

Ved å jobbe med gradvis tilvenning og systematisk bruk av godbiter så jobber man bort årsaken som ligger bak (usikkerheten). Dermed forsvinner eller reduseres også utageringen.

Jeg personlig foretrekker å jobbe med årsaken fremfor å straffe bort symptomatferden.

Lenke til kommentar

Har testet en del av teknikkene på egne hunder, men ingen av dem har vært problemhunder. Så da er utgangspunktet en langt lettere jobb og færre ting som kan gå galt. Kunne nevnt mange ting, men spesielt å innimellom bytte vanlig halsbånd med tauet som holdes rett bak hodeskallen/ørene og så henger slapt. Ingen behov for å stramme, nappe og dra. Hunden går da kjempefint, har fokus på veien fremover og meg, er mindre opptatt av å snuse grøfte nonstop.

Om hunden står og følger med på noe i vinduet, begynner å knurre og jeg ser at neste reaksjon da blir bjeffing, så er det bare en lett tæpping i siden på rett tidspunkt og hunden bytter fokus, eller i det minste slapper mer av. (Som antakelig tydet på at det var meg eller oss den ville varsle). Samme ved matfokus, tæpp for å få bort fokuseringen, gi maten når hunden slapper av. Men alt handler egentlig om å lese hunden og kjenne hvor den er i tilstand. 

Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...