Gå til innhold

Går det mot borgerkrig i Venezuela?


Anbefalte innlegg

Søndag var det valg i Venezuela. Sansyneligvis ble det begått valgfusk av den sosialistiske diktatoren, Nicolas Maduro, da absolutt alle målinger tydet på at den samlede opposisjonen knuste ham i alle Venezuelas stater.

Befolkningen i Venezuela har nesten vært ved å gå til opprør og borgerkrig flere ganger. Det siste året har de forholdt seg rolige fordi de håpet valget ville så knusende at Maduro ville måttet gi seg frivillig.

Det har ikke skjedd. Kan det da gå mot borgerkrig?


EDIT: Her er en god introduksjonsartikkel om Venezuela og det som har skjedd i går og i natt.

2 minutes ago, torbjornen said:

 

Endret av Brother Ursus
  • Liker 7
Lenke til kommentar
Videoannonse
Annonse

 

Venezuelas nyvalgte, legitime leder, og flere av hans nærmeste har søkt asyl i Argentinas ambassade i Caracas. Den er nå omringet av bøllene til Maduro. Forsøker de å gå inn blir det en internasjonal hendelse. Hundrevis av vanlige venezuelanere skal også ha ankommet ambassaden for å beskytte Edmundo González. Gongalez er også tidligere ambassadør til nettopp Argentina, hvor nå Vest-vennlige Javier Milei styrer.

  • Liker 2
  • Innsiktsfullt 3
Lenke til kommentar

 

Forhåpentligvis er det tåregass og gummikuller og andre ting vi hører, men det kan også være skarpe skudd.

Demonstrantene forsøker tilsynelatende å lage bevegelige barrierer som de dytter mot politi og paramilitære mopedbanditter (ja de er på én og samme side i Venezuela), for å komme innenfor nærkampsrekkevidde, da demonstrantene ikke har noe særlig med våpen.

  • Liker 5
Lenke til kommentar
14 minutes ago, TheDarkSycamore - SCM said:

Dette er jo drit skummelt jo. 😱😱😱

Hadde jeg hatt evnen med og knipse alle diktatorene til Adromeda Galaksen med Trump på slep, da hadde jeg gjort det med glede. 😤😤😤


Det er nitrist at folk dør, men det er også grunn til håp. På 90-tallet var Venezuela det rikeste landet i Amerika (Nord og Sør) etter USA og Canada.

  • Liker 1
  • Innsiktsfullt 3
Lenke til kommentar

https://www.reuters.com/world/americas/government-opposition-both-claim-venezuela-election-win-official-results-2024-07-29/

Venezuela opposition says its victory is irreversible, citing 73% of vote tallies

  • Both government and opposition claim victory
  • Opposition says it has 73% of voting tallies
  • Independent exit polls point to landslide opposition win
  • US, Brazil and others call for transparency in count
  • Maduro victory would extend socialist rule


Det er helt åpenbart at Maduro har tapt så det synger. Det viser også lekket data fra valgkommisjoner. Jeg estimerte at opposisjonskandidaten fikk mellom 2/3 og 3/4 av stemmene. Det sies nå 73% basert på bla. uavhengige exit polls.

  • Liker 6
  • Innsiktsfullt 3
Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...