Gå til innhold

Russlands invasjon av Ukraina [Ny tråd, les førstepost]


Gjest Slettet-404071

Anbefalte innlegg

Videoannonse
Annonse

Tormod Heier, Professor ved Forsvarets Høyskole, er forsiktig optimist som følge av samtalene mellom russland og USA.

https://www.dagbladet.no/nyheter/hapefull-sma-drypp/82819753

Han mener en tettere dialog mellom russland og USA, selv om ingenting blir avtalt, i seg selv reduserer faren for atomkrig. Dessuten peker han på noe jeg har lurt på en stund, nemlig at lite har kommet ut om hva USA *egentlig* har lovt russland. Det er mye støy rundt dette, spesielt fra russisk hold, men lite konkret om hva USA har 'gitt bort'. Hen mener også å spore en viss endring i hvordan putin omtaler Ukraina og Zelensky som tyder på at han er på gli, selv om det er lite.

  • Liker 2
  • Innsiktsfullt 2
Lenke til kommentar

Jeg tviler om det skjer noe fra Trump mot Russland, virker som Putin stadig vekk kommer unna, spesielt etter en ny samtale:

https://www.vg.no/nyheter/i/alxdLL/trump-raser-mot-putin-truer-med-kraftige-sanksjoner

Trump raser mot Putin – truer med kraftige sanksjoner

Presidenten lover 25 prosent toll på all russisk olje hvis våpenhvile uteblir.

...

President Donald Trump er «veldig sint» og «forbannet» på Vladimir Putin etter at den russiske presidenten kritiserte Ukrainas leder Volodymyr Zelenskyjs kredibilitet.

...

Endret av linux-fan
legge til Putin
  • Liker 4
Lenke til kommentar

https://www.vg.no/nyheter/i/5EzlrE/trump-hevder-zelenskyj-vil-trekke-seg-fra-mineralavtale

Trump med anklager mot Zelenskyj: –⁠ Prøver å trekke seg fra mineralavtalen

Den amerikanske presidenten advarer Ukrainas president om «store problemer».

...

Fredag sa imidlertid Volodymyr Zelenskyj at Ukraina hadde mottatt et nytt utkast til en avtale fra USA. Han sa da at forslaget var «helt ulikt» en tidligere versjon av forslaget.

...

 

https://www.nettavisen.no/okonomi/trump-zelenskyj-onsker-a-trekke-seg-fra-mineralavtalen/s/5-95-2362288

Trump: Zelenskyj ønsker å trekke seg fra mineralavtalen

...

Ukraina mottok et nytt forslag til en avtale på fredag. Ifølge Zelenskyj skal forslaget ha inneholdt punkter partene ikke hadde diskutert tidligere.

...

Endret av linux-fan
lagt til Nettavisen også
  • Liker 2
  • Innsiktsfullt 6
Lenke til kommentar

Det som enhver med mer enn tre hjerneceller kan se er jo at Putin kan ikke stoppe krigen.

I det sekundet han stopper faller økonomien og samfunnet sammen rundt ham.

Så når Trump fortsetter med sitt BS og krigen fortsetter, så tjener det i praksis Putin.

Om resten av verden velger å tro på Trump`s såkalte gode intensjoner så fortsetter denne krigen som i praksis holder oppe Putin og Russlands økonomi så lenge den pågår.

Når krigen stopper så vil Ukraina bli hjulpet til å bygge seg opp igjen. Pengene vil om rett skal være rett komme fra sanksjonerte konfiskerte russiske midler. 

"Guesswork" fra min side: Russland er økonomisk top-heavy. DVS. deres øknomomi er ikke bygget opp av majoritetens pengebruk, men av elitens pengebruk. Og når eliten faller, så raser resten sammen med det. Revolusjon nr 3 i Russland kan begynne.

Noe som er særs farlig sett med internasjonale øyne. Da en i det minste kjenner den djevelen som sitter og styrer nå. Men uvisshet om den som ender opp med makta og kontrollerer atomvåpnene til Russland er skummel. Gitt den normale populasjonens virkelighetsbilde.

  • Liker 4
  • Innsiktsfullt 1
Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...