Gå til innhold
Trenger du hjelp med internett og nettverk? Still spørsmål her ×

Hvordan deler jeg Telenor ADSL


Anbefalte innlegg

Videoannonse
Annonse
Du må ha en router. Enten en dedikert en, eller en datamaskin som er satt opp som router. Windows File-sharing skal kunne takle dette. Ulempen med datamaskin-router er at den maskinen MÅ være på for å komme på nett med den/de andre maskinene.

Du mener vel WindowsXP sin ICS, Internet Connection Sharing.

 

Det nevnes også en router, som er et eksempel.

 

Det finnes også flere alternativer. Du kan feks. velge en løsning som gir deg alt i ett. Er spesielt nyttig hvis du ikke har en god brannmur etc.

 

3Com OC Wireless Gateway kit 54Mbps

(802.11g trådløs router + PC-kort)

 

Denne gir deg alt.

 

1. Den har innebygd RASPPPOE klient som gjør at en boks ringer opp internett for deg, slipper å "ringe" fra pc'en og dermed dele derfra.

 

2. Den har en 4 ports hub som gjør at du kan fysisk koble inn 4 maskiner direkte på enheten. Kan selvf segmentere ytterligere med flere bubs/switches.

 

2. Den gir deg NAT(interne IP adresser på lan) som bla. gjør at du kan koble opp så mange enheter du vil med tilgang til internett. For å gi tilgang til eks. webservere etc. internt på LAN benytter du forwarding etc.

 

3. Innebygd brannmur funksjonalitet etc. Beskytter det med stateful packet inspection. Og beskytter hele nettverket i ett punkt uten å dra ned ytelsen på hver maskin og fjerner behover for å kjøre software pc-brannmurer pga. internett.

 

4. Inneholder DHCP server funksjonalitet etc. DHCP deler ut ip adresser automatisk til enheter som evt. kobles i hub'en. Altså kamerater er rett på nett bare ved å tilknytte kabelen i ditt nettverk. Du kan selvf. styre/begrense dette med statiske DHCP mappinger.

 

5. Gir deg selvf. tilgang til trådløse forbindelser på 802.11b(11mbps) og g(54Mbps). NB! PC kortet som følger med er for bærbare pc'er. Finnes også pakke uten dette kortet.

 

 

hvis dette blir litt mye ville jeg sterkt vurdert en annen type router, brannmur etc. med støtte for NAT, som har innebygd adsl klient og 4-5 ports hub. Dette forenkler og sikrer nettverket ditt betraktelig.

Endret av Theo343
Lenke til kommentar

Spørsmålet har vært oppe 1000 ganger før, men en reprise skader vel aldri?

 

 

Anbefaler deg på det varmeste å kjøpe en bredbåndsrouter. Da slipper du pålogging hver gang maskinene startes, du får en hardware brannmur som siler vekk alle ipscannere og mulighet til å dele internett mellom minst 4 maskiner (avhengig av hvilken modell du kjøper) uten at noen av dem trenger å være på for at de andre skal få tilgang. Gjør det enkelt og godt - kjøp en router. Ikke stress med deling i windows, linux-routere og slikt.

Lenke til kommentar

Se på min link, dette er en bredbåndsrouter(vagt uttrykk) med innebygd brannmur funksjonalitet og også trådløst WLAN i tillegg til 4 porters hub.

 

Ellers hvis du vil ha en bredbåndsrouter som kun inneholder RASPPPOE(ADSL klient), 4 punkts hub og NAT støtte, kommer du vel ned i rundt 500-700,- vil jeg tro. Spørsmålet er om man heller bør kjøpe en løsning som da gir deg mer.

Endret av Theo343
Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...