djgudleif Skrevet 20. mai 2020 Del Skrevet 20. mai 2020 Bremykt selger to ulike størrelser. 250gram bremykt koster uvanlig mye nå, 27.80 kr. Bremykt 500gram koster som det pleier ca 28.60. Hvilke økonomiske prinsipper er det som driver 250grams varianten opp? Den bruker vanligvis å koste 5-6 kroner mindre hvertfall. Lenke til kommentar
afterall Skrevet 20. mai 2020 Del Skrevet 20. mai 2020 I samme bane, hvor er logikken i at den rimeligste yoghurten til Tine (i literpris) er firepakken med de små begerne, fremfor det store halvlitersbegeret? Lenke til kommentar
kjetilkl Skrevet 20. mai 2020 Del Skrevet 20. mai 2020 Det er jo ganske logisk - for det første er det antagelig mye større salg av 500g varianten, noe som gir butikkene større muligheter til å forhandle på pris. - Dessuten så er antagelig produksjonskosten omtrent lik på de to pakningene når man tar med kostnader for transport, markedsføring og innpakning osv. - At det er 500g-varianten som annonseres, pristestes og dermed er mer "synlig" bidrar også til å holde prisen nede. Lenke til kommentar
MailMan13 Skrevet 20. mai 2020 Del Skrevet 20. mai 2020 Et produkt for de prissensitive kundene, og et for de som ikke er det er jo som regel god butikk. 1 Lenke til kommentar
frohmage Skrevet 20. mai 2020 Del Skrevet 20. mai 2020 MailMan13 skrev (1 time siden): Et produkt for de prissensitive kundene, og et for de som ikke er det er jo som regel god butikk. Åpenbart, men for de av oss som bare trenger en liten pakke gir ikke prisene mening. Jeg kan velge mellom å kjøpe stor pakke, og risikere å måtte kaste halvparten, eller liten pakke, og risikere å gå tom før smøret er ødelagt. Lenke til kommentar
Dubious Skrevet 20. mai 2020 Del Skrevet 20. mai 2020 Smør varer "evig" Du skal bruke veldig lite smør for å kjøpe den lille pakken Ikke tenk så mye på best før datoen Lenke til kommentar
Thorbjørn_lien Skrevet 20. mai 2020 Del Skrevet 20. mai 2020 La merke til at sport sjokolade på Jula har omtrent samme pris. En 8 pakke (400g) koster 89 kr, imens 5 x 80g enkelt pakker blir totalt 79kr. Altså billigere litt over 10% billigere å kjøpe enkelt pakker i stedet for en samlepakke. KG pris 225kr mot 200Kr. Lenke til kommentar
frohmage Skrevet 20. mai 2020 Del Skrevet 20. mai 2020 (endret) Dubious skrev (40 minutter siden): Smør varer "evig" Du skal bruke veldig lite smør for å kjøpe den lille pakken Ikke tenk så mye på best før datoen Pakken jeg spiser av nå gikk over dato for to måneder siden. Det smaker ikke bra så mye lenger. edit: Dette er bremykt, ikke smør. Endret 20. mai 2020 av frohmage Lenke til kommentar
hekomo Skrevet 20. mai 2020 Del Skrevet 20. mai 2020 djgudleif skrev (4 timer siden): Bremykt selger to ulike størrelser. 250gram bremykt koster uvanlig mye nå, 27.80 kr. Bremykt 500gram koster som det pleier ca 28.60. Hvilke økonomiske prinsipper er det som driver 250grams varianten opp? Den bruker vanligvis å koste 5-6 kroner mindre hvertfall. Det kan være et velkjent triks for å få folk til å kjøpe den største. Da er det den største som er normalt priset, mens den minste pakken er ekstremt overpriset for å få kundene til å bare tenke at man får mer for pengene for den store, så enda færre gidder å kjøpe den lille. Lenke til kommentar
djgudleif Skrevet 21. mai 2020 Forfatter Del Skrevet 21. mai 2020 23 hours ago, frohmage said: Pakken jeg spiser av nå gikk over dato for to måneder siden. Det smaker ikke bra så mye lenger. edit: Dette er bremykt, ikke smør. Bremykt er smør. Lenke til kommentar
Zeph Skrevet 21. mai 2020 Del Skrevet 21. mai 2020 djgudleif skrev (2 timer siden): Bremykt er smør. 70% i alle fall, men ikkje 100%, som TS skriv om. 1 1 Lenke til kommentar
Dubious Skrevet 21. mai 2020 Del Skrevet 21. mai 2020 Bruker lite smør om pakken har gått ut på dato med 2 måneder Nylig kjøpt Soft Flora som går ut i August og Tine smør kjøpt for noen uker siden som går ut i juli Blir tom lenge før det, men i teorien har jeg smør til vinteren, om jeg bruker lite Lenke til kommentar
Wlffrsether Skrevet 25. mai 2020 Del Skrevet 25. mai 2020 djgudleif skrev (På 20.5.2020 den 13.43): Bremykt selger to ulike størrelser. 250gram bremykt koster uvanlig mye nå, 27.80 kr. Bremykt 500gram koster som det pleier ca 28.60. Hvilke økonomiske prinsipper er det som driver 250grams varianten opp? Den bruker vanligvis å koste 5-6 kroner mindre hvertfall. Bremyktpakken på 250g kom for å primært konkurrere med tilsvarende smør/margarinpakker av samme størrelse fra andre leverandører, og prisen er satt deretter. Den er altså ikke laget for at de som uansett kjøper Bremykt skal få mulighet til å kjøpe en mindre pakke, og prisen behøver derfor ikke å settes med særlig hensyn til den store pakken. Dette var forklaringen jeg fikk når jeg stilte samme spørsmål når jeg selv jobbet i dagligvareforretning for snart 20 år siden. Lenke til kommentar
Dubious Skrevet 25. mai 2020 Del Skrevet 25. mai 2020 Veldig mange som plukker basert på størrelsen og ikke ser på prisen Lenke til kommentar
MPCME Skrevet 25. mai 2020 Del Skrevet 25. mai 2020 Forklaringen jeg fikk da jeg jobba i dagligvarebutikk var at det er mye større konkurranse på pris på de "vanligste" produktene. Husker spesielt 2pk med mills majones kostet noen kroner mindre enn 1pk. Er nok en god blanding av alt det de andre sier her også. 1 Lenke til kommentar
The Avatar Skrevet 25. mai 2020 Del Skrevet 25. mai 2020 Det er fyrst og fremst to forhold som avgjer prisen. Det fyrste er produksjonsvolumet, jo større volum av ei vare som blir produsert jo lavare blir prisen per stykk. På ein smørpakke så er mykje av kostnadane knytta opp mot produksjon av embalasje, embalering og transport ut i butikkane. Mengden med smør i kvar pakke gir mindre utslag på slike produkt. Det andre er forholdet er nært knytta til det fyrste punktet, etterspørsel. Her er dei forskjellige matvarebarometera sterkt medvirkande. Ettersom testane av matvarepris baserer seg på dei mest kjøpte variantane, så blir det om å gjere for butikkane å selge det bestemte produktet så billig som råd, og ettersom standardproduktet då blir det gunstigaste kjøpet så er det flest kundar som kjøper den versjonen. Og når det er mange som kjøper standardstørrelsen av eit produkt så bekrefter det at det er mest rett å basere prissamanlikninga på det produktet, og så har du sirkelen. Det er samme fenomenet som gjer at eit glas med vanleg medium taco saus koster ca 10 kr medan den milde eller sterke varianten kostar ca 20 kr for eit tilsvarande glas. Ettersom "alle" vil ha medium så selg butikken mest av dette produktet og det er på dette produktet du får priskrig. Andre eksempel er at 'refill' produkt veldig ofte er dyrare enn orginalproduktet. Handsåpe med pumpemekanisme er nesten alltid på tilbud, refill-versjonen er aldri på tilbud og kostar vanlegvis meir sjølv om at den einaste forskjellen er at du får vanleg kork i staden for pumpemekanisme på flaska. Tilsvarande med barberblad, det vil ofte lønne seg å kjøpe ny høvel med blad enn å kjøpe nye blad. Lenke til kommentar
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå