Gå til innhold

Legge in Win95 på en maskin med Win98


Anbefalte innlegg

Heisann Sveisann!

 

Sliter litt med dette. Hvis man starter instal.exe kommer det bare opp en melding at man kan avinstalere 98, og dermed sitte igjen med 95. Men det vil jo ikke jeg, for jeg skal formatere og legge inn alt på nytt.

 

Grunnen til at 95 skal inn, er mangelen på en 98 cd, og at pc'n er gammel som bare rakkern.

 

Mekka en oppstarts-diskett (fant den på internett), som starter en sånn kommandolinje. Men den finner verken hd'n eller cd-romen ved å trykke cd C: eller cd G:

 

Windows 95 cd'n vil heller ikke boote av en merkelig grunn, derfor dette med oppstartsdiskett. Sjekka i bios at den sjekker cd'n for boot (btw et møkka bios-oppleg av Compaq...).

 

Noen ideer? Sliter litt.... På forhånd takk!

Lenke til kommentar
Videoannonse
Annonse

Du trenger bare skrive c: og ikke cd c:. Cd kommandoen brukes bare når du skal gå inn på en mappe.

 

Skriv format c:, dette sletter alt på c: partisjonen. Deretter skriver du inn stasjonsnavnet som cd-romen ligger f.eks. d: og skriver install eller setup.

Lenke til kommentar

Hei Zombie.

 

Gå til Start, Avslutt og velg nederst (gå til DOS....)

 

Du kommer da til dos-bildet med "C:/windows"

Skriv inn; "cd.." og trykk Enter (ikke skriv anførselstegnene :)

Du skal nå stå i C:/

Skriv inn "format c:" og trykk Enter (ikke skriv anførselstegnene :)

 

Nå skal den begynne formateringen, telle til 100, osv. Til slutt skal du angi navn.

 

Etter dette står den i C:/

 

Nå kan du gjøre forskjellige ting, men f.x. ta en varmstart (ctrl, alt + del) og under opptelling av RAM (eller rett etter) kommer div. valg opp. Velg det som gir deg tilgang til bios (antagelig at du holder DEL-knappen inne-hvis det går for fort til at du klarer å lese hva som står der trykker du "pause"-knappen på tastaturet). Når du er inne i bios velger du "advanced setup" eller lignende, og setter boot (1) til cd, og f.x. boot (2) til floppy. Boot 3 kan være harddriven. Sjekk eksisterende benevnelser på de som ligger der fra før, før du endrer dem. Lagre endringene når du går ut.

Etter dette skulle 95-cd'n din boote rett til installasjonsprogrammet.

Lenke til kommentar

har du en atapi cdrom, mekker du deg en boot-floppy med cd-driver(f.eks. mscdex)... win95(osr2) eller win98 boot-floppy burde duge..

 

har du win95a (ikke b eller osr2 som den heter) er det rett og slett ingen vits å installere w95..

Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...