Gå til innhold

Justerbar motorhøyde


Anbefalte innlegg

Hva er egentlig vitsen med justerbar motorhøyde (trimming) på fritidsbåter?

 

I hvilke situasjoner er det nødvendig å justere hvor høyt / hvor lavt motoren ligger over / under vannflaten?

 

Hva er fordelene / ulempene med å ha motoren høyt oppe / lavt nede?

 

Edit: hva brukes en impeller til på fritidsbåter? Er den plassert inne i motoren?

 

Hva brukes ventilrister inne i båten til? Man trenger jo ikke akkurat ventilasjon på en åpen fritidsbåt?

 

Noen som vet?

Endret av Fizzle
Videoannonse
Annonse

Power-lift brukes hvis f.eks. man kjører i bølger og båten begynner å stange/stupe ned i bølgene kan man justere løfte motoren opp. Når det er flatt vann kan man oppnå høyere hastigheter ved å ha propeøøen dypere.

 

Ventilrister brukes til f.eks. å lufte rommet der bensintanken oppbevares. Fordampet bensin kan selvantenne hvis det blir varmt nok og burde derfor luftes ut av båten.

Trimming / Powerlift er brukt som hermljos sier her, men hovedårsaken til denne er for båter som skal kjøre race, eller speed båter som skal komme fortere opp i plan.

Som regel har man en motor som veier utrolig mye på en liten båt for å oppnå større fart, men motoren blir sittende for dypt. Når man heiser motoren blir baugen presset ned mot vannet og i plan utrolig mye fortere.

 

Fordel: Kjappere i plan, båten holder jevnere fart i sjø

Ulemper: Kan bli ustabilt, men skal du kjøre med powerlift, spessielt i høye hastigheter må du hele tiden justere for optimal fart og stabilitet

 

En impeller er i praksis en liten propell / pumpe som sitter på diverse vann eller annen "veske" i båten.

Du kan ha impeller på f.eks en do for å få ..dritten ned i en tank.

 

Det sitter også en impeller i motoren din, som sitter rett etter vanninntaket, som kjører saltvann imellom motoren. Den er montert inne i båten om du har innenbords motor, om du har utenbords motor sitter den montert i undervannshuset eller girhuset, kall det hva du vil. (Kjører du uten denne kommer du garantert til å ødelegge motoren din)

 

Ventilasjonsrister var værre, kan hende det er for ett rom hvor det ofte oppbevares f.eks bensin, olje osv.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...