Gå til innhold
Spørsmål om bil og motor? Still spørsmål her ×

"ny" bruktbil. V70 vs XC-70


TigerBlack

Anbefalte innlegg

Jeg har i lys av at den andre bilen vi har er "død" sett oss nødt til å vurdere nytt kjøretøy.

 

jeg har lenge vært svak for V70/XC70 og har plukket ut disse to. Jeg har pratet med selgere og fått statusraporter på begge bilene. Slik jeg vurderer det er forsjellen i pris og kilometer gått minimal. XC70'en har 4WD og ett par andre finesser jeg liker ,men dette regner jeg med går på bekostning av noe, denne har også ferdig montert motorvarmer/warm up, mens V70'en ikke har dette, iallefall ikke den jeg har sett på.

 

Jeg ønsker svar fra dere med erfaring fra disse to biltypene. "syntes at" og "jeg har hørt" fra folk uten erfaring med disse spesifike modellene er jeg ikke så veldig intresert i. Jeg er ute etter kalde fakta. Både fordeler og ulemper med begge bilene.

 

 

Alternativet jeg har sett på er Toyota Avensis, denne kommer prismessig ut temlig det samme som disse jeg har sett på, så kalde fakta erfaringer fra eiere/tidligere eiere av Avensis stasjonsvogn er også ønsket.

 

 

Pungter jeg er ute etter blant annet er

 

*Vedlikeholds kostnader

*drivstoff forbruk

*politlighet

*vinteregenskaper (om de starter greit i kulde)

*komfort

 

og kjøreegenskaper.

 

Dette er de to Volvoene jeg har sett på og sjekket rundt

 

XC-70

http://www.finn.no/finn/car/used/object?finnkode=31544677

 

V-70

 

http://www.finn.no/finn/car/used/object?finnkode=31858000

Lenke til kommentar
Videoannonse
Annonse

Lavt forbruk og en 2,4 liters motor med automat henger ikke sammen. XC/V70 av (den tidlige) generasjonen du ser på er heller ikke akkurat feilfrie biler.

 

Hvorfor kjøpe en gammel bil, når du kan kjøpe en "ny"? I den (pris)klassen, og hvis man ikke må ha firehjulsdrift, ville jeg nok uten tvil valgt en slik:

http://www.finn.no/finn/car/used/object?finnkode=31833071

 

Topp sikkerhet, pålitelighet, god komfort og lavt forbruk.

http://www.honestjohn.co.uk/carbycar/renault/laguna-iii-2007/?

 

Som du kan se her er det mye å passe på når det gjelder Volvoene.

http://www.honestjohn.co.uk/carbycar/volvo/v70xc70-2000/?section=bad

Lenke til kommentar

Men Renault til side, har ikke Jonas et fair poeng når han hevder tidlig generasjon V70/XC70 er belemret med en nokså høy feilrate?

 

Har selv alt for liten erfaring med de til å mene noe, men hvis jeg ikke blander eller husker feil har jeg fått dette inntrykket av ulike tester og lister (som man selvsagt uansett må ta med en klype salt). Sant eller usant?

Lenke til kommentar
  volvopentagon skrev (På 25.11.2011 den 19.10):

Mye å passe på med Volvo!? Så nevner du Renault!? Kan du noe annet om bil enn det du leser på nettet jonas!? Kjøp aldri franske biler!! Gå for v-70!! En utrolig god bil!! xc har en del mer slitedeler i opphenget som nå byttes etterhvert..

Nei, å kjøpe franske biler er jo dumt. Det må jo være vanvittige mange idioter i verden, som kjøper bil fra verdens tredje største bilkonsern, og spesielt mange idioter i Europa der Renault er det merket som selger nest flest personerbiler og flest varebiler.

 

Du gadd tydeligvis ikke å lese det som stod i det jeg linket til, så jeg kan lime det inn her for å gjøre det litt letter for deg:

 

  Vis skjult innhold

 

 

Søker man litt på nett finner man enda mer også, spesielt om de første årgangene, og kombinasjonen automat og diesel. Er man fast bestemt på V/XC70 ville jeg nok valgt en 2004 modell eller nyere, med bensinmotor og manuell.

 

Siden du mener Laguna III tydligvis er en dårlig bil, utfordrer jeg deg til å finne artikler/undersøkelser som omhandler kvalitetsproblemer med Laguna III. Her er noen som nevner det motsatte:

http://www.die-auto-experten.de/blog/2009/04/16/die-adac-pannenstatistik/

"Ingen ägare rapporterar några problem, vilket leder till Lexus-nivå på problemfriheten: 99 procent! 100 procent skulle göra om sitt köp. Det är en Laguna III man ska ha ..."

http://www.automotorsport.se/media/biltester_pdf/092605.pdf

 

Og hvis du tar jobben med å søke litt rundt, ser du kanskje at det ikke bare er Laguna som er blant klassens beste hva angår driftssikkerhet, det gjelder de fleste modellene til Renault av siste generasjon. ;)

 

  Akse skrev (På 26.11.2011 den 11.15):

Jeg hadde nok også lett valgt V70 over en Renault. Videre er ikke forbruket på en 2,4D noe å snakke om, det er på godt under literen ved normal kjøring.

Kjører du diesel inn i de motorene som de bilene det er linket til har, blir nok forbruket temmelig lavt ja. ;)

Lenke til kommentar
  Sitat
Nei, å kjøpe franske biler er jo dumt. Det må jo være vanvittige mange idioter i verden, som kjøper bil fra verdens tredje største bilkonsern, og spesielt mange idioter i Europa der Renault er det merket som selger nest flest personerbiler og flest varebiler.

 

Verden ER full av idioter Jonas, så det beviset utgår! :D

 

Neida, jeg skjønner at man bruker dette som argument, men personlig vil jeg ikke vektlegge europeernes valg alt for høyt, eller for den saks skyld noen andres heller, som vitne for høy kvalitet. Fiat Uno ble feks i sin lovprist og var kjempe-populær i Europa, men særlig imponerende kvalitet var det ærlig talt ikke. I mer hjemlige trakter var feks biler som Passat eller A4 veldig populære på slutten av 90 tallet, kvaliteten er så som så på den generasjonen.

 

Jeg aksepterer at Laguna 3, nyere enn 2007 (som er bilen du anbefaler) godt kan være en meget god bil, og et bra kjøp hvis hoveddelen av verditap er tatt.

Altså det eneste grunnlaget jeg har for å tro noe annet er tidligere generasjoners svakheter, og dette skal man være veldig forsiktig med å bruke som grunnlag, så derfor gjør jeg ikke det. De fleste merker har jo også mer eller mindre velykkede modeller. Jeg prøver å se det så objektivt som mulig, og har heller ikke denne utbredte "anti-fransk av prinsipp"- mentaliteten. (Jeg har faktisk eid diverse Citroen da de var på sitt aller særeste og mest forhatte). Dog forsøkte jeg dengang aldri å prakke det på andre, men syns selv det var kule biler med alle sine særegenheter.

 

Uansett, det jeg egentlig ville frem til ifht dette med at det er så populært i Europa, (så da må det vel være bra), er at jeg mener Renault har solgt som hakka møkk også før 2007. Modeller før 2007 har jeg litt erfaring med selv (Espace), og ikke heller er det vanskelig å finne kilder som hevder kvaliteten var lite imponerende. Feks sier din Honest John følgende i sin oppsummering av Laguna frem til 2007;

Plagued by wide-ranging problems with the electrics, mechanicals and build quality (Som forøvrig ikke er så langt unna hvordan jeg selv ville oppsummert to år med Espace, 2006)

.

 

Til slutt vet jeg ikke hvor mye det har å si, men i Norge utsetter vi vel generelt bilene våre for grovere overgrep og mer utspekulert tortur enn den gjennomsnittlige bil i Europa blir utsatt for. Vi har et tøft og varierende klima, vi har elendige veier, vi har mye kyst, fjell, og fjord, vi elsker salt, og vi har bilene våre lenger enn samtlige land minus ett, eller noe sånt. Så det er vel ikke helt sikkert at den beste farkosten nødvendigvis er den samme der som her?. :)

Lenke til kommentar

Jeg mener ikke at Renault må være bra siden det selger som hakka møkk i resten av Europa, men hadde det vært så dårlig som mange forumdebatanter her inne skal ha det til burde de vært konkurs for lengst. Den ene undersøkelsen jeg linker til er jo fra Sverige (hvor Renault selger mye bedre enn her til lands), et land med et klima ikke så ulikt det var i har i Norge, men de har jo gjerne litt bedre veier. Litt moro at du nevner salt også, for mtp rust er Renault et av de merkene som klarer seg best. Ser man på Autoindex så går det jo bare en vei nå også, og det temmelig fort, så noe positivt må jo ha skjedd.

 

Nå er det jo ikke bare Renault og franske biler som har slitt med sine feil. De aller fleste merker har hatt sine (alvorlige) feil, og ser man f.eks. på diverse VAG-produkter fra siste halvdel av 90-tallet og inn i starten av 2000-tallet, så er vel ikke akkurat dette feilfrie biler heller. Allikevel selger det som hakk møkk her. Og ei gåen forstilling, ødelagt motor, girkasse og styringsenheter på en gammel A6 er jo ikke akkurat mye billigere å bytte/reparere enn noen coiler, en vindusheis, ei dårlig kontakt og en viskermotor på en Laguna II. :)

 

Nå var ikke dette ment som å prakke på noen Renault, men som et tips til en litt glemt og undervurdert bil, som er mer moderne, sikrere og mer driftsøkonomisk med lavere kjørelengde og (antakelig) forsikringspremie enn en gammel Volvo som kan bli en dyr affære. I tillegg har man fremdeles reklamasjonsretten en liten stund til. :)

Endret av >Jonas<
Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...