Gå til innhold

toll på konsoll?


Anbefalte innlegg

Videoannonse
Annonse

Det er kun et fåtall varer som er tollbelagt (alkohol og klær blant annet). Som flere sier her, må man imidlertid betale 25% moms av prisen av vare + frakt. I tillegg må du ut med et gebyr til Posten (el.l.) på et par hundrelapper. Akkurat som når du importerer spill, film og det aller meste annet. Toll er en ekstraavgift som kommer i tillegg til moms, det er mange som blander dette.

 

Det er ikke sikker du kommer noe bedre ut enn ved å kjøpe i Norge, dessuten må du ha i bakhodet at det kan være problemer knyttet til regionssperrer.

Lenke til kommentar

I de aller fleste tilfeller (med mindre du kjøper brukt) lønner det seg ikke å bestille fra utlandet. 25% moms kommer i tillegg til fraktavgifter, og velger du UPS skal de også ha sitt gebyr på noen hundringser.

 

Systemet er slik nettopp for å ikke skade de norske butikkene. Hvis alle hadde tjent flere hundre kroner på å bestille fra nettet, ville alle norske elektrokjeder vært konkurs.

 

Og bestiller du konsoller fra USA er det flere problemer, bl.a. regionssperre og forskjellig spenning på strømnettet, så du må ha en omformer fra 110 til 230V i tillegg. Gamle konsoller har også NTSC TV-system i USA, og virker derfor ikke på norske TV'r uten videre.

 

En tredje ting er at 80-talls konsoller ble laget når det ikke fantes moderne LCD-TV'r, og bruker utganger som nye TV'r ikke har. F.eks. for å få en Atari2600 eller C64 til å virke på HD tv må man lage egen kabel.

Endret av Bytex
Lenke til kommentar

Svært mye elektronikk kommer med omformer som takler 110-230V, så man slipper gjerne unna med en adapter til støpselet (eller å bytte ut ledningen mellom vegg og omformer). Men ja, det bør man jo forsikre seg om. NTSC/PAL er vel ikke en problemstilling med nye TV-er heller, såvidt jeg vet.

Endret av Aasgaard
Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...