Gå til innhold
Spørsmål om bil og motor? Still spørsmål her ×

Dyrt å reparere bil i utlandet


Anbefalte innlegg

Dyrt å reparere bil i ulandet stod det på tekstv hos NRK1 og TV2 for ett par dager siden.

 

NRK1 gav opp at man måtte betale Norsk MVA hvis verdien av reparasjon var over 6.000,- kr

 

TV2 gav opp en verdi på 3.000,- kr

 

I dette tilfelle har NRK1 rett, riktig verdi er 6.000,- kr

 

 

Men er det virkelig dyrt å reparere bil i utlandet?

 

For å forstå dette må man vite:

 

MVA må betales uansett enten det gjelder reparasjoner, deler, timepris i Norge - uansett sluttsum.

 

Timepris på bilverksted er som oftes langt dyrere i Norge enn hva det er i utlandet.

 

Samme gjelder delepriser, betalt over 1.100,- kr for en del til eksos her hjemme nylig til min bil, fant senere samme del på Ebay Tyskland til 137,- Nkr

 

Desverre sendte ikke selger til Norge, hadde forresten alt montert ny del og frakta var ikke så dyr.

 

 

Her hjemme tar ett gjennomsnittlig verksted ca 750,- kr + MVA

 

Noe som skulle bli 937.50,- pr. time.

 

 

Tar en utgangspunkt av at deleprisene er 50% av hva de er i norge og verkstedpriser ca det samme, så kan jeg ikke fatte at det skulle bli dyrere i utlandet.

 

For hvis man slipper unna med 50% av Norske dele og timepriser og plusser til 25% MVA så blir regnestykket slik:

 

50 x 1,25 = 62,5

 

som er 62,5% av Norske priser.

 

Tolldeklareringkostnader ved grensen er vel nærmere 200,- kr

 

 

Så jeg skjønner ikke hvordan det kan bli dyrere å reparere bil i utlandet, i hvertfall ikke med 25% Norsk MVA som begrunnelse....

 

For 25% MVA må vi alle betale uansett her hjemme på grunnlag av dele og timepriser som langt overgår de utenlandske priser avhengig av hvilket land skadene oppstår i, og er verdien av reperasjon under 6.000,- kr i utlandet så blir det enda billigere.

 

Hvorvidt om arbeidet er skikkelig utført osv. kan man ikke vurdere, alle har vel like store valgmuligheter angående verksted i utlandet enn hva utvalget er i Norge hvis noe galt først skulle skje.

 

 

Det blir i hvertfall ikke billigere å taue en bil hjem til Norge og å få utført reparasjonsarbeide i Norge med de delepriser, timepriser og MVA.

 

Her har NRK1 og TV2 vært helt på viddene og ikke første gang det skjer.

Endret av Vårbris
Lenke til kommentar
Videoannonse
Annonse

NRK1 gav opp at man måtte betale Norsk MVA hvis verdien av reparasjon var over 6.000,- kr

TV2 gav opp en verdi på 3.000,- kr

I dette tilfelle har NRK1 rett, riktig verdi er 6.000,- kr

 

Det blir i hvertfall ikke billigere å taue en bil hjem til Norge og å få utført reparasjonsarbeide i Norge med de delepriser, timepriser og MVA.

 

Her har NRK1 og TV2 vært helt på viddene og ikke første gang det skjer.

Begge har rett. Gernsen er 3000 på opphold utenfor Norge på under 24 timer og 6000 på opphold utover 24 timer. Dette gjelder alle varer man har med seg, så brukes grewnsen opp på reparasjon har man ikke rom for kvotew eller andre varer.

 

med hensyn til tranpsort. På bilferie i utlandet bør man ha en reiseforikring som også omfatter builberging. Dermed forsvinner den utgiften.

Lenke til kommentar

Nei, men uansett vil som oftes ikke en reparasjon i utlandet bli dyrere enn i Norge med begrunnelse i Norsk MVA.

 

For Norsk MVA må man i alle fallan betale her hjemme, og som oftes er reparasjoner langt billigere i utlandet enn hva det er i Norge.

 

Dette er altså ingen særavgift som betales kun for bilreparasjoner i utlandet, men en avgift vi betaler for de fleste varer og tjenester her hjemme, dog med visse untak og % grunnlag.

Lenke til kommentar

Nå er sjansen for å bli tatt for og ikke betale mva. veldig liten. Og iallfall på beløp under 6000 NOK (Du får vel hovedservice i Sverige for den prisen). Anbefaler og mekke det man kan selv og ta stemplene/servicene i Sverige. Utrolig hvor langt man kommer med sunt vett og deler fra Tyskland.

  • Liker 1
Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...