Gå til innhold
Trenger du hjelp med internett og nettverk? Still spørsmål her ×

God DNS med god ping?


Anbefalte innlegg

Heisann!

 

Prøver å eksprimentere litt med forskjellige DNS adresser.

Bruker nå OpenDNS, men har ping på rundt 30-35 når jeg tester den ut.

 

Noen som har noen forslag til noen andre gode DNS'er med unntak av Google og OpenDNS?

 

Bruker forsåvidt Get fiber hjemme med 20mbit ned og 2mbit opp!

 

Takk for hjelp :)

Lenke til kommentar
Videoannonse
Annonse

Din egen ISPs DNS vil nesten alltid være den raskest på pingtid. Det sier jo seg selg egentlig, da det er den eneste som vil ligge direkte tilkoblet kjernenettverket du selv er tilkoblet til.

 

Hvis du mener 30-35ms så er jo det uansett veldig bra. Hva skulle du trenger mer enn dette til egentlig? DNS oppslag gjøres bare første gangen URLen oversettes i en sesjon. Det vil ikke ha noen effekt på noe annet, som pingtid i spill eller denslags om det er slikt du tenker på. Om en nettside laster ferdig 15ms raskere eller tregere tror jeg inget menneske vil være i stand til å merke forskjellen på...

 

-Stigma

Endret av Stigma
Lenke til kommentar

Tenkte også på raskest i bruk da selfølgelig, bare glemte å skrive det! hehe

 

Tja, kan merke litt sånt jeg! Har litt for trente øyne, så legger fort merke til kjappere ting. Derfor jeg feks bruker 120hz skjerm med lav responstid! (Men det er fortsatt ikke kjapt nok xD)

 

Men jeg la merke til at når jeg byttet til OpenDNS at youtube videoer lastet fortere (spesielt i HD), og det virket som at pingen min ingame i Bad Company 2 gikk ned med 5-10 faktisk! Vet ikke om dette var tilfeldig eller ikke, men så ut til det hvertfall!

 

Takk for svar :)

Endret av go4life
Lenke til kommentar

En youtube side gjør vel kanskje en god del DNS oppslag fordi det er en kompleks side med mange URLer linket via diverse mekanismer. Hvis din forrige DNS var veldig treg kan du kanskje se noen forskjell der om du kan se det noe sted - men jeg tror heller det er snakk om litt placebo-effekt om du ikke tar noen mer vitenskapelig måling på det.

 

Pingtid til spillservere skal ikke kunne ha noen som helst sammenheng med hvilken DNS server du bruker. DNS oppslaget vil bare gjøres i det forbindelsen til serveren opprettes. Etter det vil maskinen forholde seg til IPen. Jeg ser ingen måte dette kunne gitt noen effekt på - dog jeg har ikke prøvd noe slikt selv. Jeg mistenker som sagt at du ikke har hatt streng nok målemetodikk til å skille mellom så små måleresultater og igjen kanskje vært offer for litt confirmation-bias / placeboeffekt.

 

Hvis du virkelig er interessert i skikkelige resultater dog så finnes det verktøy som ville latt deg måle slike ting med vitenskapelig presisjon slik at du slipper å gjette på det. Nettlesere som har en indikator for hvor lang tid det tok å laste en youtubeside f.eks. Etter det trenger du bare en rimelig samplestørrelse fra hver DNS server.

 

For battlefield server pingen trenger du bare CMD og ping kommandoen samt en serverIP å teste logge noen resultater mot.

 

EDIT: Her er en enda enklere og "cleanere" måte å kjapt teste DNS serverens hastighet på direkte. Skal teste raskt selv for gøy.

 

-Stigma

Endret av Stigma
Lenke til kommentar

Jeg testet selv med denne batfilen:

 

ver | time
nslookup www.google.com 208.67.222.222
ver | time
nslookup www.google.com 217.13.7.140
ver | time

 

208.67.222.222 er openDNS

217.13.7.140 er Nextgentel sin DNS (min ISP)

 

Test1:

OpenDNS: 21ms

NGT: 7ms

 

Test2:

OpenDNS: 27ms

NGT: 7ms

 

Test3:

OpenDNS: 20ms

NGT: 8ms

 

Som forventet er den lokale DNS serveren på kjernenettverket til min ISP konsist raskest - dog jeg ville ikke forventet å merke stort i praksis om jeg byttet til openDNS. Selv om det er flere oppslag på en enkelt side ville forskjellen bare blitt en eller to tidels av et sekund.

 

Vil du teste selv så bare bytt ut NGT sin DNS med din egen leverandørs DNS, lagre det i en tekstfil og rename den til test.bat for eksempel. kjør test.bat fra cmd og se hva forskjellen i timestampene er.

 

-Stigma

Endret av Stigma
Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...