Gå til innhold

På tide med nyinnkjøp av Pc


Anbefalte innlegg

Jeg har falt av lasset for lenge siden, og når det gjelder HW har kunnskapen svunnet hen. Jeg har fortsatt noen vage minner fra min tid da det eneste valget stort sett sto mellom mellom to produsenter og hva de hadde lansert sist. Ram var ram, og harddisker ble målt i størrelse. Joda, ting var komplisert da også, men de av oss som nerda med pcer da dvd ikke fantes, kun et fåtall hadde cd-brennere, Mp3 var noe relativt nytt, ingenting var plug and play og vi kom drassende med CRT-skjermer på lan.

 

Mitt siste kjøp var ferdigbygd fra Dell, tre år gammel, men lever den dag i dag. Men kunstig livredning og erstatning av komponenter har nådd sin grense. Så denbegynner å svikte og den sliter med å levere i dagens samfunn. Så det er på tide med noe nytt, og det hadde vært gøy å bygge selv igjen..

 

But I digress.. Har snekret sammen en liten liste, men rusten som jeg er, skulle jeg gjerne hatt den vurdert før jeg går til innkjøp. Prismessig har jeg tenkt å legge meg rundt 10000ish og denne pakken kommer på 10761.

 

Noe som ikke går sammen i hele tatt? Noe som kan gjøres bedre og billigere? Eller har jeg ved et mirakel greid å sette sammen noe som ser koselig og bra ut?

 

Clicky links for mere info :)

 

Kabinett -

Aerocool Miditower "V-Touch Pro", Sort

 

Strømforsyning -

Zalman Strømforsyning 750W m/Heat Pipes

 

Hovedkort -

Gigabyte GA-EP45-DQ6, P45 + ICH10R 775

 

CPU -

Intel Core 2 Quad Q9650 3.0GHz 1333Mhz

12MB, BOXED m/vifte Socket 775

 

Skjermkort -

ASUS Radeon HD4870 1024MB GDDR5 PCIe 2.0

DVI-I/HDMI, Dark Knight

 

Ram -

Mushkin DDR2 4096MB Extreme Performance

 

HD -

Seagate Barracuda 7200.11 500 GB

Endret av Whitefall
Lenke til kommentar
Videoannonse
Annonse

Ser kurant ut det, og spillytelsen burde det ikke være noe å si på.

 

Jeg ville kanskje vurdert behovet for en Quad Core. Min erfaring er at du kan komme vel så langt med en litt raskere Core 2 Quad, og kanskje til og med finne et enda litt freshere grafikkort uten at det blir markant dyrere.

 

Du må selvsagt veie opp mot hva slags bruk du skal ha den til. Om du primært skal spille og surfe ville jeg vurdert å droppe Quad Core. Har du derimot tenkt å drive med litt tyngre, "seriøs" bruk kan det ha noe for seg.

 

Tar opp nettopp den problemstillinga i en PC-test jeg har på PC World i dag.

Lenke til kommentar

Skulle tro den vil gjøre en minst like god jobb ja. De fleste spill er jo ikke laget for å dra nytte av fire kjerner uansett, og da kan en tokjerner med høyrere klokkefrekvens gjøre jobben bedre. Pluss at du sparer 500 kroner du kan bruke på noe annet snadder til pc-en.

 

Hvorfor ikke legge de sparte kronene i en større harddisk eller en skikkelig prosessorkjøler? En får aldri nok lagrinsplass! ;)

Lenke til kommentar

Ser ut til at jeg går for den CPUen istedet da. :)

 

Når det gjelder hardisker så har jeg allerede en ny 250gb liggende som jeg tenkte å bruke til operativsystem og div derunder. Har det meste som ikke er i daglig bruk lagret på ekstern hardisk, så holder med 500 for daglig bruk. :)

 

Kjøling hadde jeg ikke inkludert i lista, men så for meg følgende

 

CPUkjøling -

Thermaltake Big Typhoon VX 120

 

Og om jeg kan oppgradere til et freshere skjermkort, så tenkte jeg å finne noe kjølig som passet til det. :) Men her trenger jeg tips på kort, er jo så mye å velge i:D

Lenke til kommentar

Da ser det ut til at jeg går for følgende oppsett -

 

 

Kabinett -

Aerocool Miditower "V-Touch Pro", Sort

 

Strømforsyning -

Zalman Strømforsyning 750W m/Heat Pipes

 

CPU -

Intel Core 2 Duo E8600 3.33GHz Socket775

6MB, BOXED m/vifte 1333Mhz

 

CPUcooler -

Thermaltake Big Typhoon VX 120

 

Skjermkort -

??

 

GPUcooler -

??

 

Hovedkort -

Gigabyte GA-EP45-DQ6, P45 + ICH10R 775

 

Ram -

Mushkin DDR2 4096MB Extreme Performance

 

HD -

Seagate Barracuda 7200.11 500 GB

 

Som dere ser mangler jeg en vital del, skjermkortet, så skulle gjerne hatt en anbefaling på noe freshere enn 4870?

Lenke til kommentar

Pris 10000

 

Angående prosessor ville valget mitt helt klart falt på E8400

 

2339,- er rimeligste pris på nettet for E8600, mens E8400 går for 1495,-. Ytelsesforskjellen er bare 333Mhz og dette merker man ikke noe til. Dessuten vil E8400 klokke som en drøm

 

Jeg har ikke mye kjennskap til Aerocool, men hadde jeg vært deg hadde valget falt på Antec. Sikter spesielt til P182, makan til stillegående og kjølig kabinett skal du lete lenge etter. Dette koster ca 1400,-

 

PSU har du gjort et greit valg. Ta også en kikk på Corsair 750W. Og husk å kjøpe modulær strømforsyning, (så slepper du å ha hengende masse kabler du ikke bruker i kabinettet. Prisen på denne er ca 1200,-

 

Cpu-kjøler: Noctua eller TRUE - ca 400

 

RAM: Kjøp de beste du finner uten å overdrive. Mushkin som du hadde funnet er et godt valg, også her kan du spare litt på å gå ned i Mhz (med mindre du skal klokke) ca 600

 

HK: Har jeg ikke mye greie på. Men sørg for å kjøpe et med Crossfire støtte og/eller SLI

 

Harddisk: Godt valg. Pris 500 ,-

 

GFX: Jeg ser ikke noe poeng i å kjøle grafikkortet med mindre du skal klokke.

Når det gjelder valg av grafikkort er valgene mange: HD4780, 4780x2 eller GTX285, GTX 295

 

Du kan i teorien gå for GTX295 som er det heftigste skjermkortet på markedet. Dette kortet koster 4500,-. Da vil budsjettet ditt ende på 11000 +

 

Selv ville jeg valgt GTX 280/5 og heller utvidet senere. Pris 3500

Eller HD4780x2 til 4000,-

 

Lykke til!

Lenke til kommentar

Jeg henger meg på E8400. Leverer langt mer i forhold til pris enn E8600.

Og en bitteliten OC så har du en E8600 til samme pris.

 

Når det kommer til skjermkort ville jeg valgt nvidia sin GTX 280 / GTX 285

Eventuelt skaffet et likt kort senere for SLI, som har gitt svært gode test resultater ! B)

 

Ønsker deg lykke til med det nye systemet! ;)

 

EDIT: Sjekk ut Antec sitt kabinett! "Nine Hundred" og "Twelve Hundred" Er noen råtasser

Endret av II-COCO-II
Lenke til kommentar

Blir nok å gå for E8400 ja :)

 

Men skjermkort så tror jeg jeg blir å gå for et HD4870, så utvide med ett til ved en senere anledning.. Ser GTX kortene blir rundt 1000lappen dyrere.

 

Har blitt litt usikker på kabinett nå da, ser på P182, nine hundred og twelve hundred. Vurderer sterkt 1200..

Lenke til kommentar
Så lenge du ikke driver med mye video redigering og 3d programmer, så er 4 kjerner ikke noe som kommer til å hjelpe deg, som en 2 kjerner klare akkurat like godt :)

 

Jepp om ikke bedre.

 

Når det kommer til Antec sin Nine Hundred/Twelve Hundred, er disse helt utrolig bra i forhold til prisen. Faktisk ingen ( mener jeg) som har så god kvalitet i forhold til pris. Har selv hatt begge to og har vært svært fornøyd med begge. Dette er en sikker investering, som du garantert blir fornøyd med.

 

Jeg kommer til å anskaffe Twelve Hundred selv igjen, ettersom alt jeg hadde brant ned for et par uker siden hehe.

Det kabinettet har X factor!;P

Lenke til kommentar
Så lenge du ikke driver med mye video redigering og 3d programmer, så er 4 kjerner ikke noe som kommer til å hjelpe deg, som en 2 kjerner klare akkurat like godt :)

 

Jepp om ikke bedre.

 

Når det kommer til Antec sin Nine Hundred/Twelve Hundred, er disse helt utrolig bra i forhold til prisen. Faktisk ingen ( mener jeg) som har så god kvalitet i forhold til pris. Har selv hatt begge to og har vært svært fornøyd med begge. Dette er en sikker investering, som du garantert blir fornøyd med.

 

Jeg kommer til å anskaffe Twelve Hundred selv igjen, ettersom alt jeg hadde brant ned for et par uker siden hehe.

Det kabinettet har X factor!;P

 

Har 1200 selv, og er mektig imponert av det kabinettet til min i7 rigg. godt med luft gjennomstrømning og fint med plass for SLI :)

Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...