Gå til innhold
Spørsmål om bil og motor? Still spørsmål her ×

Hvilken motor olje? Mercedes 230 E-Klasse, 91Mod


Anbefalte innlegg

Hei sann.

 

Skal bytte motorolje på bilen til mor mi.

Det er en Mercedes 230 E-Klasse, 91Mod.

Er brukt 20W-50 på den før..

Men kan jeg bruke en annen nå? Skal bytte olje og oljefilter.

Bilen bruker bensin, automatgir..

Vil gjerne bruke en castrol olje.

Kan jeg bruke Castrol Magnatec 5W-40 c3?

 

Håper på hjelp =)

Endret av lasse958
Lenke til kommentar
Videoannonse
Annonse

Du kan hive på hva f*** du vil, de motorene går og går uansett :p

 

Neida, du kan godt hive på helsyntetisk, har ikke så veldig mye og si. Eneste er at bilen kanskje vil bruke litt olje i begynnelsen. Vi fyller samme olje på alle bilene på verkstedet, en olje som er godkjent av både Mercedes og Peugeot, Mobil1 5w-30.

 

Med andre ord, du kan helt sikkert fylle på Castrol Magnatec 5W-40 om du vil det. Jeg ville gått for del-syntetisk hvis du skal ha det litt billig. Den viskositeten du har valgt virker helt fin også ;)

Endret av rublings
Lenke til kommentar

20W-50 er jo litt spesiell. 20W er tykk, er det en grunn til at de har brukt den? Høyt oljeforbruk?

 

på en slik gammel bil, og av den typen kjøper du den billige mineraloljen på biltema. til nød kan du bruke den delsytetiske. Ser ingen grunn til å bruke mye penger på olje til en slik bil. den vil ikke bli noe bedre av bedre olje, og den vil ikke lbi noe værre av billig olje.

 

Slik tankegang du tenker nå kan du tenke når du enten har en ganske ny bil, eller en bil som er verd endel penger, og evt en bil med flere hundre hester som blir brukt hardt og godt ofte.

Lenke til kommentar

Å bruke en 20W olje er ikke lurt på biler som også brukes vinterstid. Tar tid før olja kommer rundt i alle kriker og kroker. 10W eller 5W er å anbefale så den får raskest mulig smørning ved lave temperaturer.

 

10W-50 er en lettflytende olje ved kaldstart, men samtidig tjukk når den er varm for å minske svetting osv på eldre motorer som har gått langt.

 

Helsyntetisk er en mer stabil olje, som du kan kjøre lengre mellom skiftene med. Ser ingen grunn til å kjøpe Mineralolje i dag. Delsyntetisk kan derimot fungere fint og ligger som oftest på samme prisnivå som mineral.

Lenke til kommentar

Det du trenger er en olje som oppfyller ACEA spesifikasjon A3, og som helst har en Oem spesifikasjon som heter MB 229.1. Du finner disse spesifikasjonene på kannen.

 

Både castrol magnatec 5w-40 og 10w-40 oppfyller disse kravene. Så det er ingen problem å bruke de. :thumbup:

Lenke til kommentar
  • 2 uker senere...

Alle MB SKAL ha helsynt olje.

 

Ideer om at tykkere olje ikke lekker etc. er bare tull.

 

Diskusjonene har pågått lenge i div. MB klubber, og konklusjonen er alltid:

 

Bruk helsynt olje (MB selv anbefaller Mobil 1, men min erfaring er at helsynt fra Biltema til halve prisen også gjør nytten).

 

Nå er det jo ikke akkuret vanskelig å bytte olje på W124 da... Så da kan du jo koste på deg et hyppigere oljeskift?

 

Cato

Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...