Gå til innhold

Maskin til musikkproduksjon - Fatter vurderer ny maskin


Anbefalte innlegg

Hey

 

Har en far som ikke er litt vanskelig å overtale i forhold til å svi av penger på det nyeste av hardware. Nå er det likevel sånn at han vurderer å legge mer penger i en god PC for å få skikkelig ytelse. På grunn av dårlig hørsel er det hjemme han kan kontrollere volum og holde på musikk i fred og med full kontroll.

 

Anyway, maskina han har i dag er en Intel Pentium D 940 basert rigg med 4 gig RAM. Det som er surt er at hovedkortet hans ikke støtter c2d CPUer. Det til tross for at det er jeg som har satt den sammen :blush: Greia nå er at maskina tidvis er ustabil, og særlig USB-enheter detter ut i ny og ne. I første omgang fjerna jeg en kilo støv, ba han skru opp cpu-vifta litt mer enn han pleier og ba han kjøpe seg win7 som ytnytter all RAM på maskina.

 

 

Så til spørsmålet om ytelsesboost i forhold til ny maskinvare. Som jeg påpeker i tittelen er det musikkproduksjon som er i fokus, ved siden av lett fotoredigering (fargejustering av familiebilder), surfing og tekstbehandling. Jeg vet at musikkprogrammer kan være krevende, spesielt om man sitter med flere prosjekter samtidig. De nyere programmene støtter også flere kjerner, men jeg er usikker på hvor godt når det kommer til 2 vs 4 kjerner.

 

I oppsettene jeg har laga til han nå er det tatt høyde for gjenbruk av komponenter som ikke er lista opp. Dvs hdd, DVD-brenner, kabinett, osv.

Mine oppsett er som følger (beklager at jeg ikke linker):

 

Nr1 - i7

- Intel Core i7 920

- Asus P6T

- Patriot Viper DDR3 1600 6 GB

- Corsair VX 550W

- Noctua NH-D14

 

Kommentar: Fatter har lyst på noe som gir markant ytelsesforskjell når han først legger penger i en ny maskin. CPU-kjøleren fordi maskina skal bråke minst mulig, men være kjølig over lang tids bruk.

 

Nr2 - AMD AM3

- AMD Phenom II X4 965 140W Black Edition

- Asus M4A79XTD EVO

- Corsair XMS3 DDR3-1600 CL9 4 GB ( 2x2 GB )

- Corsair VX 550W

- Noctua NH-D14 (???)

 

Kommentar: Definitivt en god del billigere. Kan vurdere å droppe kjøleren, eller finne en billigere om stock-kjøler støyer for mye. Hvordan er ytelse i forhold til oppsettet han har nå, rent bortsett fra ustabilitet?

 

Nr3 - i5

- Intel Core i5 750

- Asus P7P55D

- 2x Corsair XMS3 DDR3-1600 CL9 4 GB ( 2x2 GB )

- Corsair VX 550W

- Noctua NH-D14 (???)

 

Kommentar: En mellomting mellom 1 og 2 i pris, men hvordan er oppsettene når det kommer til ytelse i forhold til hverandre?

 

 

Et siste alternativ kan være å skaffe et bedre HK og en c2d eller c2q brukt, men igjen så er det det med å få en merkbar ytelsesboost når man legger penger i ny maskinvare. Jeg tar også imot tips om gode 24" skjermer. Akkurat nå bruker han en gammal philips LCD-TV som skjerm. Imo en uting, men den er bedre enn den gamle 19" CRTen hans :p

 

Noen som har noe å si på oppsettene, eller evt tips om andre kombinasjoner? MERK: Det kan være han legger 3k i nytt lydkort som kommer i tillegg til ny maskinvare.

Endret av IronTurd
Lenke til kommentar
Videoannonse
Annonse

Sånn i farta tror jeg neppe han blir å merke noe særlig forskjell mellom oppsett 1 og 2. Begge oppsettene leverer nok tilstrekkelig kraft til tenkt bruk -- ergo vil nok jeg helt mot det rimeligere oppsettet. Da kan man eksempelvis legge litt penger i et skikkelig godt lydkort, forutsatt at det trengs.

 

I tillegg vil jeg anta du kan spare enda noen hundrelapper ved å ikke velge Black Edition, noe jeg tviler på at blir nødvendig. BE er veldig kjekt om overklokking er aktuelt, men det er vel neppe så aktuelt i dette tilfellet? Når det er sagt, så kan det være at prisforskjellen har blitt enda mindre siden sist jeg sjekket (og ergo kan man likegreit kjøpe BE).

 

En kjøler er forøvrig antagelig nødvendig på oppsett 2. Min erfaring er at boxet-kjøleren bråker noe voldsomt, ei kjøler den spesielt godt.

Lenke til kommentar

Ser at AMD Phenom II X4 945 er noen hundrelapper billigere enn BEn jeg tenkte på. Kan være det holder for det han skal bruke maskina til ja. Jeg liker å overklokke litt jeg da, men det viktigste for fattern er at maskina blir stabil og byr på så lite problemer som mulig :)

 

Takk for tilbakemeldinger så langt!

Lenke til kommentar

Hva med en sdd? Gir en ekstrem merkbar ytelses forskjell når det gjelder oppstart av maskin og programmer osv. Definitivt en ytelse han legger merke til. Du vil aldri lenger se det berømte timeglasset på musepekeren mer :thumbup:

Lenke til kommentar

SSD har jeg glemt ja, takk :) Hvilke SSD disker er å anbefale nå for tiden. Har hørt Intel fortsatt har noen gode alternativer, men hvordan er det med konkurrentene der?

 

Fikk nettopp en sms av fatter der han sier at "det er fristende med en skikkelig sprek en". Hehe. Nesten så jeg er frista til å gi han gamingmaskina mi :p

Lenke til kommentar

Intel er nok fortsatt veien å gå, det er kommet noen konkurrenter men de slår ikke intel.

 

Du får 80gb fra intel ned i 1500kr nå, eller 40gb ned i 800kr.

 

Ssd er perfekt når det gjelder opplevelsen av en rask pc.

Lenke til kommentar

Gjør en del musikkproduksjon selv, og kan på det varmeste anbefale en kombinasjon av Core i7/plenty minne/SSD.

 

Intel's 160Gb er stor nok til å få OS pluss programmer på - det egentlige arbeidet gjøres på denne, mens en stor snurredisk tar seg av lagring av prosjektene.

 

Spesiellt vil din far nok sette pris på hvor "øyeblikkelig" filtre, eq'er/ moduler osv kommer opp med en SSD ... jeg har sagt det ofte her i forumet; Jeg går ALDRI tilbake til snurredisk som arbeidsdisk.

Lenke til kommentar

Takk for alle svar :)

 

Tenker jeg går for et AMD-oppsett med 8gig RAM og en 80gig SSD. Sammen med ny 24" skjerm og nytt lydkort blir det ca 12000 totalt. Noe mer var han skeptisk til å bruke på maskina.

 

I tillegg lager jeg et hull til en ny vifte i kabinettet som ellers bare har én eksosvifte. Jeg tipper en av årsakene til en ustabil maskin er varme, og litt av grunnen til varmen er at CPU-vifta bare har resirkulert varmlufta i kabinettet. Enten det eller så er det for varmt på loftet hans :p

Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...