Gå til innhold

Hjelp til kjøp av liten bærbar pc


Anbefalte innlegg

Da er det tid for å sjå på ny bærbar pc igjen, da Asus A6ja'en begynner å dra på åra, og snart skal arvast av samboeren min :)

 

Det eg er på utkjikk etter er ein bærbar pc med mindre enn 15,4" skjerm, men større enn 10". Eg har kjøpt meg ein stasjoner pc som eg bruker som filserver, og som arbeidsstasjon, så den nye bærbare kommer ikkje til å bli brukt til dei mest krevandes oppgaver som redigering av filmer eller bilder.

Det den stort sett kommer til å bli brukt til er surfing, nedlasting, musikk/film og lett tekstbehandling.

I dag så bruker eg PS3 som "mediesenter" til TVen i stua, mens den nye pcen kommer til å bli brukt om eg skal sjå filmer på TV på soverommet f.eks. Derfor bør den ha OK med tilkoplingsmuligheter (Helst HDMI), godt trådlaust nettverkskort og god batterilevetid. Den MÅ også ha bluetooth-tilkopling.

Eg er ikkje sikker på kor mykje eg skal bruke på denne pcen, men vil selfølgelig ikkje sløse med pengene. Så eg håper dåke som kan dette meir enn meg kan gi tips om kva eg bør ha og kor mykje eg bør legge i den.

 

Oppsumering: Ny, liten bærbar pc

-skjerm mellom 10" og 15,4"

-Ikkje for tunge oppgåver, men vil ha ein maskin med OK kraft, sånn at eg ikkje må bytte den igjen så snart..

-Grei tilkoplingsmuligheter, helst HDMI.

-Bluetooth

-Bra WLAN kort

-Lagringsplassen er ikkje så viktig da eg har filserver.

-Pris: Minst mulig...

Lenke til kommentar
Videoannonse
Annonse
En EEE Pc, eller en Macbook.

 

Det var da 2 veldig forskjellige pcer?

 

En minibærbar EEE, etc.etc.etc.etc.etc. Har ikke hdmi, og er elendige og skrive på.

En macbook gir lite HW i forhold til prisen (nei, jeg vil ikke battle ;))

 

Hvor god er du på pc? Du kan tjene endel kraft i forhold til penger, ved og kjøpe en mindre kraftig pc, avinstallere vista, legge inn ett mindre krevende OS (f.eks XP) og den kjører like raskt. Du kan også spare penger på og kjøpe en laptop uten OS, hvis du har en lisence liggende. f.eks www.multicom.no selger laptopper uten OS.

 

Mvh Fyksen.

Lenke til kommentar
Likte denne veldig godt: http://www.komplett.no/k/ki.aspx?sku=375502, men den mangler HDMI. Etter å ha søkt litt på nettet så trur eg at eg ikkje vil ha større enn 12,1" skjerm.

Vil ha mulighet til å kople den til tv for lyd og bilde med 1 kabel, da den kommer til å bli brukt på soverommet og på hytta. Plus god batterilevetid...

Ikke heng deg for mye opp i 12", du finner lett en bærbar med 13" skjerm som er atskillig mindre i størrelse (volum) enn f.eks maskinen du linker til. Ja, det finnes faktisk 15" bærbare som er en god del mindre i størrelse enn den 12" Acer'n...det har noe med over 4 cm tykkelse kontra mindre 2.5 cm tykkelse på maskinen...men man får jo det man betaler for, om man kjøper en "bærbar" eller en bærbar... ;)

Endret av Newton
Lenke til kommentar
Ikke heng deg for mye opp i 12", du finner lett en bærbar med 13" skjerm som er atskillig mindre i størrelse (volum) enn f.eks maskinen du linker til. Ja, det finnes faktisk 15" bærbare som er en god del mindre i størrelse enn den 12" Acer'n...det har noe med over 4 cm tykkelse kontra mindre 2.5 cm tykkelse på maskinen...men man får jo det man betaler for, om man kjøper en "bærbar" eller en bærbar... ;)

 

Har du tips til maskin da? Er vell forsåvidt rett at ein ikkje skal henge seg for mykje opp i skjermen, men eg vil helst ha ein pc som ikkje har vekt som ein murstein... Helst mindre enn A6ja'en som eg har i dag, og da ser eg for meg at eg må ner i skjermstørrelse?

Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...