Gå til innhold
Trenger du hjelp med PCen? Still spørsmål her! ×

Asus GTX280 Lagg problem


Anbefalte innlegg

Hei, har forsøkt å få min maskin til å fungere bra de siste dagene - men har gått tom for ideer.

 

Har en ganske ny og fin maskin, med P5E3 Premium hk, E8400 CPU, 2x2gb OCZ 14400 DDR3 og Asus GTX280 grafikkort.

 

Problemet startet her om dagen, da jeg skulle sjekke hvordan en hjemmeside ville bli seende ut i 1024x768 for en kunde.

 

Maskinen hadde fungert uten problemer noen uker ( siden jeg satt den sammen ).

 

Satt skjermoppløsningen ned fra 2560x1600 (30") til 1024x768. Siden så bra ut den, så satte tilbake til 2560x1600. Det var her problemene startet. Etter at jeg skiftet tilbake oppløsning virka alt veldig treigt, og ting tok lang tid å laste. Alle filmer hadde hakkete lyd og hadde små oppheng i video. Det samme skjedde med spill og lyd generelt.

 

Lastet ned DPC Latency tester og fant dette:

http://www.dagthomasolsen.com/nvdriver.jpg

 

Så det var veldig høy latency på maskinen - og tenkte det kunne ha noe med grafikkortet å gjøre siden det var da det skjedde. Avinstallerte skjermkortdriverne, og DPC latency testern så da slik ut:

http://www.dagthomasolsen.com/nvdriver2.jpg

 

Maskinen fungerer bra uten drivere. Ingenting hakker - eller tar lang tid. Skjermoppløsningen er jo selvfølgelig ikke noe å skryte av, og ytelsen er jo i bunn. Men det fungerer hvertfall uten noe lagg i det hele tatt.

 

Har installert samtlige drivere, og ingen har gitt noen forbedring. Har lastet standard bios instillinger, satt kortet i flere av de 3 PCI-e portene, byttet strømkontakter på kortet - alt.

 

Formaterte til og med harddisken og la inn Vista Ultimate 64 som siste skanse for å få det til å fungere - men selv dette fungerte ikke og det samme skjer hver gang jeg legger inn noe som likner nvidia drivere for kortet.

 

GTX280 info:

http://www.dagthomasolsen.com/nvidiadisp.gif

http://www.dagthomasolsen.com/nvdriadisp2.gif

 

Grunnen til at det står 300mhz og 100mhz der er fordi det er IDLE i windows - siden den klokker seg opp/ned automagisk.

 

For å vise eksempler - startet jeg igang en 1080p .mkv

Uten driver:

http://www.dagthomasolsen.com/nodriver.jpg

 

Med driver:

http://www.dagthomasolsen.com/withdriver.jpg

 

Får helt syne DPC verdier med drivere til grafikkortet - derfor lurer jeg på om det kanskje har tatt kvelden?

 

Får også små mus-jitters om jeg beveger den i sirkler. Kan likne på lagg som skjer om man ikke har festet CPU kjøleren godt nok. Dette er ikke tilfelle, da jeg har kvalitetssikret kjøleribba i desperasjon 3 ganger. Det er ikke CPU kjøleren som er problemet :)

 

Så lurer på om noen har opplevd noe av det samme og kan hjelpe meg i riktig retning.

 

Har sendt mail til Asus support - og venter svar fra de innen 48 timer.

 

Kjedelig at noe sånt skal skje rett før den råeste spillhøsten ever :)

 

EDIT: Har oppdatert hovedkort med 0605 bios uten hell også.

Endret av DeeTee
Lenke til kommentar
Videoannonse
Annonse

Oppdatering: Skruvve av CE1 og Speedstep i bios og satte volten til minnet litt opp ( undervolta som standard ). Hadde glemt jeg hadde installert ny bios for å prøve fikse dette, og settings var resatt.

 

Det ble store forskjeller, og tallene er mye lavere nå - men spiker til tider. La inn 178.15 beta forceware driverne.:

http://dagthomasolsen.com/178.15beta.jpg

http://dagthomasolsen.com/178.15beta2.jpg

 

Men nå kan jeg nesten prøve et spill eller liknende og se hva resultatene blir da.

Endret av DeeTee
Lenke til kommentar

Corsair TX750w

 

Ser ut til at jeg har fått fiksa problemet nå. Gjort om litt i bios så det ikke er standardoppsett lenger. Endret cpu volt, dram volt og timings. Jaja, god grunn til å fyre opp på 450fsb istedet for 333 dette :)

 

Kanskje noen får bruk for denne nytteløse lesingen her siden da, men ordnet nå hvertfall :)

Lenke til kommentar

Tok seieren litt på forhånd. Idag når jeg kom hjem fra jobb var det samme problemet selvfølgelig tilbake. Det løser seg sånn "passe" ved å ta ut batteriet fra hovedkortet, og la strømkontakten være ute i 5-6 min.

 

Men det er litt kjedelig å gjøre dette hver gang jeg booter - mulig hovedkortet er litt ødelagt?

Lenke til kommentar
Tok seieren litt på forhånd. Idag når jeg kom hjem fra jobb var det samme problemet selvfølgelig tilbake. Det løser seg sånn "passe" ved å ta ut batteriet fra hovedkortet, og la strømkontakten være ute i 5-6 min.

 

Men det er litt kjedelig å gjøre dette hver gang jeg booter - mulig hovedkortet er litt ødelagt?

 

Har du prøvd å satt skjermkortet i en annen pc? Tatt et annent skjermkort i pcn din? er nok muligens hk som er på blåtur. Feilsøk litt.

Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...