Gå til innhold
  
      
  
  
      
  

Nedward

Medlemmer
  • Innlegg

    6 556
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

Om Nedward

  • Bursdag 17. juli 1988

Profile Information

  • Kjønn
    Mann

Nylige profilbesøk

28 928 profilvisninger

Nedward sine prestasjoner

3,4k

Nettsamfunnsomdømme

9

Hjelpsomme svar

  1. Det meste av militært utstyr som er i bruk i den vestlige verden er ca. så gammelt. Så det framstår som tidsaktuelt, om ikke moderne. Noe utstyr er selvsagt vesentlig nyere, sånn som F-35. USA sine nåværende angrepshelikoptre ble introdusert et tiår tidligere, uten sammenligning for øvrig. De har kanskje gjenomgått mer enn et moderniseringsprogram (jeg har ikke helt oversikt). Poenget var: Militært utstyr har en lang livssyklus om det ikke blir avleggs (les: kontret av nytt moderne utstyr) eller kan brukes i en annen rolle. Jeg mistenker dog at dette kan ha en sammenheng med at stort sett samtlige forsvarsbudsjett mellom 1990 og 2020 krympet kraftig.
  2. Antakelsene dine om bonus og lønnsnivå er sannsynligvis helt feil. Som du selv skriver: Bonus i Equinor er 7% av grunnlønn. Det er ikke voldsomt mye i forhold til det totale lønnsnivået. En operatør på oljeplattform med maksimal ansiennitet ligger på 817 000 pluss tillegg. Bonus utgjør da 7% av det. Under 60 000. Vår Energi gir bonus utfra grunnlønn også. Så det er neppe 200 000 i bonus dem får. Den snittlønnen du refererer til inkluderer ALT av overtid og naturalytelser. Men 20% er selvsagt en del penger. Dessuten er disse utbetalingene helt avhengig av hvordan bedriften går, og er typisk "ikke noe det kan forhandles om og fastsettes av styret hvert år". Er i alle fall slik der jeg har jobbet. De eneste tilfellene bonusordninger blir brakt opp i forhandlinger er når ledelsen skal holde nivået på grunnlønnen nede. For mitt vedkommende, så er bonusordningen jeg er omfattet av grei nok. Maksimalt 11-12% av grunnlønn og faste tillegg. Det trekkes feriepenger fra beløpet du får utbetalt (så om du skulle fått 100k, så får du 12k mindre pga. feriepenger), det gir ikke pensjonsopptjening heller. Grunnlønnen blir dermed verdt nesten 20% mer enn bonusen, krone for krone. Jeg tar heller høyere grunnlønn - lett.
  3. Er spent på hvordan folk som Espen Teigen og resten av pro Putin og Trump-gjengen reagerer på at Putin ikke godtar forslaget fra USA. Det blir en hard indre konflikt.
  4. At USA gjenopptar støtten synes jeg er mistenkelig, rart og selvfølgelig gode nyheter. Selvsagt bare spekulasjoner fra min side, men jeg har en viss anelse om at den gærningen som sitter i Kreml har sitert Trump (fritt fra minnet): "You don't have any cards" eller "You are in No position to dictate what we feel!". Jeg tar det som et tegn på at det er Russland som ikke er klar til reelle forhandlinger. Hvorfor skulle Trump ellers ta en 180 på under to uker?! Og jeg er spent på hvorfor dem ikke leker med 3. Verdenskrig nå, men gjorde det for drøyt to uker siden. For et sirkus.
  5. Hvis du følger litt med på pris/bok for de indeksene de fondene skal følge (hvis det er indeksfond da), så finner du ut hva som er billig, normalt og dyrt. Da har du en grei mulighet til å treffe bunnen sånn ca. Det enkleste er dog å fortsette å sette inn jevnlig - da vil du også dra snittprisen din nedover. Å vente er jo en strategi det også - men er du riktig uheldig så kan du ende opp med å vente flere tiår (MSCI Japan indeksen toppet og falt i 1989. Den var ikke tilbake på samme nivå før i 2016).
  6. Er det ikke bare å fjerne holdekretsen fra tegningen du linker til?
  7. Det er vel omtrent det beste som kunne skjedd etter det katastrofale møtet mellom Zelensky og Trump, hvor Zelensky sa at man ikke kunne stole på Putin. Nå pisser Putin på Trump og viser at han bryr seg ikke om noe annet enn styrke.
  8. Nei. Det er aldeles ikke på tide. Tyrkia og Erdogan har en LANG vei å gå mtp. borgerrettigheter og grunnleggende menneskerettigheter. Tortur er forsatt ikke uvanlig i Tyrkia. Du kan jo prøve å snakke om rettighetene til kurderne som befinner seg i Tyrkia, eller simpelthen bare snakke kurdisk offentlig og se hva som skjer. Det er MYE som må ordnes på i Tyrkia før dem har en plass i det gode selskap. Det er helt greit å drive handel med Tyrkia, men de har mye å bevise før dem kan bli en fullverdig del av EU. Men: Som militærmakt er det absolutt interessant å ha dem som allierte. Og vi trenger dem, de trenger også oss.
  9. Kari Jaquesson kom med et gullkorn på X for en kort tid tilbake: Hun skulle ikke være sekretær, hvis du vil ha kilder på påstander må du finne dem selv. Ser forøvrig ut til at hun kommer til å slite med dissonans nå som Trump har trukket støtten til Ukraina, samtidig som han fyrer opp i Israel. Mangler bare at Putin sender soldater til Gaza for å bistå Israel, så blir nedsmeltingen et faktum.
  10. Tospannet Trump & Vance er litt av noen typer. Selvfølgelig kommer Zelensky til å inngå en fredsavtale med Russland hvis det ikke er mer militær støtte å få. Hvilke andre fornuftige alternativer finnes det? Personlig håper jeg at denne mineralavtalen med USA blir forkastet og eventuelt erstattet med en fra EU. Det finnes mer enn nok europeisk kapital til å investere uansett. Ingen er avhengig av amerikansk kapital. Videre bør dollaren fases ut i alle europeisk handel. Vi har euro. Det er ingen grunn til å kjøpe olje i dollar.
  11. Biter meg merke i at der jeg trener har oppsigelsestid på inneværende pluss to måneder. Slår meg som litt smålig. Men jeg har ikke noen motforestillinger mot å bruke avtalegiro, så jeg har ikke de samme problemene som TS opplever.
  12. Selv om du tror at (med rette) at Russland er gjennomgående korrupt, at de er drittsekker osv. Så er realiteten at de nyeste atomubåtene er mindre enn et år gammel. Rakettene de har ombord ble utviklet på 2010-tallet. Hvis du seriøst tror at det er gammelt skrot, så tar du alvorlig feil.
  13. Russland har atomubåter - som går på uran, med mer enn god nok rekkevidde. De har garantert atomvåpen ombord.
  14. Dette er det sykeste jeg har sett. For Trump er fred i Ukraina et middel til å nå målet, ikke målet - det ble helt tydelig i dag. Eller så er dette et skuespill så mesterlig utført at jeg ikke klarer å forstå noe som helst. Men jeg har vanskelig for å tro at dette var avtalt spill. I så fall er det fortsatt det sykeste jeg har sett. Sykere enn Putins tale hvor han rettferdiggjorde krigen i Ukraina. Hva tenker du er riktig når det sitter to drittsekker og stadig avbryter deg, kaller deg utakknemmelig og viser NULL forståelse for hvilken situasjon Ukraina er i og skal ha Zelensky til å dra ned buksa og smøre glidemiddel på skaftet til Trump? Denne seansen ville ikke fungert med noen statsledere. Så Zelensky var faktisk flink. Han lot seg ikke vippe av pinnen.
  15. Munnen til den mannen går på tomgang. Det er ufattelig mange ord som kommer ut, men lite snakk.
×
×
  • Opprett ny...