Gå til innhold
  
      
  
  
      
  

Tyribål

Medlemmer
  • Innlegg

    8
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

Om Tyribål

Nylige profilbesøk

Blokken for nylige besøkende er slått av og vises ikke for andre medlemmer.

Tyribål sine prestasjoner

13

Nettsamfunnsomdømme

  1. Enig i mye. Jeg er nok mer redd for at informasjonsflyten strupes dersom det blir for ensidig. Selv om den ene siden består av ren ondskap så er det fremdeles en av to sider. Å sette seg inn i omstendigheter, bakgrunn og motiv betyr ikke at man er enig.
  2. Noen ytringer er ment for å provosere. Tid, sted og formulering av denne ytringen avgjør i stor grad hvilken respons man bør forvente. Jeg synes mange her inne er flinke til å gi en velformulert og nyansert respons på enkle og barnslige innlegg. De vender altså diskusjonen om til å bli opplysende og konstruktiv. Diskusjonen om denne krigen har en naturlig overvekt av Ukraina-sympati. Det at man ytrer meninger som er fra et annet perspektiv enn majoriteten, er berikende for diskusjonen. Men det krever at man faktisk formidler sine argumenter på en konstruktiv måte. Da bør man kunne forlange å ikke bli møtt med forhåndsdømming og personangrep. Det er deilig å kunne lese en diskusjonstråd og føle at man faktisk blir opplyst om temaet på en måte som man ikke finner så lett andre steder. Flere sider blir belyst, uante sammenhenger og innfallsvinkler. Innlegg som blir betegnet som russervennlige har tøffe levekår på diverse forum nå. Mye sletting, blokkering og utestengelser. Men de har også livets rett.
  3. Hmm, reker er muligens atlantiske transer. Kjønnsskifte og greier. Flyulykken. Kollisionsalarm oppfører seg muligens annerledes i så lav høyde som denne ulykken inntraff. Kanskje deaktivert helt.
  4. Transer har vært en naturlig del av bemanningen i flytårn i lange tider. De står for det meste av kommunikasjonen med flyene faktisk. Derav begrepet TRANSmissions. Altså transer på oppdrag. Poengtrekk for dårlig poeng. Jeg finner veien ut selv...
  5. Nå i ettertid er det lett å si at tårnet burde gitt helikopteret retning og distanse til det aktuelle flyet. Slik at helikopterpiloten kunne bekrefte visual med rett fly. Særlig når det er så tett trafikk.
  6. Kjernevirksomheten i hybrid krigføring dette. Målet er å skape usikkerhet og frykt. Irritere. Vise at de kan. I et teknologisk kappløp som utvikler seg hurtig er det lite hensiktsmessig å spare disse virkemidlene til senere for å unngå å avsløre egen kapasitet. Dette er ferskvare. Det som virket i går virker kanskje ikke i morgen. Alternative og paralelle navigasjonssystemer og korrigeringssystemer brukes. Og de som prøver å jamme eller spoofe tar utfordringen. Litt som drone/antidrone utviklingen.
  7. Erkjenne at dette er naturlig primitiv adferd godt forankret i evolusjonen. Noen virker overasket når de ser mobbing i en gruppe barn for første gang. Dette er ikke et avvik, det er iboende instinkter som kommer frem i mer eller mindre sofistikerte former. Dersom det ikke motvirkes vil dette instinktet utfolde seg fritt. Mobbing. Ekskludering. Den sterkestes rett. Så skal vi overstyre disse instinktene hos oppvoksende småtroll. Oppdragelse, sosialisering og veiledning. Alle former, farger, kulturer og begrensninger skal leke sammen. Ambisiøst. For noen år siden var det en regjering som skulle utrydde mobbing innen to år. 2 år! Kunnskapsløst. Skulle det ikke fødes flere nye barn da eller!? Kontinuerlig målrettet innsats fra tidlig alder må til. I tillegg til lærere bør vi ha flere dyktige voksne inn i barneskolen. Som ikke blir nedlesset med andre oppgaver. Voksne med en bevissthet og tilstedeværelse til å se barnas sosiale struktur og roller i en gruppe. Observere samspill, stemning og kjemi mellom elevene. Sette inn tiltak før rollene blir definert. Før offeret blir offer og mobberen blir mobber. Signaleffekten fra foreldre og samfunn kan selvsagt ikke overvurderes. Trist å høre barn skrike voksne fornærmelser. Meeen, når de ser det de ser og hører det de hører, er det et under at vi har så mye flott ungdom.
  8. Interessant tema. Takk til trådstarter. Traumene trumfer. Symbolikken og sammenhengen mellom hakekorset og nazismen er så sterk, direkte og levende. Historien er for nær. Traumet er for stort. Nye organisasjoner bruker symbolet aktivt. Film, dokumentarer og bøker om nazismen dukker stadig opp. De favner et bredt publikum, og sørger for at dette temaet stadig ligger langt fremme i bevisstheten til de fleste av oss. Det vil måtte skje noe veldig omfattende dersom de skarpe følelsene rundt hakekorset skal viskes ut i vår levetid. Et nytt og større traume. Ny krig. Vikingkulturen og symboler kan brukes uten å bli sett på som en nazi-sympatisør. Her er ikke tilknytningen til nazismen like direkte. Det kommer i stor grad an på øynene som ser. Dersom min Torshammer på brystet skulle få andre til å antyde noe slikt, så vil det bli en fruktbar og opplysende diskusjon for motparten.
×
×
  • Opprett ny...