Hei, i vårt private husleieforhold så har det kommet frem at et erstatningsansvaret for hevet kontrakt, når det gjelder punktet forsinkende betalinger, ikke foreligger på noen fremleietakere her i kollektivet. Det har vært forsinkende betalinger over lang tid, da, uten at husleier brydde seg. Andre punkt er krangling (som antakeligvis er den åpenbare grunnen til at husleier føler seg tvunget til å heve kontrakten), blant annet pga 2 psykotiske pasienter og 1 person som gjør alt han kan for å få hevet kontrakten (utnytter at disse 2 er direkte psykotisk, og vet at jeg opptrer som vitne). Videre er det en annen av disse 3, som også ønsker å få hevet kontrakt pga en skal reise.
Årsaken til at ingen fremleietakere her er erstatningsansvarlig på punktet forsinkende betalinger, er pga fremleierene kom med en fremleietaker med høg risiko for forsinkende betalinger; pga systematiske forsinkelser via utenlandsk bank og norsk bank. Dette medførte hevet kontrakt, blant annet pga systematisk forsinkende betalinger. Det har blitt helt åpenbart at dette faller under §3-2, at forsinkende betalinger i utgangspunkt ikke gjelder. Problemet er at det gjelder allikevel, fordi fremleieren var pålagt etter loven å ettersjekke denne type informasjon før en tok inn leietakeren - for å ikke føre husforholdet til en hevet kontrakt.
Det er felles kontrakt, men det spiller liten rolle hvem som betaler i og med at det ikke ville endre på situasjonen våres.
Videre så er det dokumentert at ingen fremleietakere er godkjent av utleier (det har vært hyppige utskiftinger, hvor en er erstatningsansvarlig med mindre en finner en annen fremleietaker som er godkjent av utleier), slik at kun første fremleid leietaker har godkjent kontrakt og står juridisk erstatnings ansvarlig.
Det er også kommet frem at vi kan saksøke og kreve erstatning for den psykiske belatsningen via har fått, ved å måtte tåle atferden til de psykotiske personene.
Hva er lurt? Jeg er uansett innstillt på å flytte, uansett, pga nedsatt funksjonsevne på skole pga disse 2 psykotiske ( sluttet mange fag for å tilpasse meg hjemme situasjonen. Første gang jeg har gjort i livet, og er sterkt avvikende mønster opp mot min arbeidskapasitet).
Takk for svar
"§ 3-2.Forfallstid
Er ikke annet avtalt, kan utleieren kreve at leien betales forskuddsvis for hver måned eller annen avtalt betalingstermin. Det kan ikke avtales forskuddsbetaling for lengre tid enn én måned.
Forfaller leien på en lørdag eller søndag, en helligdag, eller den 1. eller 17. mai, utskytes forfallsdagen til den nærmest påfølgende virkedag.
Forfallsdagen utskytes også så lenge betalingen hindres av stans i samferdselen eller betalingsformidlingen eller annet forhold utenfor leierens kontroll og som leieren ikke kan overvinne."