Gå til innhold
  
      
  
  
      
  

dan83

Medlemmer
  • Innlegg

    2 202
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

Alt skrevet av dan83

  1. Hei, hvis man ser bort ifra dårligere feste på våt veibane, er det det noe andre "risikoer" med gamle sommerdekk? Øker forbruket betraktelig? Noe større risiko for punktering?
  2. Hva er det som anbefales her egentlig? Noen sier opptil 120 000km(på mitt lokale verksted), mens andre sier helst engang i året. Et nytt luftfilter koster jo ikke all verden og kan jo lett byttes selv.
  3. hei, knappen for å løsne objektiver på mitt 5d mk4 er litt "stuck", mye mulig pgr av korrosjon etter fukt. Lurer på om det er trygt å bruke slik elektronikk rengjørinsspray for å rense!? Eller er dette litt gambling?
  4. hei, ved neste service så må jeg skifte bremsklosser og skiver og lurer på om det er lurest å ta dette på merkeverksted, altså Toyota? Er er det store kvalitets forskjeller på slike deler? Lokale verkstedet skal ha ca 6000kr, mens Toyota tar vel godt over 8000kr. Er det verdt å betale de ekstra kr. hos Toyota?
  5. det er en skjerm som er rettet mot foto redigering og grafisk design, så ikke noe høyttalere så vidt jeg kan se
  6. hei, ja samme skjerm. Jeg tror det er coil whine, da det høres kun hvis det er helt stille i rommet og tipper en person med dårlig hørsel eller som er mindre var for slike lyder ikke hadde lagt særlig merke til det. Lyden varier også etter lysstyrke på skjermen og er mest merkbar når bilde på skjermen har mye hvitt. Lest flere steder at coil whine ikke er en defekt, så satser på at alt er ok. Bare sykt irriterende med tanke på hvor dyr skjermen er(selv om det er en av eizo sine mer rimelig modeller). Mulig det en liten svakhet med den modellen og det finnes variasjoner. Tror ikke jeg orker styret med å sende den inn! Hører uansett som regel på noe musikk når jeg redigerer bilder:)
  7. Hei, har en ganske dyr Eizo skjerm som har "coil whine" og kan være litt irriterende hvis det er helt stille i rommet. Er dette tegn på det er noe som er defekt? Står litt forskjellig om det på nettet. Noen poeng å sende den tilbake og risikere å få ny med akkurat samme "problemet"? Kan det ha noe med stikkontakten å gjøre og at andre elektroniske enheter også er koblet til samme stikkontakt?(panel ovn) Fortsatt veldig usikker på det er verdt styret å sende den tilbake, da lyden ikke er ekstrem. Kommer fra toppen av baksiden på skjermen
  8. Har kjapt nett. Må man ha noe form for microsoft passord osv? Noe jeg bør ha klart før jeg installerer på nytt?
  9. hei, må installere windows på nytt siden jeg sliter med blåskjerm problemer etter jeg installerte versjon 24H2. Men usikker hva som lønner seg(se vedlagt skjermbilde)
  10. ok, takk. Tror du jeg får parkering der rundt lunsjtider på en torsdag? Foretrekker ute parkering:) Hadde håpet på togstasjonen, men er kanskje håpløst?(mange pendlere til oslo?)
  11. Kanskje litt utradisjonelt spørsmål her inne, men noen her som er kjent i Drammen og kan anbefale hvor det lønner seg å parkere i sentrum eller i gå avstand til sentrum? Har et viktig møte kl 12 på torsdag og toget blir tungvint for meg. Ønsker først og fremst å kunne parkere på en parkeringsplass og ikke gateparkering. Antar togstasjonen er stappa full(som alltid?)
  12. hei, virker som jeg har fått noe dritt inni knappen for å løsne objektivene på mitt 5d mk4 hus. Innimellom sitter den nesten fast og jeg får ikke låst objektivet sikkerlig. Mistenker det har skjedd noe korrosjon der pgr av fukt. Tenkte å prøve å smøre litt med noe middel for elektronikk, men spørsmålet er vel om dette er trygt? Og si få fall hva burde jeg bruke? Siste jeg har lyst å gjøre er å sende inn kameraet, da canon er ekstremt trege(og dyre). Tok meg nesten 4mnd å få fikset et objektiv.
  13. Ok, men hvordan kan jeg sjekke om dette er en BIOS jeg allerede har oppdatert? Greie er at på "dell update" så står det at enheten er oppdatert, men hvis jeg går inn på dell sine nettsider og skriver inne service tag på laptopen, så kommer denne oppdateringen opp som en "kritisk oppdatering"!?
  14. Hvordan skal jeg tyde det som står i gult( se utklipp), skal den boksen under(suspend bitlocker drive encryption) være huket på(slik som på utklippet) eller av?
  15. Så hva hadde dere gjort? Sendt inn skjermen pgr av slik coil whine, eller bare levd med det? Antar det ikke kan skje noe skadde i lengden. Med eizo har man uansett 5 års garanti.
  16. haha, nei, fra en tråd en del år tilbake på et engelsk forum. Han flyttet lampa ti annen stikkontakt, og det fjernet lyden. Men ja, høres merkelig ut.
  17. Leste at det kan være så enkelt som at det påvirkes av stikkontakten skjermen er tilkoblet til og om tilførselen "forstyrrer" ved at stikkontakten dels med annet elektronisk utstyr(feks lampe eller varmenovn)!? Må prøve å flytte skjermen til annet rom og se om det gjør forskjell Uansett, hvor mye coli whine skal man godta? Snakk om meget dyr eizo skjerm( 8000kr+) Jeg trenger skjermen og er så mye styr å sende inn og lang ventetid.
  18. Litt oppdatering: lyden blir høyere når jeg øker lysstyrken på skjermen
  19. Jeg installerer ikke nye ting på laptopen, bare brukes til vanlig surfing og bilde redigering i Lightroom. Når jeg starter oppgavebehandling nå, så bruker den 3-4% av prosessor og 60% minne. Vet ikke helt hva som er normalt her!? Å rengjøre viftene; hva er den beste og tryggeste metoden her?
  20. hei, har en dell xps 17 (9710) med i5 intel 11 generasjons CPU og intigrert intel UHD grafikk, 16gb minne. Med andre mer en nok til at ting skal gå smooth for bilderedigering i LR. Første året så var ting ganske som forventet, men nå 3 år senere, så er laptopen betydelig tregere, men varierer litt virker det som derimot. Men en "restart" går fortsatt derimot ganske kjapt(eller nesten alltid) Så hva kan være årsaken og er det bare normalt at laptoper blir tregere med årene? Windows oppdateringer som kan ha skylden? Laptopen har 1TB med minne og er vell ca 200gb igjen, så kanskje det spiller en rolle? Vill det hjelpe å frigjøre litt plass? Ellers, så bruker jeg CCleaner for å holde ting ryddig! Har planer om å ha denne en god del år til, men vill helst slippe å installere windows 11 helt på nytt, da jeg har mange veldig mange bilder på maskinen og det er mye styr å laste opp alt på nytt osv Må legge til at støv i viftene kan jo være en av årsakene, da viftene begynner å gå når jeg redigerer bilder i LR, som forventet så klart. Usikker om jeg tørr å prøve å rense de selv!?
  21. hei, sliter med at skjermen får blåskjerm og må restarte etter windows 11 oppdatering. Står litt om problemet her: https://www.pcworld.com/article/2476013/uh-oh-windows-11-2024-update-is-blue-screening-heres-what-to-do.html eneste alternativet er vel å fjerne oppdateringen, men litt usikker hvordan jeg gjør det. Må ha ting litt inne med "teskje", da jeg ikke er veldig IT kyndig
  22. Lyden har vel alltid vært der og er bare så vidt hørbar hvis det er helt stille i rommet(veldig lav suse lyd). Så spørsmålet er om det er noe poeng å å sende den inn og heller bare leve med det. Men er en meget dyr skjerm, så vill bare forsikre meg om at jeg har en skjerm som er 100%
  23. Hei, merker det kommer en liten "summe" lyd fra eizo skjermen min. Høres best når man er helt inntil skjermen (kommer fra baksiden) men kan så vidt høres hvis det er helt stille i rommet også. Er dette normalt eller en garanti sak? Skrevet om dette tidligere, men har gått ett år nå og usikker på om det er verdt bryet å sende skjermen inn til eizo for kontroll? Skjermen har sånn internladning via UBS-C og da lager skjermen enda mer lyd, hvis jeg feks har laptop koble til via USB-C og laptopen lades svakt Snakk om en meget dyr coloredge skjerm, så derfor jeg ønsker å være sikker på at jeg har en skjerm som ikke har noe form for defekt og veldig usikker på hvor vanlig elektronisk støy er fra skjermer og hva som er normalen
  24. Til min forundring, så er min gamle eizo skjerm(ec2436w) skarpere en min 1 år gamle eizo coloredge cs2400s. Sist nevnte er en veldig dyr skjerm rettet mot foto redigering. Begge er 24 tommer og har samme oppløsning, så syntes det er merkelig at bilder fremstår litt skapere på min eldre eizo skjerm som koster kun 1/3 av hva cs2400s gjør. Forskjellen gjelder både i chrome(på min nettside) og bilde i fult oppløsning i windows bilde viser Forskjellen er mest synlig hvis man ser på bilde veldig nært. Kan det rett og slett være "dårligere" panel i den nye dyre eizo skjermen? Begge skjermene bruker IPS panel.
  25. Har en diesel med 6 trinns manuell girkasse og virker som den trives best rundt 1600-2000 omdreininger. Bilen vill alltid at jeg skal gire opp når jeg kommer opp i 2000 omdreininger. Røde feltet starter ved 5000 omdreininger, så litt nysgjerrig på hvor høyt turtall jeg må oppi for å slite på motoren? Hender jeg kjører bilen oppi nærmere 3000 før jeg girer opp og også kjører jevnt på 2500 i lengere strekker, så lenge motoren er sikkerlig varm. Vill dette derimot sliter på motoren over tid, siden det trives aller best på i underkant av 2000? Antar at omdreininger på 3000+ i veldig korte intervaller(feks når jeg skal gir opp) gir minimalt med slitasje på motoren?
×
×
  • Opprett ny...