Gå til innhold
  
      
  
  
      
  

Gavekort

Administratorer
  • Innlegg

    28 468
  • Ble med

  • Dager vunnet

    45

Gavekort vant dagen sist 11. februar

Gavekort hadde mest likt innhold!

6 følgere

Om Gavekort

  • Bursdag 08. feb. 2007

Profile Information

  • Kjønn
    Mann

Nylige profilbesøk

66 095 profilvisninger

Gavekort sine prestasjoner

  1. Tror ikke jeg ville valgt Kina som venn heller for å være ærlig. En så lenge Kina er det regimet de er nå så kommer demmes interesser neppe til å være kompatible med våre.
  2. Dette er en høyst velkommen endring om du spør meg, som en bilist som bor i en av Norges større byer. Det er ganske skremmende hvilke trange bygater som får 50 km/t, og det reflekteres også på ulykkesstatistikken. Senke fartsgrensene vil dessuten gjøre at biltrafikken vil passe bedre i bybildet og gjøre privatbilen mer spiselig.
  3. Situasjonen er alt annet enn at de mangler kompetanse. Det vestlige narrativet har lenge vært at Kina bare er copycats som ikke er i stand til å utvikle ting selv, dette har endret seg de siste 10-15 åra, og om vi fortsetter å avblåse dem som kunnskapsløse copycats så kommer vi til å bli overrasket når de omsider begynner å bruke denne teknologien mot oss, militært eller økonomisk. Synes det er skremmende hvordan vi har en tendens til å avblåse kinesisk innovasjon. Det kan komme en dag der Kina sanksjonerer oss for ledende teknologi.
  4. Jeg er ikke uenig. Men de er ikke kunnskapsløse copycats lenger, som er det jeg prøver å si. De driver med industrispionasje for å kunne akselerere sin egen teknologiske utvikling, men de begynner å få utrolig mange dyktige ingeniører nå. Restriksjoner på vestlig IP har bare gitt mer ressurser til å utvikle demmes egne alternativer.
  5. Det er spekulativt. Dessuten så pleier ikke aksjemarkedet å være en bra objektiv målestokk, da det er høyst irrasjonelt. Det dummeste man kan gjøre er å undervurdere sin egen motstander. Kina bygger opp, og om noen få år så kommer du til å se RISC-V, Zhaoxin og Longsoon sluke markedsandeler på prosessorer. BYD, Neo og Hongqi sluke markedsandeler på biler. Og Huawei, Xiaomi, Lenovo, Hisense og TCL sluke andeler på forbrukerelektronikk. Jeg vil våge å påstå at Kina allerede har overgått Europa på teknologisk utvikling. Europa har knapt en strategisk posisjon på halvledere lenger, bortsett fra kanskje ARM, ASML og Imagination Technologies, fordi vi har solgt oss ut og bygget ned.
  6. Fordi store deler av media har ikke greie på hva de snakker om. Å destillere LLMs er dessuten ikke veldig uvanlig, og endrer ikke på faktumet at du ikke trenger å finne opp hjulet på nytt med dyr Nvidia hardware for hver gang du skal utvikle en LLM. Kina er ikke copycats uten kompetanse lenger, spesielt ikke innenfor teknologi og halvledere. Selv om de stjeler/overfører kompetanse fra vestlige produsenter så betyr ikke det at de ikke sitter med kompetanse selv. Klart de har fått litt kompetanse etter å ha vært "fabrikken" vår i over 40 år, og kan nå stille med mikroprosessorer som overgår AMD, Intel og ARM. Man gjør seg selv en bjørnetjeneste med å undervurdere Kina som kunnskapsløse copycats, som er poenget jeg prøver å få frem.
  7. Kina driver ikke med kopiering lenger, som er grunnen til at de er en seriøs trussel. Men det er ikke å si at de ikke stjeler bedriftshemmeligheter.
  8. USA er nok ikke too far gone, men vi må nok klare oss alene de neste 4 årene. Det burde kanskje være en vekker for å skape et sterkere samhold i Europa, og utvikle europeisk teknologi, industri og forsvar, kjøpe europeisk... Bli medlem av EU.
  9. https://packaged-media.redd.it/ou9w7slu7gke1/pb/m2-res_480p.mp4?m=DASHPlaylist.mpd&v=1&e=1740139200&s=84ad26fc46d8cffe132e6eaa9b01f342b8df9a92 Viser seg at Steve Bannon også er autistisk.
  10. Minner om å diskutere på en anstendig og høflig måte. Innlegg forsvant. Tilbakemelding tas på PM
  11. Stått opp på feil fot i dag? Hva er problemet ditt med denne beskrivelsen?
  12. Jeg har en vannlekkasje i kjelleren min. Det er ingen som benekter at vannlekkasjen er der, men hver gang jeg spør om hjelp så kan de bare tilby meg en bøtte. Det jeg vil er at noen fikser vannlekkasjen, ikke begynne å rasere huset med en bulldozer slik som Trump og Musk nå gjør. Det er ikke en damned if you do, damned if you don't. Det er å fikse problemer på en skikkelig måte, og ikke drive med pumpehaglekirurgi som forårsaker en drøss med andre problemer.
  13. Russland er jo ganske tydelig i en krigsøkonomi, og med et tap på 0,8 millioner soldater og angrep inne på russiske landeområder så er det jo ikke slik at de kjører krigen på tomgang. Krigsutmattelsen er tydelig både i Ukraina og i Kremlin, som nok er grunnen til at Putin inngår kompromisser på krigsmålene sine.
×
×
  • Opprett ny...