Gå til innhold

Opera kommando funker i Win2k men ikke XP?


wil

Anbefalte innlegg

Hei. Har sletta stortsett alt av ikoner og ting på skrivebordet til laptopen for å bruke maskinressurser på å laste ikonene. Dette går greit. Jeg kjører nå Windows 2000 Pro Eng+Sp4 på laptopen min nå, siden at denne går best på laptopen. Dette funker fint.

Jeg bruker Opera som nettleser.

Problemet er som følger:

Hvis jeg skriver Opera i kjør kommandoen i Windows 2000 kommer Opera opp som vanlig, men hvis jeg prøver det samme i XP, så får jeg ugyldig kommando eller noe. Det er nøyaktig samme Opera versjon i begge Windows`ene. Jeg liker best å starte programmene via kommandoer. Så jeg synes dette er litt rart.

Noen som vet hva som er feil?

Jeg hadde ikke gjort noen ting for å få kommandoen til å funke i Windows 2000.

Lenke til kommentar
Videoannonse
Annonse

Vet ikke problemet skyldes, men det kan løses enkelt ved å gjøre følgende:

* Gå til *systemdisk*:\Windows\

* Høyreklikk -> Ny -> Snarvei

* Skriv inn banen til Opera.exe

* Skriv inn opera som navn

* Tatam

* WIN + R -> opera -> Kjør

* Hurra :fun:

Lenke til kommentar

To andre måter å gjøre det på som kan være lettere dersom du vil ha det gjort på flere maskiner eller lettere gjenopprette status quo etter en reinstall av Windows:

 

1: Den "proffe" måten å gjøre det ved å legge den til i app path i registeret. Du kan så lage en stor .reg fil som legger til alle dine vanlige programfiler:

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\App Paths\Opera.exe

 

Men dette er arbeid å gjøre og du har minimal oversikt.

 

 

2: Lag en mappe med snarveier som du legger til i path. Den letteste måten å gjøre det er å trykke WIN-PAUSE, Advanced, Environment Variables. Under "System variables" finner du "Path" og legger til f.eks et semikolon og d:\Quickstart\ på slutten. Da kan du dumpe linker på samme måte som PT skriver, men du har mye større oversikt over hva du har lagt inn i "path".

Endret av JohndoeMAKT
Lenke til kommentar

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...